Zdravotníci cerebrovaskulárního centra podpořili charitativní běh - Zdraví - Český Metropol

Zdraví

Zdravotníci cerebrovaskulárního centra podpořili charitativní běh

foto KZ a.s.

Ústí nad Labem | U příležitosti Světového dne mrtvice, který připadá na 29. října, a k desetiletému výročí léčby ischemické cévní mozkové příhody mechanickou embolektomií v Komplexním cerebrovaskulárním centru Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, proběhl 23. října v Centrálním parku na Severní Terase „Charitativní běh proti mozkové mrtvici“.

 

Do závodu se registrovalo celkem 132 běžců, kterým se na osvětu o onemocnění cévní mozkovou příhodou podařilo nashromáždit rovných 17 tisíc Kč.

„Smyslem akce bylo upozornit širokou veřejnost, že v rámci ischemické cévní mozkové příhody sousloví Čas je mozek platí doslova. Každou minutu umírá několik milionů mozkových buněk a to bez možnosti jejich náhrady. I přes nepřízeň počasí se akce zúčastnilo přes 130 běžců, což mě velmi mile překvapilo. Zúčastnily se celé rodiny a dokonce i výrazný počet těch nejmenších dětí v kočárcích. Zaznamenal jsem pozitivní ohlasy, a myslím si, že by tento běh slušel našemu centru coby každoroční akce,“ uvedl MUDr. Ing. David Černík, MBA, vedoucí lékař Komplexního cerebrovaskulárního centra Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

„Mrtvici nejčastěji způsobuje krevní sraženina, která uzavře některou z mozkových cév. Mozku se tak nedostává kyslík a buňky už po prvních minutách postupně odumírají. Nutné je proto zavolat rychlou záchrannou službu včas a zbytečně příznaky nepodcenit,“ doplnil MUDr. Filip Cihlář, Ph.D., přednosta Radiologické kliniky Fakulty zdravotnických studií UJEP v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. Ke třem základním příznakům cévní mozkové příhody patří pokles koutku, ochrnutí končetin a porucha řeči.

 

Zdroj: Metropol

foto KZ a.s.

foto KZ a.s.

foto KZ a.s.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  

 

Nejčtenější články v rubrice
Anketa

Jste spokojeni se stavem českých dálnic a rychlostních silnic v ČR?

Ano

30.7%

 

Ne

46.1%

 

Zlepšuje se to

23.2%