Cestování
Last minute zájezdy jsou z velké části vyprodané, CK je zdražují
zdroj: archiv Metropolu
Česká republika | Zájezdů prodávaných na poslední chvíli, tzv. last minute, je na začátku prázdnin rekordně málo, cestovní kanceláře je zdražují. Některé nejžádanější destinace s odjezdem na přelomu června a...
července jsou již vyprodané. Vyplývá to z ankety ČTK mezi touroperátory a prodejci zájezdů.
"V současné chvíli jsme schopni klienta poslat na dovolenou, nicméně klient musí akceptovat například i jinou destinaci, než požadoval, aby vůbec na dovolenou odcestoval. U některých CK dochází aktuálně dokonce ke zdražování odletů na poslední chvíli," řekl ČTK Michal Tůma ze zájezdového portálu Invia.cz. Nemusí tak podle něj platit pravidlo, že čím kratší doba před odletem, tím zajímavější cena.
Největší zájem je podle marketingového ředitele CK Exim Tours Stanislava Zímy o řecké ostrovy, Turecko a Bulharsko. "Většina destinací je v tuto chvíli na nejbližší termíny s odletem kolem 30. června zcela vyprodaná," uvedl Zíma.
Průměrná cena červnových zájezdů last minute u cestovní kanceláře Firo Tour vzrostla proti loňsku v průměru o sedm procent. "Úplně vyprodaná není žádná destinace, nabídka zájezdů a hotelů je ale už dosti zúžená," uvedla Pavlína Pešová z Firo Tours. V porovnání s loňským rokem podle ní vzrostl zájem o zájezdy do Řecka. Kapacitu na některých řeckých ostrovech již má CK vyprodanou na celou sezónu z více než 80 procent.
"Zájezd s odletem či odjezdem v nejbližších dvou týdnech se již hledá dost obtížně kamkoliv, souvisí to s červencovými svátky. U zájezdů s pozdějším odjezdem se hůře hledají volné zájezdy pro více než dvě osoby," uvedl Michal Heřmanský ze serveru Zajezdy.cz.
Za vyprodaností kapacit podle cestovních kanceláří stojí vysoké předprodeje dovolených "first minute" v prvních měsících roku. Prodej zájezdů v posledních dnech podporuje i špatné počasí v ČR.
Podle statistik serveru Invia.cz se v červnu nejvíc meziročně zvýšila cena last minute zájezdů do Egypta, a to o víc než pětinu. Dovolená na poslední chvíli v Řecku zdražila o 13 procent a Bulharsko o 11 procent. Naopak zlevnily zájezdy do Francie o devět procent a do Španělska o šest procent.
Průměrné ceny last minute zájezdů na serveru Invia.cz v červnu 2013
Destinace | Cena 2013 v Kč | Cena 2012 v Kč | meziroční změna v pct |
Egypt | 13.200 | 10.785 | 22 |
Řecko | 12.394 | 10.979 | 13 |
Bulharsko | 10.739 | 9700 | 11 |
Turecko | 13.044 | 12.568 | 4 |
Chorvatsko | 6078 | 5918 | 3 |
Tunisko | 11.768 | 11.588 | 2 |
Itálie | 6951 | 7288 | -5 |
Španělsko | 11.573 | 12.322 | -6 |
Francie | 4216 | 4629 | -9 |
zdroj: Invia.cz
Souhlasíte s přijetím eura?
34.1% |
||
| ||
28.7% |
||
| ||
19.5% |
||
| ||
17.7% |
||
|
Politika
-
Nad sídlem Senátu opět vlaje historická vlajka Běloruska
- Kontrolní běh Libereckým krajem a Trojzemím: Edvard Kožušník podá zprávu o stavu a kondici regionu
- Veřejné slyšení v Senátu: Pro zdravou společnost je zásadní dlouhodobá podpora sportu
- Kancelář Senátu a NÚKIB posilují spolupráci v oblasti kybernetické a informační bezpečnosti
- Senátoři schválili 87 nominací na státní vyznamenání
- Více z rubriky politika
CINEMA CFW
-
Czech Fashion Week o víkendu poprvé zavítá do Mariánských Lázní
- Mitsubishi Motors ČR se stává oficiálním partnerem módní show Czech Fashion Week 2025
- Simona Krainová: Chci zůstat v kondici, zdravá a fit
- Modelka Asya Sun: Jsem vděčná za krásné zážitky
- Czech Fashion Week míří na letiště i na výstaviště EXPO Praha
- Více z rubriky cinema cfw
Zajímavosti
-
Mladí dobrovolníci se opět zapojí do revitalizace rašelinišť a mokřadů v NP Šumava
- Putovní projekt představí špičkové vědce a mladé talenty
- Pozvánka na Dámský den ve vojenském muzeu
- Benefice pro postižená dvojčata v České Lípě bude ve středu 20. srpna
- Samson opustil Budějovice po 300 letech, v zimě zase se vrátí
- Více z rubriky zajímavosti
Krimi
-
V Ústeckém kraji policie otevřela první Pol Point. Kromě ochrany obětí má i uvolnit policisty
- NOVÉ OZNAČENÍ VELITELE POHOTOVOSTNÍCH JEDNOTEK MĚSTSKÉ POLICIE ZLEPŠÍ KOORDINACI HLÍDEK V TERÉNU
- Kde oslavit konec války? Například v rozkvetlé botanické zahradě
- Na fakultě trénovaly složky IZS zásah proti útočníkovi
- Prodejci zbraní musí povinně hlásit podezřelé nákupy
- Více z rubriky krimi