Cestování
Libušín bude po požáru obnoven, pomůže pojistka a sbírka
zdroj: turistika.cz
Rožnov pod. Radhoštěm | Chata Libušín na Pustevnách, kterou v noci na pondělí postihl velký požár, bude obnovena. Náklady pokryje zejména pojistka, muzeum společně s místními samosprávami a spolky dnes...
také vyhlásilo veřejnou sbírku, řekl novinářům ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Jindřich Ondruš. Muzeum objekt spravuje, chata je národní kulturní památkou, navrhl ji architekt Dušan Jurkovič.
Požár způsobil podle odhadů škodu 80 milionů korun, kvůli vysoké škodě jej vyšetřují kriminalisté, příčina je neznámá. Policie nevyloučila, že objekt někdo zapálil úmyslně. Požár předběžně kvalifikovala jako obecné ohrožení.
Chata patřila do souboru nejznámějších beskydských secesních lidových staveb, které se staly symbolem Pusteven. Památkáři hovoří o nevyčíslitelné kulturní škodě. Požár zachvátil především pravou část budovy, kde se nacházela nejvíce umělecky hodnotná jídelna. "Dá se odhadnout, že asi 80 procent bylo zničeno," řekl dnes ČTK Ondruš. "Uvidíme, co půjde zachránit, dnes máme schůzku se statikem," řekl technický náměstek muzea Milan Gesierich. Libušín sloužil jako restaurace. Požár naštěstí nezasáhl sousední hotel Maměnka, kterou také navrhl Jurkovič.
"Celý Libušín jako státní majetek je krytý pojištěním. Jaké bude plnění pojistky, o tom budeme jednat ve čtvrtek se zástupci pojišťovny a zástupci ministerstva kultury. To již deklarovalo svou podporu," uvedl Ondruš. Peníze z pojistky doplní výtěžek veřejné sbírky. Lidé mohou posílat peníze na účet 107-6978880207/0100.
Muzeum chce v nejbližších dnech z požářiště zachraňovat některé části. "Prvky, které se dají sejmout a jsou zachranitelné a obnovitelné, uložíme. Ty, co tam musí zůstat, zabezpečíme, zakryjeme, aby to nešlo vykrást či narušit," uvedl ředitel muzea. Obnova objektu bude podle něj náročná, oproti původnímu stavu se předpokládají například větší protipožární opatření. "Bude se muset dělat nové stavební povolení a zahrnout tam další práce, nejen obnovit stav k roku 1999, kdy byla poslední oprava," řekl Ondruš.
Chata by měla být obnovena nejen stavebně, měla by také plnit stejný účel. Podle muzejníků bude mít svůj význam, přestože bude nově vybudovaná, aby dotvářela komplex staveb na Pustevnách. "Pro turistický ruch a Pustevny je stavba Libušína velmi významná. Požár byl stejnou katastrofou, jako by hořelo Národní divadlo, proto heslo 'Valaši sobě' je zde na místě," uvedla starostka Rožnova Markéta Blinková (ODS). K pomoci obnově Libušína se již přihlásily také místní firmy.
Objekt pojmenovaný po bájné kněžně Libuši byl otevřen v roce 1899. Interiér zdobily fresky a sgrafita s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhů Mikoláše Alše. K unikátům patřily tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny.
Zdroj: www.ctk.cz
Souhlasíte s přijetím eura?
34.1% |
||
| ||
28.7% |
||
| ||
19.5% |
||
| ||
17.7% |
||
|
Politika
-
Kontrolní běh Libereckým krajem a Trojzemím: Edvard Kožušník podá zprávu o stavu a kondici regionu
- Veřejné slyšení v Senátu: Pro zdravou společnost je zásadní dlouhodobá podpora sportu
- Kancelář Senátu a NÚKIB posilují spolupráci v oblasti kybernetické a informační bezpečnosti
- Senátoři schválili 87 nominací na státní vyznamenání
- V Senátu o výsledcích prvního občanského parlamentu o médiích a demokracii
- Více z rubriky politika
CINEMA CFW
-
Czech Fashion Week o víkendu poprvé zavítá do Mariánských Lázní
- Mitsubishi Motors ČR se stává oficiálním partnerem módní show Czech Fashion Week 2025
- Simona Krainová: Chci zůstat v kondici, zdravá a fit
- Modelka Asya Sun: Jsem vděčná za krásné zážitky
- Czech Fashion Week míří na letiště i na výstaviště EXPO Praha
- Více z rubriky cinema cfw
Zajímavosti
-
Kontrolní běh Libereckým krajem a Trojzemím: Edvard Kožušník podá zprávu o stavu a kondici regionu
- Sokoli zažili rekordní sezónu. Mláďata už objevují svět
- V milovické rezervaci vzniká regionální osevní směs
- Se Šlechtičnou na Chodské slavnosti
- Třída Míru v Pardubicích znovu ožije sousedskou večeří
- Více z rubriky zajímavosti
Krimi
-
NOVÉ OZNAČENÍ VELITELE POHOTOVOSTNÍCH JEDNOTEK MĚSTSKÉ POLICIE ZLEPŠÍ KOORDINACI HLÍDEK V TERÉNU
- Kde oslavit konec války? Například v rozkvetlé botanické zahradě
- Na fakultě trénovaly složky IZS zásah proti útočníkovi
- Prodejci zbraní musí povinně hlásit podezřelé nákupy
- Začíná platit přísnější definice znásilnění založená na nesouhlasu
- Více z rubriky krimi