Voda z kohoutku se ve většině zemí podává v restauracích zdarma - Cestování - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Cestování

Voda z kohoutku se ve většině zemí podává v restauracích zdarma

Stále více lidí v restauracích žádá vodu z kohoutku. Zatímco v Česku se obsluha při žádosti o kohoutkovou vodu občas diví, ve většině evropských států je k dispozici zdarma, uvedla Jana Bábíková ze serveru Vodárenství.cz.

 

Pokud se chystáte na dovolenou a váháte, zda si můžete v restauraci objednat vodu z kohoutku, potom věřte, že ve většině evropských zemí se jedná o zcela běžný požadavek. Stále více lidí upřednostňuje tuto ekologičtější a ekonomičtější variantu a restauratéři vycházejí svým hostům vstříc.

"Podávání kohoutkové vody v restauracích je ve většině turistických destinací naprosto běžné. V některých zemích jako např. ve Francii a Itálii je dokonce uzákoněno. Turisté se tedy nemusí obávat… Určitě doporučujeme o kohoutkovou vodu požádat, pokud vám nebude automaticky naservírována," shrnula Jana Bábíková ze serveru Vodarenstvi.cz, který přehled připravil.

V Chorvatsku, oblíbené dovolenkové destinaci mnoha českých turistů, se podávání kohoutkové vody liší v závislosti na daném regionu. Někde ji host dostane automaticky, jinde si o ni musí požádat. Voda se však neúčtuje.

Automaticky k dispozici je kohoutková voda také v Řecku, ani zde za ni zákazník nezaplatí. Na některé řecké ostrovy se však pitná voda musí dovážet, v takovém případě je možné si v restauraci objednat pouze vodu balenou a to za poplatek.

Ve Slovinsku a ve Francii je pitná voda z kohoutku hostům servírována na požádání a ani zde se za ni neplatí. Ve Slovinsku ji obvykle dostanete s ledem a citronem, ve Francii vám donesou rovnou celou karafu. Na vyžádání musí totiž dle zákona restaurace ve Francii servírovat kohoutkovou vodu k jídlu bez poplatku.

Podobný zákon existuje také v Itálii, kde by restaurace hostům vodu z kohoutku měly automaticky nabídnout. Ani zde si za kohoutkovou vodu zařízení neúčtují žádné poplatky.

Také ve Španělsku hostům nosí karafu vody na požádání, někde si ji však mohou zaúčtovat. V menší zemi Pyrenejského ostrova, v Portugalsku, se podávání vody liší podle oblastí.

"Vzhledem k nízké kvalitě kohoutkové vody ve velkých městech Portugalska jako je Lisabon nebo Porto, není zvykem ji běžně požadovat v restauracích. Kohoutková voda se podává na vyžádání zákazníka," uvádí Iva Řihošková z Portugalského velvyslanectví v Praze.

Vstříc svým zákazníkům vychází restauratéři také v Nizozemsku, kde je kohoutková voda většinou zdarma.

Také ve švédských restauracích je kohoutková voda zdarma běžná součást servisu. "Často je spolu s kávou v základní ceně jídla a je k dispozici, aby si ji hosté sami dolévali," uvedla Helena Stiessová, referentka pro informace a kulturu velvyslanectví Švédska.

Velkým trendem je pití kohoutkové vody v USA, do osvěty se zapojují i celosvětově známé celebrity. Ve většině podniků převládá nyní nad vodou balenou a podniky si ji neúčtují.

Obliba kohoutkové vody roste v posledních letech i v Česku. V některých zařízeních se sice obsluha podobnému požadavku diví, restaurace zapojené do projektu „Čerstvá kohoutková? Stačí říct!“ ji servírují bez poplatku, často v designových karafách.

Pití kohoutkové vody je ekologičtější, než pití vody balené. Omezuje se tak spotřeba plastových lahví, které škodí životnímu prostředí, nejsou-li recyklovány.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 » Cestování