Podle horolezců zřejmě sezona na Everestu po zemětřesení skončila - Cestování - Český Metropol

Cestování

Podle horolezců zřejmě sezona na Everestu po zemětřesení skončila

zdroj: archiv Metropolu

Káthmándú | Všichni horolezci na nepálské straně Mount Everestu již nejvyšší horu světa po ničivém zemětřesení opustili a letošní lezecká sezona na tomto horském velikánu zřejmě skončila. Podle agentury...

 

AP to uvádějí nejen sami horolezci, ale i cestovní agentury. Lavina, která v sobotu zasypala polovinu základního tábora, usmrtila 19 lidí a desítky jich zranila. Novou bilanci dnes zveřejnila místní horolezecká asociace. Celkem už má zemětřesení v Nepálu na svědomí více než 5000 mrtvých a počet obětí zřejmě dál poroste.
    Mezi lidmi zasypanými lavinou byli podle AP dva Američané a také jeden Číňan, Australan a Japonec. Podle nepálské horolezecké asociace zahynulo i 14 místních šerpů, jen deset z nich bylo dosud identifikováno.
    Cesta na vrchol Everestu je v současné době neprůchodná, protože série lavin zničila lana a žebříky v oblasti ledopádu Khumbu mezi základním a prvním výškovým táborem. Horolezce, kteří byli v době zemětřesení na svahu Everestu a nemohli se vrátit pěšky dolů, evakuovaly do základního tábora vrtulníky. Posledních 170 horolezců helikoptéry přepravily v pondělí.
    Eric Simonson ze společnosti International Mountain Guides sdělil, že jeho tým se dostal dolů společně s dalšími, kdo uvázli nad ledopádem Khumbu. "Byli to poslední horolezci, kteří zůstávali na této hoře," napsal v pondělí na svém blogu.
    Horolezec a filmař specializující se na Mount Everest David Breashears se svým týmem firmy GlacierWorks se v úterý podílel na čištění základního tábora a chystá se ještě tento týden vrátit do nepálské metropole Káthmándú, sdělila Ellen Golbransonová z této společnosti. Breashears se na Everest vydal dokumentovat změny himálajských ledovců.
    "David a jeho tým spolupracují s malou skupinkou zbývajících výprav při sběru a úklidu trosek a při shromažďování vybavení a osobních předmětů, které na ploše několika stovek metrů po celém základním táboře a okolí rozmetaly větrné poryvy o síle hurikánu způsobené lavinou," napsala Golbransonová v e-mailu.
    "Většina výstupů na Everest se každoročně uskuteční v krátkém časovém období mezi 10. a 20. květnem, kdy jsou pro expedice nejpříznivější podmínky. Je tedy příliš pozdě na to, aby horolezci mohli ještě pomýšlet na návrat na horu a pokus o její zdolání před začátkem monzunových dešťů," řekl Gordon Janow ze společnosti Alpine Ascents International se sídlem v Seattlu.
    Také jeho tým přepravila helikoptéra z prvního výškového tábora do základního tábora a chystá se region opustit, i když někteří členové možná v Nepálu zůstanou, aby pomáhali lidem postiženým zemětřesením. Co se týče dalších výstupů na Everest, jsou jakékoli plány podle něj příliš vzdálené. "Příští lezecká sezona bude zase až za rok a teď se více soustřeďujeme na Nepál a na pomoc místním obyvatelům," dodal.
    Průvodce ze společnosti Rainier Mountaineering Dave Hahn rovněž prohlásil, že sezona na Everestu pro jeho agenturu skončila a expedice míří domů. "Dospěli jsme k nevyhnutelnému závěru, že vrchol Everestu je v roce 2015 pro náš tým nedosažitelný," konstatoval Hahn.
    "Kromě toho, že je těžké pokračovat v rekreační činnosti uprostřed národní katastrofy, jsou tady i reálné horolezecké překážky, které nám nedovolují znovu se vydat na cestu. Nemáme nyní žádnou schůdnou trasu přes ledopád Khumbu a země se pořád ještě třese. Své úsilí nyní zaměříme na organizovaný a bezpečný návrat z hory," dodal.
    "Také týmy pokoušející se zdolat Everest ze severní, tibetské strany byly o víkendu svolány do základního tábora a vedou diskuse s čínskými úředníky, zda ve zbývajících týdnech jarní lezecké sezony bude možné na vrchol vystoupat," sdělil průvodce z kalifornské společnosti Alpenglow Expeditions Adrian Ballinger.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Cestování