Poslanci a senátoři v Ústeckém kraji. Zajímali se o lithium a stavbu gigafactory - Technika - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Technika

Poslanci a senátoři v Ústeckém kraji. Zajímali se o lithium a stavbu gigafactory

Poslanci a senátoři v Ústeckém kraji. Zajímali se o lithium a stavbu gigafactory

20. září 2023, 12.01 | Ústecký kraj - Uhelný průmysl v České republice končí a současné uhelné regiony, včetně Ústeckého kraje, čeká rozsáhlá transformace. Pro tyto regiony tak je potřeba zajistit nové zdroje energie i pracovní příležitosti, které nahradí místa zaniklá v uhelných dolech a elektrárnách.

 

Aktivity Skupiny ČEZ nyní vytvářejí přes 7 % HDP Ústeckého kraje, firma tu zaměstnává přes 6 200 lidí. Jedním z nejdůležitějších projektů transformace v kraji je těžba a zpracování lithia a plánovaná výstavba továrny na výrobu baterií do elektromobilů, takzvané gigafactory, která by mohla vzniknout v areálu bývalé elektrárny Prunéřov I. O nejnovějším vývoji těchto projektů dnes přímo v Prunéřově jednali poslanci a senátoři z podvýborů pro regiony v transformaci Poslanecké Sněmovny a Senátu. Lithium bylo zařazeno na seznam kritických a strategických evropských surovin Evropské unie. Dle nedávno schváleného Aktu o kritických surovinách (CRMA) jsou tyto suroviny jedním z klíčových předpokladů energetické reformy v EU. Na Cínovci se nacházejí odhadem 3 % světových zásob lithia a jde o sedmé největší ložisko na světě a vůbec největší v Evropě. Zpracování lithia přiláká do Ústeckého i celé republiky investory z oblasti automobilového průmyslu a moderní energetiky, ale i vědy a výzkumu. Cílem ČEZ je tak okolo lithiového průmyslu vybudovat ve spolupráci s krajskými a státními institucemi také moderní regionální systém školství, který pracovníky na tento moderní průmysl připraví. Záměrem ČEZ je, aby se zpracované lithium z Cínovce v budoucnu primárně uplatnilo přímo v gigafactory v Ústeckém kraji. Kontinuálně tak probíhají jednání s potenciálními investory. „Práce na demolici elektrárny Prunéřov 1 pokračují podle plánu. Chtěli bychom, aby gigafactory vznikla právě u nás. Vedle toho připravujeme další projekty, které naši elektrárnu posunou směrem k čistší výrobě. Chceme například na našich pozemcích a na pozemcích sousední elektrárny Tušimice vybudovat velké fotovoltaické elektrárny,“ říká ředitel elektrárny Prunéřov Jiří Hampl.

Samotný projekt lithiového parku na Cínovci teď čeká řada důležitých povolovacích procesů. Jde například o aktualizaci zásad územního rozvoje kraje a v příštím roce pak posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). ČEZ již nyní nahrazuje uhlí obnovitelnými zdroji. V první vlně výzev z Modernizačního fondu bude v Ústeckém kraji stavět téměř 100 MW projektů v obnovitelných zdrojích. Další desítky megawatt budeme stavět ve druhé vlně výzev z Modernizačního fondu. Obnovitelné zdroje budou vznikat zejména na pozemcích bývalých uhelných elektráren a na výsypkách dolů. Elektrárna Tušimice je jednou ze tří prioritních lokalit, kde chce ČEZ budovat malé modulární jaderné reaktory.

 

Zdroj: REGIONALNI NOVINY

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Zdraví  

 » Technika  

 » Více  » Ekologie  

 » Kraje  » Ústecký  

 

 

Další informace: