Zámek Černých baronů Zelená Hora bude nasvícen a otevřen lidem - Cestování - Český Metropol

Cestování

Zámek Černých baronů Zelená Hora bude nasvícen a otevřen lidem

zdroj: vyletnik.cz

Klášter (Plzeňsko) | Zámek Zelená Hora, dominanta Nepomucka známá díky románu a filmu Černí baroni, bude dnes ve 23:55 rozsvícen. Následně se památka na kopci u hlavní silnice z Plzně na České Budějovice...

 

otevře na tři srpnové víkendy veřejnosti. Zámek byl naposledy zpřístupněn na jeden den před čtyřmi, respektive devíti lety. V obou termínech přišly tisíce lidí. Nasvícený byl jen 1. května 2004 na počest vstupu země do EU, kdy ale svítila pouze věž, řekla ČTK Miroslava Brožová z volnočasového centra Fénix Nepomuk. Zámek bude osvětlený až do 17. srpna, pokaždé od setmění do půlnoci.
    "Podařilo se nám sehnat dva sponzory, kteří umožní nasvícení na téměř dva měsíce," uvedla Brožová. Prvním je Elektroos.cz z Přeštic, druhým sousední Nepomuk, který slaví tento víkend 870 let od založení. A právě k oslavám stanovil jeho starosta datum rozsvícení na půlnoc z 21. na 22. června. "Firma Elektroos už týden instaluje světla, kabely a zkouší správný úhel světelných paprsků, aby Zelená Hora byla o víkendu výjimečným účastníkem nepomuckých oslav," řekla Brožová. Na zámku bude svítit 16 světel, jež propojilo půl kilometru kabelů.
    Podle starosty Nepomuka Václava Kováře si Zelená Hora jako dominanta regionu zaslouží více pozornosti. "Je to výrazný symbol, památka, místo, kde se tvořily dějiny," uvedl.
    Zámek se poté otevře na první tři srpnové víkendy. Se souhlasem obce Klášter, které památka patří, bude možné projít všemi patry, zahradou a sklepeními. Sdružení by rádo památku oživilo. "Ale je stále zablokovaná 60 lety přislíbeného pronájmu (francouzské asociaci CCEC)," uvedla Brožová. CCEC tam plánuje hotel, ale zatím nic nebuduje. "Mnozí si myslí, že pokud by od smlouvy odstoupili, tak tam může přijít jiný, i třeba jednodušší projekt, otevřený veřejnosti," řekla.
    Občanské sdružení chce pokračovat s otevíráním také v příštím roce, pokud bude obec souhlasit. "Hovořili jsme s Plzní 2015 (organizuje v Plzni evropské město kultury). Budou tam mít v příštím roce zahájení prestižních šesti týdnů baroka. Chtěli by z naší akce čerpat a uvítali by, kdyby měla pokračování pro veřejnost," řekla.
    Na zámku se podle Brožové podepsala socialistická éra, kdy areál patřil armádě a po roce 1948 tam sídlil právě pomocný technický prapor, jehož příslušníkům se říkalo Černí baroni. Prostory i kostel zámku jsou bez vnitřního vybavení, část je v depozitářích. Obec Klášter už obnovila střechu a postupně opravuje fasádu.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Cestování  

 » Kraje  » Plzeňský