Zámek Nový hrad Jimlín zve turisty k návštěvě - Cestování - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Cestování

Zámek Nový hrad Jimlín zve turisty k návštěvě

9. června 2011, 07.19 | Zámek Nový hrad v Jimlíně nedaleko Loun zve po obnově a restaurování východního a severního křídla turisty k návštěvě. Péčí nového majitele – Ústeckého kraje – se do života vrátil kus historie, s kterým stojí za to na chvíli splynout.

 

Kromě běžných prohlídek probíhají na zámku i mimořádné akce, jakou byla první červnovou neděli oslava Dne dětí.

Oslava se nesla v duchu bájných postav, malých princezen i pirátů. Stovky dětí, které přišly v v pohádkových převlecích, přivítala hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová a také radní Jana Ryšánková a Petr Jakubec s celou družinou, rovněž v  pohádkových kostýmech. Teplé slunečné počasí a připravený bohatý program přilákaly na Nový Hrad více než čtyři tisíce lidí, kteří využili řady atrakcí, soutěží a dobré zábavy. Pořadatelem akce byl Ústecký kraj.

 

 

 

Z historie

První písemné zmínky o obci a tvrzi jsou z roku 1265, kdy byl zdejším zemanem Chotibor. Původní tvrz stávala na návrší v západní části vsi a sloužila zdejším zemanům až do roku 1465, kdy získal tehdejší majitel tvrze Albrecht Bezdružický z Kolovrat od krále Jiřího z Poděbrad povolení ke stavbě hradu a ten byl následně vystavěn jako honosné sídlo v gotickém stylu. Páni z Kolovrat, následně psaní jako Novohradští, měli hrad v držení až do roku 1573, kdy se vlastníkem stal Jan z Lobkovic. Koncem 16. století byl upraven dalšími vlastníky - pány z Liběchova. Poté byl v držení pánů z Vřesovic a následně se majitelem stal maršálek Jan z Aldrigen. Velkou ranou pro hrad i okolí byla pruská vojska, která roku 1757 panství vydrancovala. 31. března 1767 koupil zbídačené panství a zámek Josef kníže Schwarzenberg. I přes nákladnou rekonstrukci již nebyl zámek využíván pro pobyt panstva, ale sloužil převážně pro hospodářské účely. Během napoleonských válek se ze zámku stal vojenský špitál a později zde měla svou základnu císařská jízda. V majetku Schwarzenberků byl zámek až do roku 1924.

Současnost

Od konce 19. století do 80. let 20. století zámek sloužil výhradně pro hospodářské účely (v poválečných letech zde bylo JZD), což se výrazně podepsalo na jeho stavu. Základní záchrané práce započaly na přelomu 70. a 80. let 20. století, kdy Nový Hrad převzal do správy zámek Krásný Dvůr a později Okresní úřad v Lounech. Dnes je zámek majetkem Ústeckého kraje a je ve správě Oblastního muzea v Lounech.
   

Otevírací doba:

červenec a srpen – středa až neděle od 10 do 17 hodin

září – středa až neděle od 10 do 16 hodin

mimořádně bude otevřeno i 5. července na státní svátek Cyrila a Metoděje

Základní vstupné je 40 korun, snížené vstupné 20 korun platí děti od 6 do 15 let a senioři nad 65 let po předložení dokladu. Zdarma se do zámku mohou podívat děti do 6 let, držitelé ZTP  a ZTP/P průkazu. Pro jednotlivé kulturní akce v areálu je stanoveno zvláštní vstupné.

Kulturní akce v letošní sezóně:

30. a 31. července – V půlce prázdnin – víkend s muzikou

17. září – Dny evropského kulturního dědictví

Dotazy rád odpoví kastelán zámku na tel.             415 696 216 begin_of_the_skype_highlighting            415 696 216      end_of_the_skype_highlighting      .

Tématické zařazení:

 » Cestování