Objemy pojistných podvodů v Česku strmě rostou, někdy i dvojnásobně - Krimi - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Krimi

Objemy pojistných podvodů v Česku strmě rostou, někdy i dvojnásobně

Ikona

4. srpna 2010, 17.22 | ČESKÁ REPUBLIKA | Pojišťovny odhalily v prvním pololetí tohoto roku podstatný nárůst v objemu pojistných podvodů, Česká pojišťovna odhalila podvody za 117 milionů korun, což je téměř o 50 procent více než před rokem, Generali očekává více než stoprocentní nárůst. Pojišťovny o tom informovaly ve středu. Podle České pojišťovny se nejvíce snaží podvádět lidé v Praze, ve středních Čechách a na severní Moravě. Naopak nejpoctivější jsou na Zlínsku a Královéhradecku.

 

Celkem Česká pojišťovna odhalila 355 podvodů, přičemž její detektivové prošetřili téměř dvojnásobné množství podezřelých pojistných událostí. K podvodům se podle ČP častěji než dřív uchylují i jinak bezúhonní lidé, kteří kvůli finančním problémům neoprávněně nárokovali úhrady i za pouhých několik tisíc korun.

„Za prvních šest měsíců letošního roku jsme na vyšších číslech než za celý loňský rok, kdy Generali odhalila pojistné podvody za 32 milionů korun. Bude-li tento trend pokračovat, můžeme na konci roku očekávat více než stoprocentní nárůst pojistných podvodů v meziročním srovnání,“ uvedl mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka s tím, že v porovnání s rokem 2008, kdy částka činila 11,5 milionu korun, by výše prokázaných škod u pojistných podvodů vykázala meziroční nárůst o 500 procent.

Většina pojistných podvodů se týkala majetkového pojištění, především motorových vozidel. Zajímavé srovnání nabízí pojistné události motorových vozidel do a nad 100 tisíc korun, u kterých je povinná asistence policie. Z interních statistik vyplývá, že v Generali připadá na jednu pojistnou událost s povinnou asistencí policie přibližně 20 pojistných událostí, které lze vyřešit bez její přítomnosti. V roce 2009 činil tento poměr 1:16.

„Zvyšování limitu pro povinné hlášení dopravní nehody policii zároveň snižuje prevenci směřující k omezení pojistných podvodů. Přivolat policii k fingované dopravní nehodě je schopen jen velmi úzký počet zpravidla ´ostřílených´ pachatelů,“ řekl Jiří Cívka.

Z celkového počtu pojistných podvodů, které detektivové Generali odhalili za první pololetí letošního roku, spadá 47 procent případů do oblasti havarijního pojištění. Na dalších místech je s 29 procenty povinné ručení a s 20 procenty pojištění majetku. Zbývající čtyři procenta odhalených pojistných podvodů spadají do ostatních oblastí pojištění.

Neoprávněně hlášené pojistné události a bezdůvodné navyšování škody se však objevily i po jarních záplavách. „Kalamity i v minulosti přinášely četnější podvody, protože osoby pokoušející se o pojistné podvody se mylně domnívají, že při enormním nárůstu škod v krátkém časovém období klesá obezřetnost pojišťovny a jejích kontrolorů,“ uvedla mluvčí České pojišťovny Lucie Hergetová. Letos se ve snahách „přilepšit si“ v kalamitě promítly zřejmě i důsledky ekonomické krize.

Podle světových statistik patří mezi pojistné podvody 14 procent všech případů, které lidé hlásí pojišťovnám. V případě automobilů a motocyklů prý zkouší pojišťovnu podvést dokonce 35 procent pojištěných.

„Pojistný podvod je trestným činem, za který hrozí odnětí svobody až na 10 let. Nový trestní zákoník platný od začátku letošního roku také přísněji postihuje tzv. recidivisty, tedy osoby, které již v minulosti pojistný podvod spáchaly,“ uvedla Lucie Hergetová.

Tématické zařazení:

 » Krimi