Krejčíř: Pokud budu vydán do Čech, zabijí mě na cestě k soudu nebo v policejní cele - Krimi - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Krimi

Krejčíř: Pokud budu vydán do Čech, zabijí mě na cestě k soudu nebo v policejní cele

Ikona

29. srpna 2010, 17.48 | JOHANNESBURG | Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř, který od roku 2005 uniká české justici, se v případě vydání do České republiky bojí o svůj život. "Zabijí mě na cestě k soudu nebo ještě před tím v policejní cele", cituje Krejčíře v neděli server deníku Independent Online. Rozhovor Krejčíř poskytl v restauraci Harbour Café ve městě Bedfordview u Johannesburgu, v němž podnikatel žije a má v ní i nainstalována neprůstřelná skla jako ochranu proti potencionálnímu nebezpečí z ulice.

 

V podniku si podle deníku Independent Online dávají schůzky "lidé s pestrou minulostí".

"Málokdy za to sklo chodím. Tady ve skutečnosti nepřátele nemám," uvedl Krejčíř s tím, že na tom trvala jeho žena Kateřina jako na preventivní opatření.

Krejčíř ale také přiznal, že na něj už byly učiněny tři pokusy o únos s cílem vrátit ho do České republiky. Na ten poslední byli údajně podle Krejčíře najati ruští žoldáci. Krejčíř také mluvil o odstřelovačích, kteří si pronajali byty na druhé straně ulice, ve které je restaurace.

"Nikdy nebudu moct chodit po své zemi jako svobodný muž. Pokud se tam ´budu muset vrátit, zabijí mě na cestě k soudu nebo ještě před tím v policejní cele," dodal Krejčíř.

Problém je ve směnkách na 60 milionů korun. V roce 2002 Krejčíř podle svých slov podporoval opozici a použil své peníze a vliv k tomu, aby se Stanislav Gros stal premiérem. Za tuto podporu měla nová vláda Krejčířovi údajně podepsat směnky na 60 milionů korun.

"Stále mi ty peníze dluží, ale chtějí zpátky směnku. A vůbec, vím příliš mnoho," uvedl Krejčíř s tím, že jeho otec byl zabit právě kvůli oné směnce. Podle české strany je ale Krejčíř sám zapleten do vraždy jeho otce.

Krejčíř také hovořil o svém napojení na Georgianose Louku alias George Smithe, vraha majitele striptýzových klubů Emmanuela "Lollyho" Jacksona. Krejčíř a Smith se seznámili a spřátelil v roce 2007 ve vazbě, když byl po příletu do Jihoafrické republiky zadržen policií.

"Když jsme se dostali ven z vězení, byl to George, kdo mi ukázal město. Byl to on, kdo mi navrhl, abych se usadil v Bedfordview," řekl Krejčíř. Smith je zapleten do vraždy Jacksona, ke které došlo v květnu 2010. Od té doby se Smith skrývá na Kypru a Krejčířovi údajně volá až 20krát denně. Český podnikatel trvá na tom, že české úřady se Smithe snaží přemluvit, aby Krejčíře do této vraždy namočil.

Krejčíř se vyjádřil i ke svému napojení na velitele jihoafrické kriminálky Khanyise Mabasu. Podle něj byl Mobasa mužem, na kterého se mohl obrátit v případě problémů.

"Potřeboval jsem kontakt na policii k zajištění mé bezpečnosti v zemi (Jihoafrické republice). Joey (Mobasa) je dobrý policista, který byl vždy připraven mně pomoct, pokud jsem cítil, že můj život je v ohrožení," prohlásil Krejčíř.

Minulý týden v pátek johannesburský soud vynesl rozhodnutí, podle něhož Krejčíř nemůže být zatčen policií, formálně vydán jinému státu ani deportován z Jihoafrické republiky, dokud soud s definitivní platností nerozhodne o jeho žádosti o politický azyl. To by se mělo stát v listopadu.

V pondělí prokuratura podá odvolání k soudu vyšší instance proti rozhodnutí johannesburského soudu.

Krejčíř, který je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy, policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce ve vile v Černošicích. Jeho manželka pak i se synem odcestovala na zahraniční dovolenou, v Dubaji se s Krejčířem setkali a odletěli na Seychelské ostrovy. Všichni tři mají tamní občanství.

Tématické zařazení:

 » Krimi