Chomutov je cílem pro zábavnou dovolenou - Cestování - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Cestování

Chomutov je cílem pro zábavnou dovolenou

20. července 2011, 21.37 | CHOMUTOV | Město Chomutov bylo, stejně jako řada dalších severočeských měst, turisty spíše přehlíženo. To se však postupně mění a čím dál více cizinců i českých výletníků zjišťuje, že město v Podkrušnohoří má svým návštěvníkům co nabídnout.

 

Atraktivity města i služby turistům nám v rozhovoru představil náměstek primátora Chomutova  Jan Řehák.

 

Pokud byste měl jmenovat jednu základní turistickou atraktivitu, kterou Chomutov disponuje. Která by to byla?

To je těžké, protože Chomutov rozhodně oplývá více než jedním jediným turistickým cílem. Určitě je nutné zmínit Kamencové jezero, které je známé pro své unikátní složení vody a také kvůli rozsáhlému areálu, který již několik let boduje v turistických anketách oblíbenosti a atraktivity. Ovšem nelze zapomenout ani Podkrušnohorský zoopark, vždyť je to největší zoologická zahrada v České republice. Park v současnosti nabízí turistům i řadu zajímavých doprovodných služeb včetně speciálního Eurosafari a také skanzenu Stará Ves. Turisty hojně navštěvovaná je i památková zóna Chomutova soustředěná především kolem náměstí 1. máje.

 

Prozradíte nám, co turisté naleznou v památkové zóně?

Je toho hodně. Kolem náměstí je řada budov různých architektonických stylů od raně gotického až po novogotický styl. Historicky nejstarší památkou je kostel sv. Kateřiny, který patří k nejstarším raně gotickým stavbám v Evropě a zároveň i nejzachovalejším pozůstalostem po řádu německých rytířů v Čechách. Turisticky atraktivní je také další sakrální památka, barokní kostel sv. Ignáce postavený slavným italským architektem Carlem Luragem. Ostatně na jeho počest je pojmenovaná i jedna z chomutovských galerií …

 

Jedna z chomutovských galerií? Kolik má vlastně město výstavních prostor?

Tak o jedné jsem již mluvil, to je galerie Lurago, která se zaměřuje především na tvorbu regionálních umělců. Asi neznámější, alespoň podle osobností, které v ní vystavovaly, je Galerie Špejchar, kterou již navštívili například Milan Knížák, Jan Saudek nebo Boris Jirků. V současnosti tam probíhá výstava od umělců z Galerie La Femme. Obě dvě zmíněné galerie jsou umístěné v jezuitském areálu, který tvoří významnou část z historického centra Chomutova. Pro umělecké exhibice se však užívají i prostory sakrálních památek či výstavní síně ve starobylé radnici.

 

To je zajímavé, ale zpět k architektuře. Co byste tedy dál jmenoval z chomutovských historických památek?

Již jsem mluvil o jezuitském areálu, v němž kromě galerií sídlí i chomutovská knihovna, oblastní muzeum či kavárna Atrium, kde probíhá pracovně tréninkový program pro dospělé lidi s mentálním postižením. Hudební fanoušky by zase mohl zajímat takzvaný Dům č. 9, kde byl otevřen první big beatový klub přezdívaný Švermák.

 

Zmínil jste oblastní muzeum. To je další turisticky zajímavý cíl, nemám pravdu?

Určitě. Kromě zajímavých časově omezených výstav muzeum nabízí i stálé výstavy, které jsou věnovány především historii, umění a tradicím našeho regionu. Například nejnovější stálá expozice s názvem Svět Krušných hor nabízí návštěvníkům jedinečný pohled na lidové umění a tvořivost pěstované v Podkrušnohoří. Tato výstava představuje část Ströherské sbírky, jejíž zbytek je uložen v takzvané Manufaktuře snů v Annabergu-Buchholzi, našem partnerském městě.

 

Takže na výstavě spolupracovalo více institucí?

Ano, v Chomutově se na tomto projektu označovaném jako Centrum lidového krušnohorského umění podílí zoopark a muzeum, pak bylo zapojeno i muzeum v Mostě a některé instituce v Německu. Troufám si říci, že tento projekt patří k velmi vydařeným a dokázal pozitiva příhraniční spolupráce mezi městy.

 

Stále se bavíme o kultuře. Je Chomutov vhodný i pro sportovce nebo milovníky přírody?

Jistěže. Sportovní nadšenci si zde mohou vyzkoušet řadu sportů. Centrem volnočasových aktivit je areál Kamencového jezera, kde jsou kromě skvělých podmínek pro koupání k dispozici i skvěle připravená hřiště pro nejrůznějších sportovní hry. Za zmínku stojí nejdelší vodní vlek v České republice, na kterém byly nově instalovány i různé překážky pro větší zážitek. A skvělé sportovní podmínky nabízí i Bezručovo údolí, ve kterém vede téměř pět kilometrů dlouhá cyklostezka, která je vhodná i pro jízdu na in-line bruslích. V Bezručově údolí začínají i některé další cyklotrasy a pěší turistické trasy, které se určitě budou líbit milovníkům přírody. Dovedou je k přírodním rezervacím, jako jsou Buky nad Kameničkou nebo Novodomská rašeliniště.

 

Vypadá to, že Chomutov se má skutečně o co podělit. Jak se Vám daří to prezentovat turistům?

Město v posledních letech udělalo v politice turistického ruchu velký pokrok. Naši zástupci navštěvují nejrůznější workshopy a turistické veletrhy, mohu jmenovat naši účast na workshopu v Annabergu-Buchholzi a na miniveletrhu v Mostě. Snažíme se také zlepšit služby poskytované turistům, ať již jde o přípravu školních výletů takříkajíc na klíč pro školy, o výrobu turistických průvodců pro specifické skupiny obyvatel nebo otevření městského informačního centra. Na konci minulého roku jsme také s podporou programu NUTS2Severozápad zprovoznili elektronické informační centrum, kde si turisté zjistí maximum o atraktivních místech v Chomutově a jeho okolí a zároveň zde naleznou aktuální seznamy služeb v oblasti turismu. Navíc jsou zde uveřejňovány i různé videoreportáže o společenském, kulturním a sportovním dění na Chomutovsku a kalendář důležitých akcí, které mohou lidé při svém pobytu navštívit. 

 

Tématické zařazení:

 » Cestování