Kultura - Český Metropol

Kultura

Do vzácného kostelíka zatéká

Ikona

31. července 2008 - Český Jiřetín / Vzácný dřevěný kostel v Českém Jiřetíně je před zkázou, může za to nedbalá oprava z přechozích let a agresivní povětrnostní vlivy počasí v Krušných horách. Do kostelíka z roku 1346 již několik let zatéká a na finančně náročnou opravu litvínovská farnost nemá peníze.
S každým odkladem se případná oprava značně prodraží. "Žádali jsme o dotace i přes kraj, zatím byla odpověď negativní," dodává farář Grzegorz Czerny z litvínovské farnosti. Na žádosti o dotace zatím s příslibem zareagovalalo ministerstvo kultury. Podle mluvčího ministerstva Jana Cieslara dotace, kterou farnost podala prostřednictvím litvínovské radnice, přesně zapadá do nového programu, kdy o peníze na opravu památek mohou žádat obce s rozšířenou působností. "Jedná se o částku 270 000 korun a je velká šance, že tato památka ty prostředky dostane," dodává mluvčí ministerstva kultury. Částka sice nevyřeší problémy kostelka, ale pomůže mu přežt letošní zimu.

Julia Caesara zpívá ženský „mančaft“

Ikona

29. července 2008 - Teplice | Datum dlouho očekávané premiéry Händelovi barokní opery Julius Caesar na prknech Krušnohorského divadla Teplice je na dosah. Tímto představením, jehož nastudování se zhostil režisér Martin Otava a Severočeskou filharmonii Teplice diriguje Pavel Baxa, vrcholí letošní ročník Evropské Hudební Akademie.

Shakespearovské slavnosti v neděli představí Sen noci svatojánské

Ikona

25. července 2008 - Praha | Další premiéru Shakespearovských slavností přivítá letos nádvoří HAMU na Malostranském náměstí - v neděli 27. července se tu poprvé představí komedie Sen noci svatojánské v režii Ľubo Pauloviče s Oldřichem Víznerem, Ivanou Jirešovou, Táňou Pauhofovou a dalšími, především slovenskými herci. Čarovná komedie o moci a nástrahách lásky v překladu Štefana Moravčíka a Martina Hilského byla uvedena už loni v Bratislavě. V Praze je naplánováno na 11 večerů.

Česko-německé výtvarné sympozium v Řehlovicích slavilo desáté výročí.

Ikona

24. července 2008 - Řehlovice | Ještě do neděle mohou zájemci o výtvarné umění zhlédnout výsledky 10.ročníku česko-německého sympozia Proudění v Kulturním centru Řehlovice na Ústecku. Díla čtyřiceti umělců z České republiky, Německa, Rakouska a Polska byla veřejnosti představena na vernisáži v sobotu 19. července, na které příjemnou atmosféru vhodně doplnila také ústecká skupina The Boom – Beatles Revival Band. Škoda jen, že tentokrát celé akci příliš nepřálo počasí.

Arkadie znovu na scéně

Ikona

22. července 2008 - Teplice | Více než dvě stovky platících diváků se zúčastnily „Joskování v Úpo,“ jak zněl titul víkendového odpoledne, jež příznivci fotografie, alternativního divadla a hudby prožili v areálu zrekonstruované zemědělské usedlosti v Bystřanech - Úpořinách na Teplicku. Ve statku sídlí Chráněná textilní a keramická dílna Arkadie a její správce Josef Pondělík, jinak také protagonista skupiny Radost a herec DS Matějka & spol., organizačně připravil a režíroval akci, jejíž výtěžek šel na konto této společnosti pro komplexní péči o zdravotně postižené v Teplicích. Arkadie velkou měrou přispívá ke společenskému životu v Teplicích a zdá se, že se velmi rychle začlenila i do života obce, která části jejích klientů a zaměstnanců poskytla azyl. Alespoň tak lze usuzovat z připravovaných oslav 770. výročí založení Bystřan, které se 6. září kompletně odehrají v areálu statku a na němž se Arkadie rovněž podílí.

Porta opět nabírá dech

Ikona

22. července 2008 - Ústí nad Labem | Premiérově v létě, ve dnech 17. až 19. července, proběhl v kolébce přehlídek trempských, country a folkových uskupení Mezinárodní festival Porta 2008. Z národních kol v Řevnici a slovenské Skalici se sem prezentovali nejúspěšnější skupiny a interpreti, přehlídku si přišlo poslechnout na čtyři ústecké scény několik příznivců tohoto stále populárního žánru. Příjemné je, že mezi účinkujícími i diváky bylo mnoho mladých lidí.

Vstoupí Martin France do brány pekel i po desáté

Ikona

21. července 2008 - Praha – Houska | Peklem může člověk myslet cokoliv. Někdo má namysli peklo, které by pro něho mohlo znamenat potrestání za své hříchy, někdo peklem myslí čerty v pohádkách.
Tahle pekelná brána by měla být na hradě Houska a podle legendy se na hradě a jeho okolí zjevuje postava v černé kápi, která nemá obličej a sleduje opovážlivce, kteří by chtěli v noci Housku navštívit, nebo zde dokonce přenocovat. Já myslím, že ani jedno ani druhé se neslučuje s producentem Martinem France, který se na hrad Houska vrací rád letos již po desáté.

Dance 2XS vyučuje v Bílině tanec

Ikona

21. července 2008 - Bílina | V Bílině v těchto dnech finišuje tradiční taneční workshop, který vede pražská taneční skupina Dance 2XS. Letního tanečního setkání se letos zúčastnili zájemci o tanec od Karlových Varů až po Bánskou Bistrici. Taneční workshop nabízí k výuce řadu moderních stylů, ale i jazz vycházející částečně z klasického baletu. Na základních školách se v těchto dnech nevyučuje matematika nebo dějepis, ale R'n'B, house, hip hop, new style a další. Kromě vyučujících z Dance 2XS se představili i hosté ze zahraničí.

U přesunutého kostela budou tvořit čeští sochaři

Ikona

17. července 2008 - Most | Mostečané budou moci doslova v přímém přenosu sledovat, jak se pod rukama sochařů rodí umělecká díla. Pět sochařů se totiž koncem prázdnin vydá do Mostu, aby tu v areálu kostela Nanebevzetí Panny Marie tvořili díla z pískovce. Město letos totiž prvně pořádá sochařské sympozium. „Na nultý ročník ve dnech 18. až 31. srpna přislíbili účast Herbert Kisza, Roman Křelina, Jitka Kůsová, Miroslav Doležel a Jitka Křivancová, kteří se účastnili podobných akcí na různých místech Česka i v zahraničí. Díla, která vytvoří, zůstanou v majetku města a budou potom rozmístěna po Mostě,“ sdělila mluvčí města Alena Sedláčková.

Don Giovanni šaramantní, Leporello byl skvělý

Ikona

17. července 2008 - Teplice | Frenetickým potleskem odměnilo včera premiérové publikum protagonisty nového nastudování Mozartovy opery Don Giovanni v Krušnohorském divadle Teplice. „Užila jsem si to,“ prohlásila po představení jedna z nadšených divaček, Nasťa Vaňková. „Úplně si umím přestavit, jak to prožívalo tehdejší publikum. A vůbec mi nevadila ta kovová konstrukce, dokonce chvílemi jsem ji vnímala jako dřevěnou.“ Děj jedné z nejhranějších světových oper se totiž odehrává v kulise mohutné, třítunové kovové konstrukce, která ční na jevišti do výšky 6,5 metru. Odsud ústy Donny Elviry promlouvá Margo La Vae, Donna Anna v podání Erin Armstrong, David Locke - Norton coby Masetto a především ve své závěrečné strhující árii urostlý David Quigg coby Komtur. Kdo diváky oslnil neméně byl Leporello Scotta Brooks, který se skvěle zhostil pěveckého partu i hereckých kreací. Půvabná křehká Stephanie Nakagawa byla v roli Zerliny navýsost přesvědčivá: „Dokonalé cukrátko. Takhle se to s mužskými musí,“ komentovala její výkon jiná posluchačka, Eva Mžourková. Jediní, kdo mohli na tříhodinové představení žehrat, byli hráči Severočeské filharmonie Teplice, kteří seděli „utopení“ v orchestřišti, což se jim často nestává. Avšak svého nelehkého úkolu se pod taktovkou Norberta Baxy zhostili s bravurou skutečných profesionálů.

Tom Waits konečně v Praze!

Ikona

17. července 2008 - Praha | Už za pár dní se v Kongresovém centru v Praze odehraje jen těžko uvěřitelná událost-první koncert amerického muzikanta-multiinstrumentalisty, velkého mystifikátora a legendární osobnosti experimentální hudby Toma Waitse v České republice. Tento majitel nezapomenutelného chraplavého hlasu, který má ve zpěvákově expresivním projevu tisíce podob, výšek i úloh, začínal v sedmdesátých letech, kdy vydal své první album, kombinující folk, blues i jazz, Closing Time. Přesto, že mladší Waitsovo publikum dnes jen těžko poznává z této poněkud uhlazené desky svého barda experimentu a neidentifikovatelných zvuků, dostalo se ve své době Closing Time uznání kritiků a dodnes je některými lidmi obdivováno, což dokládá i citát známé herečky Winony Ryder: „Nikdy neopouštím svůj dům bez Closing Time.“

Strana výpisu

... 137 ...

 

Nejčtenější články v rubrice
Anketa

Jste spokojeni se stavem českých dálnic a rychlostních silnic v ČR?

Ano

32.2%

 

Ne

39.7%

 

Zlepšuje se to

28.1%