Na Sychrov za Bertou i do přírody - Cestování - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Cestování

Na Sychrov za Bertou i do přírody

8. června 2011, 09.22 | Novogotický zámek Sychrov je ideálním cílem pro rodinný výlet všech generací. Zájemci o historii budou nadšeni možností prohlédnout si zámek doslova od „sklepa po půdu“, pro technicky či stavařsky naladěné návštěvníky je lahůdkou prohlídka místností, kde probíhají restaurátorské práce.

 

Pro děti je v nabídce zkrácená prohlídka zámku i s princeznou a následná procházka či odpočinek v zámeckém parku je doslova balzámem na duši.

 

Kudy na Sychrov

Zámek Sychrov se nachází mezi Turnovem a Libercem a z dálnice jsou sjezdy zřetelně označené. Výhodou sychrovského areálu je dostatečně velké (placené) parkoviště a také dvě restaurace zajišťující kompletní menu. Na Čestném dvoře zámku jsou potom dvě kavárny, prodejna zlatých šperků, keramika a suvenýry.

Další kavárnu najdete také v nově otevřené oranžerii v zámeckém parku – vstupné do parku je 20,-Kč, pokud si zakoupíte prohlídku zámku, je vstupné zdarma. Do zámeckého parku je ale zákaz vstupu se psy a také se zde nesmí jezdit na kole. Náhradní variantou pro milovníky psů je procházka zámeckou oborou.

 

Krapet historie

Ví se, že na počátku 15. století stávala na místě dnešního zámku tvrz a panství často střídalo majitele (Vartenberští, Kyjovští…). V 17. století patřilo panství Albrechtu z Valdštejna a po dalším střídání majitelů zde Lamottové z Frintroppu v roce 1693 vybudovali barokní zámeček – stavba ale nebyla šlechtou obývána a postupně chátrala. V roce 1820 Sychrov zakoupil rakouský podmaršálek francouzského původu – Karel Alain Gabriel Rohan. Rohanové, jimž patřil Sychrov až roku 1945, kdy jim bylo panství odebráno na základě Dekretů prezidenta Beneše, vtiskli Sychrovu dnešní podobu a zasloužili se o rozmach sychrovského panství. Sychrov vlastnili celkem čtyři Rohanové, z nichž za nejvýznamnějšího – co do správy majetku, panství a přestavby zámku  – je považován druhý majitel Sychrova Kamil Josef Filip Idesbald (1800-1892). Inicioval přestavbu Sychrova ve stylu novogotiky a jako vášnivý botanik se zasadil o rozšíření zámeckého parku, který je založen na systému tří os, což je charakteristický rys francouzských klasických zahrad. Kníže Kamil nechal park zvětšit na 26 ha, založil arboretum a nechal postavit skleníky, v nichž bylo pěstováno 1 119 druhů rostlin. Spolu se svým zahradníkem Vojtěchem Maškem Kamil také vypěstoval nové odrůdy dřevin. Další dva Rohanové, Alain Benjamin a JUDr. Alain, se zaměřovali spíše na úpravy interiérů, aby byly splněny nároky rodiny na moderní a pohodlné bydlení. Veřejnosti je zámek zpřístupněn od roku 1950, v devadesátých letech zde proběhla rozsáhlá rekonstrukce.

 

Prohlídková trasa A

Tzv. „Áčko“ je základní prohlídkovou trasou. Trvá 60 minut a navrací návštěvníky do doby, kdy Sychrov vlastnil nejvýznamnější majitel – kníže Kamil Rohan. Rekonstrukce v 90. letech a puntičkářská práce památkářů vrátila místnostem vzhled z konce 19. století, takže návštěvník po prohlídce kaple a nahlédnutí do komnat kněžny matky prochází ložnicí knížete Kamila, jeho pracovnou, velkou a malou jídelnou, komnatami paní kněžny, knížecí knihovnou  a také královským apartmá, kde pobýval např. francouzský král Karel X., císař František Josef I. a další významní hosté. Interiéry kopírují původní díky dochovaným fotografiím a také díky tomu, že se na Sychrově dochovalo velké množství původního mobiliáře. Obdiv si zaslouží  původní parkety, zábradlí, stropy, ostění a nábytek, které pocházejí z dílny řezbáře Petra Buška. Chodby i komnaty jsou plné portrétů šlechtických a královských rodin a vy si můžete zkusit spočítat, zda jich je skutečně 243, jak tvrdí průvodce.

 

Prohlídková trasa B

„Béčko“ začíná důkladnou prohlídkou zámecké kaple, která se, kromě oltáře z carrarského mramoru a nádhernými sklomalbami Jana Zachariáša Quasta z roku 1871, může pochlubit také zcela funkčními varhany, na něž hrával Antonín Dvořák, který Sychrov opakovaně navštívil. Součástí prohlídkové trasy „B“ je také prohlídka dvou rohanských koupelen, což řadí zámek Sychrov k nevelkému počtu objektů, které návštěvníkům zpřístupňují i prostory denní potřeby. Kromě koupelen vás čeká také ložnice jedné z dcer posledního rohanského majitele a prohlídka fotografií z rodinného alba této rodiny. Vše je doplněno výkladem o vývoji interiérů od baroka po 20. století.

 

Trasa C

Trasa C je určena zájemcům o restaurování, architekturu a stavitelství. Trvá přibližně hodinu, je fyzicky trochu náročnější, neboť prohlídka začíná výstupem věží, ale je zajímavá tím, že si můžete prohlédnout interiéry II. patra zámku v několika stupních „rozpracovanosti a obnovy“. Můžete si porovnat, jak vypadají původní kožené tapety a tapety „nové“, jak se restaurují kamna, odkrývá původní výmalba a jak vypadá místnost, která je nedávno zrestaurovaná a teprve se připravuje k zařízení.

 

Prohlídka s princeznou pro děti

Pokud se těšíte na prohlídku zámku, ale bojíte se, že vaše děti prohlídku nevydrží, nebo je nebude výklad bavit, nabízí Sychrov prázdninové prohlídky s princeznou – jedná se o zkrácenou prohlídku na cca 30 minut. Děti  provede vybranými komnatami zámku princezna, která výklad uzpůsobí věku dětí. Na závěr se mohou děti s princeznou vyfotit.

Kromě výše zmiňované prohlídky můžete vzít své ratolesti také na výstavu Draci a princezny (k výstavě vedou šipky již z parkoviště), nebo na prohlídku akvárií se sladkovodními rybami.

 

 

Sychrovský dobrý duch

Každý zámek či hrad má své strašidlo nebo alespoň legendu o nadpřirozených jevech či úkazech. Sychrov není výjimkou – ale se zlou byste se potázali, pokud byste se průvodců ptali na sychrovské strašidlo. Na Sychrově je totiž uctívaným a  respektovaným duchem „Černá Berta“, která má původ ve skutečné osobě kněžny Berty, sestřenici knížete Kamila. Tato půvabná žena měla nešťastný osud a tak ji můžete potkat, jak se prochází zámkem a pláče. Přízvisko „černá“ má proto, že od jisté doby nesundala černé šaty, o čemž vypovídá i její portrét v hráčském salonu. Zajímá vás osud Berty více? Tak zvolte trasu „A“ a sledujte, jak za sebou průvodce stále a stále zavírá dveře…

 

Něco navíc - Klenotnice

V prostorách zámku je  umístěna expozice šperků a předmětů z drahých kovů a kamenů, které vytvořil turnovský rodák František Khynl (1907- 2003). Khynl, opakovaně ceněný šperkař, který tvořil kolekce i pro prezidentskou rodinu Kennedyů a který většinu svého života  strávil v USA, věnoval tuto kolekci České republice v roce 2002 s podmínkou, že šperky budou zpřístupněny veřejnosti v blízkosti jeho rodiště. Volba padla na zámek Sychrov, kde si můžete kolekci  s nevyjádřitelnou uměleckou i finanční hodnotou prohlédnout – ovšem za dodržení zvláštních bezpečnostních podmínek.

 

Otevírací doba

Zámek Sychrov je otevřen denně, v období květen – srpen od 9.00 hodin do 16.30 hodin. Kromě prohlídek plánuje na prázdninové měsíce správa zámku také mimořádnou výstavu hodin – bližší info najdete na www.zamek-sychrov.cz. Na webových stránkách najdete také popis dalších akcí realizovaných v letních měsících na zámku či v parku.

Pokud navštěvujete objekty ve správě Národního památkového ústavu častěji, nechte si na kterémkoliv objektu vystavit tzv. pas, do kterého budete sbírat razítka – na šestý objekt pak máte vstup zdarma.

 

 

Tématické zařazení:

 » Cestování