Poznej Ústecký kraj: Advent na zámku Nový Hrad v Jimlíně - Cestování - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Cestování

Poznej Ústecký kraj: Advent na zámku Nový Hrad v Jimlíně

zdroj: archiv Metropolu

ÚSTECKÝ KRAJ | Na tento výlet nás zve Jana Vaňhová. Čas utíká jako voda a za chvíli zaklepe na dveře nejkrásnější období roku – advent. Druhou prosincovou sobotu jste srdečně zváni na tradiční adventní

 

trhy na zámek Nový hrad v Jimlíně nedaleko Loun. A myslím, že se vám u nás bude líbit. Můžete rovněž posoudit, jak se nám podařila celková rekonstrukce zámku, který byl zcela zdevastován. 
Jak to bylo od začátku. První písemná zmínka je ze 14. století, kdy rytíř Záviš z Jimlína nechal nad obcí postavit novou, kamennou tvrz palácového typu. Po smrti posledního z jimlínského rodu v roce 1453 se dědictví ujal Albrecht Bezdružický z Kolovrat, který se svolením krále Jiřího z Poděbrad z 2. května 1465 začal s přestavbou tvrze na honosný hrad „s věžemi a příkopy s mosty“. V průběhu devíti let stavby se Albrecht z Kolovrat začal psát jako Novohradský. Vznikla tak nejen nová větev rodu Kolovratů, ale i název hradu a veliké prosperující panství. V držení zmíněného rodu byl Nový Hrad více než sto let. Potom hrad často střídal majitele z řad šlechty, až v roce 1634 připadl premonstrátskému klášteru na Strahově s podmínkou vyplacení klášterů ve Vídni a Luxemburku. Celé panství těžce zkoušené třicetiletými válkami bylo téměř vypleněno a zámek neustálým střídáním nepřátelských a císařských vojsk i velkým povstáním poddaných v roce 1639 značně poškozen. I přes tíživou finanční situaci započali premonstráti s nápravou válečných škod i s barokními úpravami zámku, včetně stavby nové kaple sv. Josefa a obytného křídla při severní hradbě. Z této doby pravděpodobně pocházejí i dřevěné zdobené stropy ve východním křídle a ve velkém sále jižního paláce. Dluhy však přesáhly možnosti kláštera, a tak roku 1665 opat Kašpar z Questenberka byl nucen zámek prodat.  Zvrat nastal 2. července 1670, kdy Nový Hrad koupil Gustav Adolf Varrensbach a jeho manželka Marie Sidonie, rozená Šliková. Po dlouhé době se zámek znovu stal typickým panským sídlem. Noví majitelé vedli rušný společenský život a s velkými náklady dokončovali přestavbu na pohodlný barokní zámek. Ten společně s panstvím a pěti dvory využívala i další majitelka – sličná, ale rozmarná Anna Barbora z Löweneggu a potom panství znovu dlouhodobě upadalo. V napoleonských válkách sloužil zámek jako vojenský špitál a poté se tu na dalších dvacet let usadila posádka císařské jízdy. Korunu kompletní devastaci objektu nasadilo zemědělské družstvo, které zámek získalo po vyvlastnění v roce 1949. 
Základní, často velmi chaotické práce se uskutečnily až po roce 1986, ale patřičné pozornosti se Nový Hrad dočkal až po roce 1994, kdy přešel pod správu Okresního úřadu v Lounech. V posledních letech je zámek majetkem Ústeckého kraje a od letošního roku je jeho samostatnou příspěvkovou organizací.  Slouží veřejnosti a je vyhledávaným turistickým cílem. Pravidelně se zde konají poutě, oslavy dětského svátku, svatby a již zmíněné adventní trhy. 
I letos se můžete těšit na bohatý doprovodný program - trubače, kejklíře, živý betlém, ohňovou show, rozsvícení stromu a ohňostroj.

 

Ladislava Richterová

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 » Aktuality  

 » Cestování