Kultura - Český Metropol

Kultura

Julia Caesara zpívá ženský „mančaft“

Ikona

29. července 2008 - Teplice | Datum dlouho očekávané premiéry Händelovi barokní opery Julius Caesar na prknech Krušnohorského divadla Teplice je na dosah. Tímto představením, jehož nastudování se zhostil režisér Martin Otava a Severočeskou filharmonii Teplice diriguje Pavel Baxa, vrcholí letošní ročník Evropské Hudební Akademie.

Shakespearovské slavnosti v neděli představí Sen noci svatojánské

Ikona

25. července 2008 - Praha | Další premiéru Shakespearovských slavností přivítá letos nádvoří HAMU na Malostranském náměstí - v neděli 27. července se tu poprvé představí komedie Sen noci svatojánské v režii Ľubo Pauloviče s Oldřichem Víznerem, Ivanou Jirešovou, Táňou Pauhofovou a dalšími, především slovenskými herci. Čarovná komedie o moci a nástrahách lásky v překladu Štefana Moravčíka a Martina Hilského byla uvedena už loni v Bratislavě. V Praze je naplánováno na 11 večerů.

Česko-německé výtvarné sympozium v Řehlovicích slavilo desáté výročí.

Ikona

24. července 2008 - Řehlovice | Ještě do neděle mohou zájemci o výtvarné umění zhlédnout výsledky 10.ročníku česko-německého sympozia Proudění v Kulturním centru Řehlovice na Ústecku. Díla čtyřiceti umělců z České republiky, Německa, Rakouska a Polska byla veřejnosti představena na vernisáži v sobotu 19. července, na které příjemnou atmosféru vhodně doplnila také ústecká skupina The Boom – Beatles Revival Band. Škoda jen, že tentokrát celé akci příliš nepřálo počasí.

Arkadie znovu na scéně

Ikona

22. července 2008 - Teplice | Více než dvě stovky platících diváků se zúčastnily „Joskování v Úpo,“ jak zněl titul víkendového odpoledne, jež příznivci fotografie, alternativního divadla a hudby prožili v areálu zrekonstruované zemědělské usedlosti v Bystřanech - Úpořinách na Teplicku. Ve statku sídlí Chráněná textilní a keramická dílna Arkadie a její správce Josef Pondělík, jinak také protagonista skupiny Radost a herec DS Matějka & spol., organizačně připravil a režíroval akci, jejíž výtěžek šel na konto této společnosti pro komplexní péči o zdravotně postižené v Teplicích. Arkadie velkou měrou přispívá ke společenskému životu v Teplicích a zdá se, že se velmi rychle začlenila i do života obce, která části jejích klientů a zaměstnanců poskytla azyl. Alespoň tak lze usuzovat z připravovaných oslav 770. výročí založení Bystřan, které se 6. září kompletně odehrají v areálu statku a na němž se Arkadie rovněž podílí.

Porta opět nabírá dech

Ikona

22. července 2008 - Ústí nad Labem | Premiérově v létě, ve dnech 17. až 19. července, proběhl v kolébce přehlídek trempských, country a folkových uskupení Mezinárodní festival Porta 2008. Z národních kol v Řevnici a slovenské Skalici se sem prezentovali nejúspěšnější skupiny a interpreti, přehlídku si přišlo poslechnout na čtyři ústecké scény několik příznivců tohoto stále populárního žánru. Příjemné je, že mezi účinkujícími i diváky bylo mnoho mladých lidí.

Vstoupí Martin France do brány pekel i po desáté

Ikona

21. července 2008 - Praha – Houska | Peklem může člověk myslet cokoliv. Někdo má namysli peklo, které by pro něho mohlo znamenat potrestání za své hříchy, někdo peklem myslí čerty v pohádkách.
Tahle pekelná brána by měla být na hradě Houska a podle legendy se na hradě a jeho okolí zjevuje postava v černé kápi, která nemá obličej a sleduje opovážlivce, kteří by chtěli v noci Housku navštívit, nebo zde dokonce přenocovat. Já myslím, že ani jedno ani druhé se neslučuje s producentem Martinem France, který se na hrad Houska vrací rád letos již po desáté.

Dance 2XS vyučuje v Bílině tanec

Ikona

21. července 2008 - Bílina | V Bílině v těchto dnech finišuje tradiční taneční workshop, který vede pražská taneční skupina Dance 2XS. Letního tanečního setkání se letos zúčastnili zájemci o tanec od Karlových Varů až po Bánskou Bistrici. Taneční workshop nabízí k výuce řadu moderních stylů, ale i jazz vycházející částečně z klasického baletu. Na základních školách se v těchto dnech nevyučuje matematika nebo dějepis, ale R'n'B, house, hip hop, new style a další. Kromě vyučujících z Dance 2XS se představili i hosté ze zahraničí.

U přesunutého kostela budou tvořit čeští sochaři

Ikona

17. července 2008 - Most | Mostečané budou moci doslova v přímém přenosu sledovat, jak se pod rukama sochařů rodí umělecká díla. Pět sochařů se totiž koncem prázdnin vydá do Mostu, aby tu v areálu kostela Nanebevzetí Panny Marie tvořili díla z pískovce. Město letos totiž prvně pořádá sochařské sympozium. „Na nultý ročník ve dnech 18. až 31. srpna přislíbili účast Herbert Kisza, Roman Křelina, Jitka Kůsová, Miroslav Doležel a Jitka Křivancová, kteří se účastnili podobných akcí na různých místech Česka i v zahraničí. Díla, která vytvoří, zůstanou v majetku města a budou potom rozmístěna po Mostě,“ sdělila mluvčí města Alena Sedláčková.

Don Giovanni šaramantní, Leporello byl skvělý

Ikona

17. července 2008 - Teplice | Frenetickým potleskem odměnilo včera premiérové publikum protagonisty nového nastudování Mozartovy opery Don Giovanni v Krušnohorském divadle Teplice. „Užila jsem si to,“ prohlásila po představení jedna z nadšených divaček, Nasťa Vaňková. „Úplně si umím přestavit, jak to prožívalo tehdejší publikum. A vůbec mi nevadila ta kovová konstrukce, dokonce chvílemi jsem ji vnímala jako dřevěnou.“ Děj jedné z nejhranějších světových oper se totiž odehrává v kulise mohutné, třítunové kovové konstrukce, která ční na jevišti do výšky 6,5 metru. Odsud ústy Donny Elviry promlouvá Margo La Vae, Donna Anna v podání Erin Armstrong, David Locke - Norton coby Masetto a především ve své závěrečné strhující árii urostlý David Quigg coby Komtur. Kdo diváky oslnil neméně byl Leporello Scotta Brooks, který se skvěle zhostil pěveckého partu i hereckých kreací. Půvabná křehká Stephanie Nakagawa byla v roli Zerliny navýsost přesvědčivá: „Dokonalé cukrátko. Takhle se to s mužskými musí,“ komentovala její výkon jiná posluchačka, Eva Mžourková. Jediní, kdo mohli na tříhodinové představení žehrat, byli hráči Severočeské filharmonie Teplice, kteří seděli „utopení“ v orchestřišti, což se jim často nestává. Avšak svého nelehkého úkolu se pod taktovkou Norberta Baxy zhostili s bravurou skutečných profesionálů.

Tom Waits konečně v Praze!

Ikona

17. července 2008 - Praha | Už za pár dní se v Kongresovém centru v Praze odehraje jen těžko uvěřitelná událost-první koncert amerického muzikanta-multiinstrumentalisty, velkého mystifikátora a legendární osobnosti experimentální hudby Toma Waitse v České republice. Tento majitel nezapomenutelného chraplavého hlasu, který má ve zpěvákově expresivním projevu tisíce podob, výšek i úloh, začínal v sedmdesátých letech, kdy vydal své první album, kombinující folk, blues i jazz, Closing Time. Přesto, že mladší Waitsovo publikum dnes jen těžko poznává z této poněkud uhlazené desky svého barda experimentu a neidentifikovatelných zvuků, dostalo se ve své době Closing Time uznání kritiků a dodnes je některými lidmi obdivováno, což dokládá i citát známé herečky Winony Ryder: „Nikdy neopouštím svůj dům bez Closing Time.“

Výstava Moderní Čína ukazuje změny života Číňanů

Ikona

17. července 2008 - Praha | Ve spolupráci s Velvyslanectvím Čínské lidové republiky v ČR představuje České muzeum hudby v prostorách své centrální budovy v Karmelitské ulici fotografickou výstavu Moderní Čína. Tato výstava je součástí projektu Poznávejte Čínu ve střední Evropě. Česká republika, pořádaného Čínskou lidovou republikou při příležitosti konání 29. letních olympijských her v Pekingu.

Strana výpisu

... 137 ...

 

Anketa

Jste spokojeni se stavem českých dálnic a rychlostních silnic v ČR?

Ano

31%

 

Ne

46.3%

 

Zlepšuje se to

22.7%