Krejčíř: Jsem nevinnou obětí politického spiknutí vlády, které jsem pomohl k moci - Krimi - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Krimi

Krejčíř: Jsem nevinnou obětí politického spiknutí vlády, které jsem pomohl k moci

Ikona

6. září 2010, 17.39 | JOHANNESBURG | Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř trvá na tom, že je obětí politického spiknutí české vlády, které v roce 2002 pomohl k moci. Všechno, co se kolem něj nyní v Jihoafrické republice děje, má za účel jeho vydání do České republiky, informuje v pondělí deník The Star a jihoafrická televize Mnet. "Dal jsem jim 60 milionů korun, českých korun, jako investici do voleb, a oni mi po volbách slíbili, což byla naše dohoda, že budu moct privatizovat jednu společnost v České republice, která dělá v ropě."

 

Krejčířova situace v Jihoafrické republice se zhoršila minulý týden. Odvolací soud nařídil nové projednání původně zamítnuté žádosti o Krejčířovo vydání do Čech. Proti němu navíc vystupují noví svědci, kteří o Krejčířovi mluví jako o nebezpečném člověku.

Jihoafrický podnikatel Juan Meyer se kvůli svým dřívějším obchodům s Krejčířem bojí o svůj život. Na otázku, kdo ho chce zabít, odpověděl: "Radovan. Radovan a Joey Mabasa. Protože vím příliš," řekl Meyer pro Carte Blanche s odkazem na šéfa jihoafrické kriminálky Mabasu.

Právě Mabasa měl údajně Krejčíře krýt a pomáhat v jeho nelegálních aktivitách. Krejčíř mu za to měl platit. "Mabasa je na Krejčířově výplatní listině," uvedl Meyer, který v polovině oznámil, že plánuje podat žalobu na Mabasu.

Juan Meyer je majitelem podniku zpracujícího zlatou rudu. S Krejčířem se domlouval na investici peněz do svého podniku. Krejčíř chtěl údajně investovat do obchodu se zlatem, který Meyer provozuje, 400 milionů eur (9,8 miliardy korun). Když měl ale loni v srpnu část peněz vyplatit, neměl je.

Meyer se nyní bojí o svůj život – každý měsíc za ochranku utratí 400 tisíc randů (jeden milion korun). Bodyguardi ho chrání 24 hodin denně.

Juan Meyer také Krejčíře obvinil ze zmizení německého podnikatele Uweho Gembally, který vlastnil známou tuningovou společnost nesoucí jeho jméno. Podle Meyera v autech, které Gemballa do Jihoafrické republiky přivážel, byly peníze pro Krejčíře. Pak ale údajně v jednom Porche pro Krejčíře peníze nedošly. A Gemballa po příletu do Johannesburgu zmizel.

Podle Krejčíře si ale Meyer vymýšlí. "Nikdy jsem Uweho Gemballu neviděl," řekl Krejčíř a napadl Meyera. "Není normální. Je to jednoduché. Tato osoba potřebuje psychologickou pomoc," řekl Krejčíř, který je podle vlastních slov nevinnou obětí komplotu s cílem jeho vydání do České republiky.

"Před nikým se neskrývám. Nazvali mě uprchlíkem, ale to skutečně není to pravé označení," řekl Krejčíř. "Skutečný Radovan je muž se smyslem pro rodinu. Zaprvé má dvě děti, zadruhé Radovan byl a stále je tvrdě pracující muž, které vydělává peníze legálním způsobem a pracuje 16 hodin denně," dodal Krejčíř.

Krejčíř české policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce v jeho vile v Černošicích. Jeho manželka pak i se synem odcestovala na zahraniční dovolenou, v Dubaji se s Krejčířem setkali a odletěli na Seychelské ostrovy. Všichni tři mají tamní občanství.

Občanství na Seychelských ostrovech Krejčíře stálo údajně 25 tisíc dolarů (478 tisíc korun). Pak si z něj ale místní úřady udělaly zdroj peněz. "Dojili mě," uvedl Krejčíř doslova. Když na několik dní skončil ve vězení a jeho hostitelská země dokonce údajně začala jednat s Českou republikou o jeho vydání, Krejčíř odjel do Jihoafrické republiky.

"Jižní Afrika byla v mých myšlenkách jedničkou. Nikdy jsem tady nebyl, a tak kvůli všemu, co jsem o Jižní Africe slyšel a co jsem o ústavním zákoně této země četl, nebylo pro mě těžké se rozhodnout a do Jižní Afriky přijet," vysvětlil Krejčíř, proč byla JAR jeho volbou.

V Jihoafrické republice Krejčíř žije od roku 2007. O rok později jihoafrický soud rozhodl, že nebude vydán do České republiky, kde je stíhán za majetkové a násilné trestné činy.

Tématické zařazení:

 » Krimi