Divadlo Disk otevírá novou sezónu premiérou inscenace TÖRLESS z prostředí prominentní internátní školy - Kultura - Český Metropol

Kultura

Divadlo Disk otevírá novou sezónu premiérou inscenace TÖRLESS z prostředí prominentní internátní školy

zdroj: Divadlo Disk

Praha | Divadlo DISK otevře novou sezónu 22. září v 19.30 premiérou inscenace TÖRLESS, jež je původní dramatizací románové prvotiny Roberta Musila Zmatky chovance Törlesse z roku 1906. Režisér Ondřej...

 

Štefaňák a studenti čtvrtého ročníku herectví katedry činoherního divadla DAMU na jevišti rozehrávají příběh z prominentního internátu pro nejlepší a nejtalentovanější, kde se zdánlivě nevinná hra mezi dospívajícími mění v nelítostný boj o přežití. Inscenace vznikla pod záštitou Rakouského velvyslanectví v Praze.
Tělocvična. Tribuna. Cvičební koza. Kouřostroj. Medicinbaly. Reprobedna. Lovecké trofeje. Mezi tím vším je uvězněno devět dospívajících chovanců prominentního internátu. Na scéně se pohybují mladí lidé v uniformách, bez rodičů, bez autorit. Poznávají, hledají. Balancují na hranici mezi tím, co se smí a co ne. Stávají se součástí příběhu, kde se kvůli nepatrnému prohřešku jednoho z chovanců vychýlí životní dráha nejednoho z nich. Zdánlivě nevinná hra se ve vakuu prázdných ambicí a bezprizornosti mění v boj o přežití, cvičiště se stává arénou krvelačných bestií. Kdo přežije? Ambiciózní andílek, prolhaná oběť, ostrý hoch se zálibou v růžových barvách, náboženský vizionář nebo ten, kdo tiše vyčkává? Času ubývá a prostor se zmenšuje.
„TÖRLESS je v jádru příběh o dospívání a hledání sama sebe, hledání vlastního hodnotového systému. To je aktuální pro jakoukoli dobu. Ale to není ten hlavní důvod, proč jsme si tuto látku zvolili a jakým způsobem jsme ji upravovali. Törless se dostává do prostředí, které nezná. Nerozumí jeho pravidlům. Kluci, které potkává, se za každou cenu snaží dostat na výsluní a jsou pro to ochotni udělat téměř cokoliv. A tak Törless udělá jedinou rozumnou věc – najde ty největší grázly a přizpůsobí se jejich pravidlům, přijímá jejich chování. A i když si neustále opakuje, že je jiný, nakonec je to právě on, kdo brutální praktiky svých kamarádů vybrousí k dokonalosti,“ říká dramaturg Martin Satoranský. 
„Proč TÖRLESS na DAMU? Robert Musil píše ve Zmatcích chovance Törlesse o mladém člověku uvěz-něném ve výchovném zařízení. Konvikt v H., kde se to všechno odehrává, je internátní škola pro nejlepší z nejlepších... Přehršel zákazů a příkazů ničí chovance zvnějšku. My jsme tento princip otočili. Výchovná síla je odstředivá, chovanci jsou odkázáni sami na sebe. A 'morálka'?. Ten pojem je přežitý. Nepamatuju se, že bychom mezi kamarády řešili 'morálku'. V našem světě se na ni nemyslí. Co dělá s dětmi prostředí, které žádná určitá pravidla nemá, kde hranice neexistují, kde mohou cokoli? Co z nich vyroste a kým se stanou, když základní výchovné instituce nefungují? V takovém světě se musí zorientovat nejenom Törless,“ uvádí režisér Ondřej Štefaňák. 
Předobrazem inscenace studentů DAMU je román Roberta Musila, rakouského dramatika a spisovatele, který je považován za jednoho z čelních představitelů modernismu. V roce 2017 uplynulo 75 let od jeho smrti. 
Režisér inscenace TÖRLESS Ondřej Štefaňák (*24. 2. 1994) studuje druhým rokem magisterský pro-gram režie činoherního divadla na DAMU v ročníku u Darii Ullrichové a Jana Nebeského. V roce 2016 působil jako asistent režie u inscenace Das Narrenschiff v režii Dušana Davida Pařízka ve vídeňském Volkstheateru, spolupracuje také s pražským Studiem Hrdinů (inscenace Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny, Skugga Baldur).
 
INFORMACE O INSCENACI
autor románu: Robert Musil
překlad románu: Radovan Charvát
dramatizace/ scéna/ režie: Ondřej Štefaňák
dramatizace/ dramaturgie: Martin Satoranský
scéna/ kostýmy: Vojtěch Hanyš
hudba: Edgar Schwarz
choreografie: Tereza Sikorová a Tomáš Moravanský
šerm: Karel Basák
vedoucí produkce: Vladana Drvotová
produkce: Tereza Kaucká, Kristýna Kočová

Zdroj: Vladana Drvotová

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kultura  » Kultura  

 » Kraje  » Praha  

 

Nejčtenější články v rubrice
Anketa

Jste spokojeni se stavem českých dálnic a rychlostních silnic v ČR?

Ano

32.2%

 

Ne

39.5%

 

Zlepšuje se to

28.3%