Tunel v armádě. Náměstek ministra domlouval provizi za stamilionovou zakázku - Krimi - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Krimi

Tunel v armádě. Náměstek ministra domlouval provizi za stamilionovou zakázku

Ikona

1. září 2010, 09.36 | PRAHA | Náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva (KDU-ČSL) domlouval ve spolupráci s lobbistou Josefem Jindrou provizi za stamilionovou zakázku na minomety. Chtěl k tomu využít spolupráci se Slováky a obejít tak zákon, píše ve středečním vydání deník MF DNES. Pochybné aktivity Kopřivy s Jindrou sledovala MF DNES v uplynulých šesti měsících i prostřednictvím nahrávací techniky. Obří armádní zakázku měla podle Kopřivových a Jindrových plánů získat finská společnost Patria.

 

Aby se vyhnula výběrovému řízení, chtěl náměstek Kopřiva vytvořit "společný projekt" se slovenskou vládou. Díky směrnicím Evropské unie totiž není v případě spolupráce dvou států výběrové řízení nutné. Odměnou za snadno získanou zakázku mělo být několik procent provize. Lobbista Jindra uvedl, že procenta "vyfakturují systémem zahraničí-zahraničí jako nějakou sportovní akci". To znamená, že úplatek by nedorazil na české účty a finská společnost by navíc mohla zanést "výdaj" oficiálně do svého účetnictví jako virtuální sportovní akci.

Přípravu stamilionového kšeftu začala MF DNES sledovat v polovině února. V té době se ještě řešila kauza nákupu obrněných transportérů Pandur. A MF DNES získala svědectví od člověka, který detailně znal pozadí celé kauzy. Podle jeho svědectví ministerstvo v tichosti chystalo nákup další verze obrněných vozů, tentokrát s minometnou věží. Hlavní roli při tom hrál právě náměstek pro vyzbrojování Jaroslav Kopřiva. MF DNES se rozhodla Kopřivovy schůzky s Patrií mapovat. Odehrálo se jich hned několik. Kopřiva a Jindra zástupcům firmy Patria mimo jiné popisovali, proč se výběrovému řízení vyhnout zrovna společným projektem se Slováky. Na slovenské straně měl v té době za projekt kopat tamější lobbista s výbornými vztahy s premiérem Robertem Ficem.

Při schůzkách s Patrií mluvil o "provizi" Josef Jindra, který na ně chodil společně s Kopřivou. Když se zástupce Patrie Stanislav Mareš ptal, kolik budou platit bokem, Jindra mu řekl: "Procento nevím přesně. Zřejmě to bude záležet na tom, o jaký objem peněz se bude jednat." V první fázi obchodu mělo jít o nákup tří až čtyř kusů minometů pro Čechy (o stejný počet měli ve společném projektu projevit zájem i Slováci) za celkem půl miliardy korun. Celý obchod měl podle plánu skončit po několika letech nákupem celkem 25 kusů minometů za zhruba tři miliardy korun.

MF DNES v minulých dnech se svými odhaleními konfrontovala všechny účastníky schůzek. Jindra jakékoliv jednání s Patrií popřel a na zaslané otázky sdělil, že odpovídat nebude. Stejně se zachoval Jaroslav Kopřiva. Stanislav Mareš potvrdil, že se jednání zúčastnil, ale o detailech mluvit nechtěl. Na otázku, proč jednal s lobbistou Jindrou, odpověděl, že jej přivedl náměstek Kopřiva. Dále sdělil, že o všem informoval minulý týden českou policii.

Poté, co MF DNES ukončila sledování schůzek a všechny jejich účastníky oslovila, dozvěděl se o celé věci i ministr obrany Alexandr Vondra. Kopřivu včera okamžitě odvolal a na středu svolal mimořádnou tiskovou konferenci. Kopřivovi s Jindrou hrozí trestní stíhání pro podezření z úplatkářství, pletich při výběrovém řízení, případně podvodu. Za to lze uložit až deset let za mřížemi.

Tématické zařazení:

 » Krimi