Herci pomohou poslední žijící pasažérce z Titaniku - Charita - Český Metropol

Charita

Herci pomohou poslední žijící pasažérce z Titaniku

Ikona

12. května 2009, 00.06 | LONDÝN | Britská držitelka Oscara Kate Winsletová a americký herec Leonardo DiCaprio pomohou prostřednictvím nově založeného podpůrného fondu poslední žijící pasažérce z legendárního parníku Titanic. Uvedl to v pondělí zpravodajský server BBC.

 

Sedmadevadesátiletá Millvina Deanová se plavila na Titaniku jako devítitýdenní dítě a byla nejmladší osobou na lodi. Čtyřčlenná rodina Deanových cestovala do New Yorku, otec Bertram Dean při katastrofě zahynul. Zachráněná matka se dvěma dětmi se vrátila z New Yorku do Southamptonu, kde Millvina strávila většinu svého života.

Žena má v současné době problém platit měsíčně 3000 liber za pobyt v pečovatelském domě v Southamptonu. V minulosti prodala v aukcích své vzpomínkové předměty na plavbu, aby mohla zaplatit účty v domově a náklady na léčbu a péči.

Millvinin přítel a irský autor Don Mullan založil v pondělí podpůrný fond a obrátil se na představitele hlavních rolí z Cameronova filmu Titanic se žádostí o pomoc. "Vyzval jsem herce z filmu, aby podpořili Fond Millviny Deanové a velice mě potěšilo, s jakou velkorysostí k tomu přistoupili," uvedl Mullan. Fond byl symbolicky založen v Belfastu, kde byl Titanic v loděnicích Harland & Wolff v letech 1909 až 1911 postaven.

Předpokládá se, že by Leonardo DiCaprio a Kate Winsletová, kteří ve filmu hráli hlavní role, včetně režiséra Jamese Camerona, mohli Millvině vypomoci sumou kolem 22 tisíc liber.

Titanic patřil k trojlístku luxusních lodí společnosti White Star Line a byl považován za div techniky a nepotopitelné plavidlo. Při své první zaoceánské cestě však narazil na ledovec a během dvou hodin klesl pod hladinu. Z 2207 osob na palubě se zachránilo pouze 745 lidí.

Osud Titaniku byl několikrát zfilmován, mezi nejnákladnější a nejúspěšnější verze patřil film Johna Camerona z roku 1997, který získal 11 Oscarů a tři další nominace.

Tématické zařazení:

 » Charita