Poslední čeští turisté se z Egypta vrátí příští pondělí - Cestování - Český Metropol

Cestování

Poslední čeští turisté se z Egypta vrátí příští pondělí

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Poslední čeští turisté se z Egypta vrátí příští pondělí, podle cestovních kanceláří zájem o předčasný odjezd nemají. Asi deseti procentům turistů kanceláře musely zkrátit pobyt. Většina ze 2000 lidí, kteří měli o...

 

tomto víkendu odletět do egyptských letovisek, si již vybrala jinou destinaci nebo termín. ČTK to zjistila od touroperátorů.
    Na 800 klientů CK Exim Tours se z Egypta vrátilo v sobotu, dalších 700 pak během dnešního dne. "Bohužel asi deseti procentům klientů jsme museli zkrátit dovolenou. Jinak bychom je neměli jak dopravit zpět," uvedl marketingový ředitel CK Exim tours Stanislav Zíma.
    Většina dovolenkářů ale dokončí pobyt u Rudého moře v řádném termínu. "Pobyty jsme zkrátili o týden jen těm, co měli zaplacenou dvoutýdenní dovolenou, ti se vrátí v pondělí," dodal šéf marketingu CK Alexandria Petr Šatný. Turisté, kteří měli odletět do Egypta, si podle něj nejčastěji vybírali jako náhradu Bulharsko a Řecko. Poslední Češi se podle Šatného vrátí příští pondělí z letoviska Marsá Alam, o předčasný odlet nikdo nepožádal.
    Cestovní kancelář Fischer má v Egyptě nyní 800 dovolenkářů. Příští týden tam mělo odletět zhruba 500 klientů. "Většina si už vybrala jinou destinaci, nejčastěji řeckou Krétu a Rhodos a tureckou riviéru. Dovolená v Egyptě je jednou z nejlevnějších, museli si tedy mírně připlatit," uvedl mluvčí firmy Jan Osúch.
    Ztráty cestovních kanceláří kvůli zrušeným zájezdům do Egypta dosáhnou v příštím týdnu desítek milionů korun. Jen největší česká cestovní kancelář Exim tours odhaduje ztrátu za tento víkend na necelých 20 milionů korun. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže se ztráta může vyšplhat na 40 až 45 milionů korun.
    Podle odborníků se také řada menších cestovních kanceláří specializovaných na Egypt může dostat do existenčních problémů. V sobotu večer vyhlásila platební neschopnost slovenská cestovní kancelář Medina Tours, která byla na Egypt orientována.
    Velké české cestovní kanceláře zrušily nejbližší zájezdy do Egypta v pátek, reagovaly tak na doporučení ministerstva zahraničí. České občany v pátek vyzvalo, aby nejezdili do Egypta, a to ani do turistických středisek u Rudého moře. Důvodem je zhoršující se bezpečnostní situace na celém egyptském území. Turisté, kteří již v Egyptě jsou, by měli do odletu domů zůstat v hotelových areálech a nevycházet z nich.
    Situace v Egyptě se zhoršila po středečním policejním zásahu proti stoupencům svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Nepokoje si od středy vyžádaly více než 750 mrtvých a několik tisíc zraněných.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Cestování