Nadace Charty 77 slavnostně předala své výroční ceny - Charita - Český Metropol

Charita

Nadace Charty 77 slavnostně předala své výroční ceny

Ikona

19. května 2009, 23.20 | PRAHA | Laureáty Ceny Františka Kriegla a Ceny Toma Stopparda v úterý slavnostně vyhlásila Nadace Charty 77 v budově Městské knihovny v Praze. Moderátorem celé akce se stal Karel Voříšek. Cenu Františka Kriegla za rok 2009 udělila letos osmičlenná porota v čele s jejím předsedou Milošem Rejchrtem Jakubu Štěrbíkovi a Stanislavu Vodičkovi.

 

Tato cena se uděluje od roku 1987 lidem, kteří projevili v naší společnosti příkladnou občanskou statečnost. Oba muži se odvážně postavili proti neonacistům.

V minulosti si zmíněné ocenění vysloužili například senátor Petr Pithart, písničkář Karel Kryl, novinářka Petra Procházková nebo kameraman Stanislav Milota. Laureáti získali mramorovou kostku, která je symbolem Nadace Charty 77, diplom a šek ve výši 40 tisíc korun.

Cenu Toma Stopparda za rok 2008 přiřkla sedmičlenná porota dvěma autorům: Lubomíru Martínkovi za knihu Mýtus o Lynkeovi a Eriku Taberymu za publikaci Vládneme, nerušit. Předsedkyní poroty byla letos Jana Červenková. V porotě dále zasedli Jitka Bednářová, Václav Cílek, Aleš Haman, František Janouch, Martin Pilař a Božena Správcová. Tato literární cena se vyhlašuje od roku 1983 a je určena českým autorům, kteří vydali významné, převážně esejistické dílo.

Nadace Charty 77 udělila laureátům mramorovou kostku, diplom, šestidílný nápojový soubor sklářské společnosti Moser a šek v hodnotě 40 tisíc korun.

Tématické zařazení:

 » Charita