Advokát Pitra tvrdí, že jeho klient se bojí o život a majetek - Krimi - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Krimi

Advokát Pitra tvrdí, že jeho klient se bojí o život a majetek

Ikona

30. července 2010, 16.57 | PRAHA | Advokát Jan Křivánek tvrdí, že Tomáš Pitr byl švýcarskými orgány omezen na svobodě výhradně z důvodu vydaného Mezinárodního zatýkacího rozkazu ve dvou pravomocně skončených trestních věcech a z žádných jiných důvodů, uvádí server tn.cz. "Pan Pitr dlouhodobě namítá, že v řízeních, které se proti němu vedla, byla opakovaně porušována jeho práva na spravedlivý proces nejen orgány činnými v trestním řízení, ale Českou republikou obecně.

 

Do těchto řízení zasahovaly nezákonně jiné státní orgány a představitelé státu,“ uvedl advokát s tím, že Pitr se obává o život.

Advokát dále tvrdí, že Česku jde o Pitrovo jmění. "Trestní řízení proti němu byla a jsou vedena primárně nikoliv z toho důvodu, aby byl postižen za případně spáchané delikty, ale proto, aby na něj byl vyvíjen nátlak ohledně záležitostí jeho majetku a jeho obchodních aktivit, a dokonce ohledně poskytnutí důvěrných informací, z jejichž držení je podezříván,“ uvedl zástupce zadrženého podnikatele.

Podle informací švýcarské policie Pitra zatkli v hotelu Kempinski ve Svatém Mořici v pondělí. V době zatýkání bylo v hotelovém pokoji více osob, ale policisty zajímal pouze Pitr. Ten při zatčení nekladl odpor.

V zahraničí se podnikatel skrýval tři roky. O jeho vydání musí teď oficiálně požádat české ministerstvo spravedlnosti. Zda bude Pitr do ČR skutečně vydán, záleží na posouzení švýcarské justice. Ta bude nejprve přezkoumávat důvod, proč by měl být vydán do Česka, a pokud jej shledá oprávněným, zahájí klasické předávací řízení, které je záležitostí ministerstva spravedlnosti. České orgány však očekávají, že Pitr využije všech možností, včetně stížností, aby své vydání do Česka co nejvíce oddálil.

Devětatřicetiletý Pitr podnikal v potravinářství, mimo jiné i se zavražděným Františkem Mrázkem. Vlivný podnikatel, o němž se hovořilo jako o jednom z nejbohatších lidí v zemi, byl v červnu 2006 spolu s Miroslavem Provodem a dalšími odsouzený na pět let odnětí svobody za rozsáhlé daňové podvody. Soudy v minulosti řešily také další Pitrovu činnost. V souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny, kterými způsobil se společníkem Michalem Zouharem škodu přesahující než 700 milionů korun, dostal letos v dubnu souhrnný šestiletý trest vězení.

Celý případ skupiny kolem Pitra a Mrázka provázejí podezření o napojení na politiky. Kauza je spojována s politikou i kvůli takzvané Kubiceho zprávě, která pronikla do médií před volbami v roce 2006. Ta obsahovala informace očerňující tehdejšího šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. Ty údajně pocházely z dokumentů nalezených při domovních prohlídkách v Pitrově domě. Pochybnosti provázejí také okolnosti Pitrova zmizení a pobytu za hranicemi. Sociální demokraté obviňovali ODS, že neměla zájem na jeho dopadení. ODS to ale razantně odmítla.

Tématické zařazení:

 » Krimi