Organizace Člověk v tísni pomáhá srílanským válečným uprchlíkům - Charita - Český Metropol

Charita

Organizace Člověk v tísni pomáhá srílanským válečným uprchlíkům

Ikona

18. května 2009, 12.48 | PRAHA | Srílanská vláda oficiálně deklarovala dobytí posledních zbytků území kontrolovaných bojovníky z hnutí Tygři osvobození tamilského Ílámu. Humanitární oganizace Člověk v tísni, jako jedna z prvních pomáhá válečným uprchlíkům na Srí Lance v táborech na severu ostrova. Organizace Člověk v tísni se zapojila do budování a vybavení přechodného uprchlického tábora v oblasti Trincomalee.

 

Během posledních dvou týdnů postavila organizace v táboře 60 toalet, včetně čtyř pro tělesně postižené a 150 dočasných přístřešků. Ty by měly nahradit stany, které v táboře postavil Vysoký komisariát OSN pro uprchlíky. "Plánujeme také podpořit vzdělávací aktivity uvnitř uprchlického tábora a bude distribuovat školní pomůcky a ošacení dětem uprchlíků," uvedl Jan Pavelka, vedoucí mise společnosti Člověk v tísni na Srí Lance.

Vojenské operace na ostrově s sebou během posledních několika měsíců přinesly kromě tisíců mrtvých a zraněných také více než 200 tisíc válečných uprchlíků. Většina uprchlíků přežívá v provizorních táborech především v okolí města Vavuniya na severu Srí Lanky. Zhruba sedm tisíc z nich je dočasně ubytovaných ve třech školách v severovýchodním okrese Trincomalee. "Podmínky ve školách jsou však pro takové množství uprchlíků naprosto nevyhovující, kritická je především situace se zásobováním pitnou vodou, hygienickými zařízeními a zásobováním potravinami," sdělil Pavelka.

Člověk v tísni v regionu Trincomalee působí od roku 2005, proto začal spolupracovat na vybudování přechodného uprchlického tábora, ve kterém chce zajistit pro uprchlíky důstojnější životní podmínky než ve školách.

Tématické zařazení:

 » Charita