PRAŽSKÉ JARO: Houslistka Anne-Sophie Mutterová se těší na své vystoupení na Pražském jaru - Hudba - Český Metropol

Hudba

PRAŽSKÉ JARO: Houslistka Anne-Sophie Mutterová se těší na své vystoupení na Pražském jaru

Ikona

1. června 2009, 16.42 | PRAHA | Německá houslistka Anne-Sophie Mutterová se na pondělní tiskové konferenci omluvila za svou dosavadní malou účast na hudebním festivalu Pražské jaro a slíbila, že ji budou diváci vídat v budoucnu častěji. Večer ji čeká vystoupení od 20 hodin spolu s Drážďanskou filharmonií v Obecním domě.

 

Houslová virtuoska koncertovala poprvé na festivalu Pražské jaro v roce 1981 a podruhé se pražskému publiku představila v roce 1997. Podle vlastních slov lituje, že se na mezinárodní hudební přehlídce neobjevila častěji: "Je to ostuda, že jsem se v minulých 30 letech objevila na festivalu tak málo. Slibuji, že to napravím," prohlásila Anne-Sophie Mutterová a dodala: "Pražské jaro je důležitý festival, mám na něj krásné vzpomínky ze svých minulých vystoupení a jsem ráda, že se tady mohu prezentovat po boku mého oblíbeného dirigenta Kurta Masura. Těším se na tento večer."

Na repertoáru pondělního večera budou podle světoznámé houslistky, která patří k nejočekávanějším hostům letošního 64. ročníku, znovuobjevené skladby skladatele Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Mutterová zahraje sólové party při Koncertu pro housle a orchestr e-moll, op. 64. Drážďanská filharmonie má na programu také Bartholdyho Hebridy a po přestávce zazní Symfonie č. 9 e moll, op. 95 nazývaný Z nového světa.

Dirigent Kurt Masur, pod jehož taktovkou se odehraje večerní vysoce očekávaný koncert, si pochvaloval spolupráci s Anne-Sophie Mutterovou: "Pro mě je koncert s Anne-Sophií velkým darem. Koncert je znovuobjevením nových věcí navíc v době, kdy slavíme 200. výročí od narození Mendelssohna-Bartholdyho. Těším se na dnešní večer, Anne má konkrétní představy o provedení díla. Když spolu hrajeme, cítíme se velice svobodně a možná právě spontaneita nám dává tuto volnost," řekl na adresu Mutterové dirigent.

Kurt Masur se netajil svým obdivem k české metropoli a prohlásil, že mu Praha poskytla řadu impulzů a inspirací. Věhlasný dirigent debutoval na Pražském jaru v roce 1960, kdy řídil Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Od té doby zde vystupoval mnohokrát, například v letech 1970, 1977 či 2003.

Tématické zařazení:

 » Kultura  » Hudba