Hrady a zámky budou dnes otevřené večer i v noci - Cestování - Český Metropol

Cestování

Hrady a zámky budou dnes otevřené večer i v noci

zdroj: archiv Metropolu

Česká republika | Ve večerních a nočních hodinách dnes otevře své brány návštěvníkům přes 80 hradů a zámků, především státních památek. V rámci páté Hradozámecké noci chtějí organizátoři nabídnout...

 

návštěvníkům netradiční program a výjimečnou atmosféru. Akci pořádá Národní památkový ústav (NPÚ) popáté, letos bude jejím centrem zámek Kunštát, sídlo letošního Roku pánů z Kunštátu.
    NPÚ již několik let po sobě věnuje vždy svou turistickou sezonu některému ze šlechtických rodů, které žily v českých zemích. Letos v rámci Roku pánů z Kunštátu představuje dějiny rodu, sídla, fenomény typické pro období středověku na Moravě i významné památky spojené s tímto rodem. Série výstav a kulturních programů připomíná 550. výročí od dokončení diplomatických misí, které vyslal český král Jiří z Kunštátu a Poděbrad k západoevropským panovnickým dvorům. V dosud nepřístupných prostorách zámku Kunštát se v červnu otevřela nová expozice.
    Oslavy Hradozámecké noci na zámku Kunštát začnou dnes již odpoledne, kdy budou návštěvníky bavit divadelní představení, šermířské souboje či fakírská vystoupení. Kromě toho bude možné vyzkoušet si střelbu na dobové střelnici, prohlédnout si katovskou dílnu a zažít atmosféru ve vojenském ležení. Znít k tomu bude dobová hudba. Vpodvečer se odehraje příjezd krále Jiřího z Kunštátu a Poděbrad s jeho družinou a s půlnocí oslavy zakončí ohňová show.
    Program čeká i na návštěvníky dalších osmi desítek památek. Zámek Litomyšl věnuje Hradozámeckou noc svému baroknímu divadlu: vrátí se do roku 1798 a dozví se, jak tehdy vypadalo nastudování divadelní hry. Na Hrubém Rohozci připravili noční kostýmované prohlídky zámku stejně jako na Konopišti a na Křivoklátě chtějí zprostředkovat setkání s tajemným světem středověkých alchymistů.
    V klášteře Kladruby se budou moci návštěvníci dalekohledy z Hvězdárny a planetária Plzeň dívat na denní i noční oblohu a v kostele Nanebevzetí Panny Marie se dozvědí více o betlémské hvězdě. Místo, kde by svou Hradozámeckou noc lidé strávili nejraději, si mohou vybírat na www.hradozameckanoc.cz.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Cestování