AČCKA: Hlavní období nákupu zimních zájezdů na hory a za lyžováním začíná - Cestování - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Cestování

AČCKA: Hlavní období nákupu zimních zájezdů na hory a za lyžováním začíná

ČESKÁ REPUBLIKA | Začátkem listopadu začíná hlavní sezona nákupu zimních zájezdů na hory a za lyžováním, i letos by měl mírně růst zájem o zahraniční destinace. V pondělí o tom informoval viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura.

 

"Nastávající zimu očekáváme mírný, přibližně desetiprocentní nárůst zahraničních zimních pobytů a stagnaci zájmu o tuzemské lyžování," prohlásil Okamura a dodal, že krize pominula a Češi se znovu začínají vracet na lyžování do zahraničí.

"Je to logické, alpská střediska nabízí nejen lepší lyžařské podmínky, ale také lepší zázemí pro volnočasové aktivity po skončení lyžování, a to i pro děti. A postupně se zvyšující životní úroveň českých občanů způsobuje situaci, že se čím dál více Čechů rozhoduje na základě kvality nabízených služeb," poznamenal Okamura.

Z analýz AČCKA vyplývá, že zhruba 85 procent Čechů směřuje na lyžařské pobyty do zahraničí vlastním autem a jen 15 procent autobusem. Přibližně 70 procent Čechů stále preferuje k ubytování apartmány bez stravy, jelikož jsou levnější, a zhruba 30 procent Čechů volí hotel s polopenzí.

Nejpopulárnější českou zimní zahraniční destinací je jednoznačně Rakousko, kam směřuje polovina všech českých zimních zahraničních dovolených, následuje Itálie a Francie. "Množství českých lyžařů je v některých střediscích takový, že se už stali velmi důležitými i pro místní podnikatele," řekl Okamura.

Průměrná délka pobytu českých lyžařů na zahraniční zimní dovolené je nejdelší ve Francii (sedm nocí), pak v Itálii (šest nocí) a nejkratší čas Češi stráví při lyžování v Rakousku (tři noci). "Důvodem je především geografická vzdálenost jednotlivých zemí od České republiky, do Rakouska se totiž jezdí často jen na prodloužené víkendy," vysvětlil Okamura.

Takřka 40 procent Čechů, kteří tráví zimní dovolenou v Česku, zůstává ve dvou krajích - a to v Královéhradeckém a Libereckém, kde jsou Krkonoše a Jizerské hory. Zhruba 45 procent zimních dovolených Češi absolvují v únoru, kdy jsou ve školách prázdniny.

"Co se týče českých lyžařských areálů, jelikož nemůžeme konkurovat délkou sjezdovek a výškou hor Alpám, je potřeba tedy vytvořit perfektní doplňkové služby, aby naše střediska mohla těm alpským alespoň trochu konkurovat. Bylo by tedy dobré dopracovat nabídku o zajímavé gastronomické speciality, perfektní chování pracovníků vůči návštěvníkům, atraktivní volnočasové aktivity jako například bazény, kluziště, ubytovací zařízení se saunou, výřivkou, výhledem, diskotéky a další kulturní akce, propojení skipasů pro více středisek či sjezdovek a podobně," radí Okamura, podle kterého jezdí do českých hor lyžovat nejvíce Poláci a Němci.

Češi strávili uplynulou zimu 1,49 milionu zimních dovolených, z toho bylo 915 tisíc v tuzemsku a 572 tisíc v zahraničí.

Tématické zařazení:

 » Cestování  

 » Aktuality