Policie ve Švýcarsku zadržela uprchlého podnikatele Pitra - Krimi - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Krimi

Policie ve Švýcarsku zadržela uprchlého podnikatele Pitra

Ikona

28. července 2010, 18.05 | PRAHA | Švýcarská policie zadržela na základě mezinárodního zatykače uprchlého podnikatele Tomáše Pitra. Ten se v ČR kromě jiného vyhýbá nástupu do vězení, kam ho soud poslal na 6 let za daňové podvody. Informace potvrdil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták. Na místo Pitrova pobytu Švýcary upozornil právě český policejní útvar, přesto ho švýcarská policie zatýkala nadvakrát. "Informace, které se detektivům podařilo zjistit, byly velmi konkrétní a přesné.

 

Díky jim bylo potvrzeno, že hledaný se prokazuje doklady na cizí jméno a stýká se s dalšími osobami z České republiky. Přesné informace měli v posledních dnech detektivové ÚOOZ i o místě a čase pohybu hledaného. Přesto se mu podařilo zahraničním kolegům zmizet," popsal.

Detektivové ÚOOZ proto shromáždili další potřebné informace. "Vytěžili z nich maximum, a zahraničním kolegům znovu předali poznatky takříkajíc „na zlatém podnosu“. Díky tomu byl v pondělí 26. července kolem 23.00 policejními orgány ve Švýcarsku zadržen hledaný Tomáš Pitr," dodal šéf ÚOOZ Robert Šlachta s tím, že na uprchlého podnikatele spojovaného v ČR s organizovaným zločinem byl vydán mezinárodní i evropský zatýkací rozkaz. Na pobyt Pitra prý ÚOOZ přišel při prověřování "konkrétního podezření z praní špinavých peněz."

"Při zadržení u sebe neměl dotyčný žádné doklady a federální justiční orgány ve Švýcarsku proto musely nejprve učinit potřebné kroky k tomu, aby totožnost zadrženého byla úředně prokázána. Zadržení Tomáše Pitra proto bylo oficiálně potvrzeno až před několika okamžiky," podotkl mluvčí ÚOOZ.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu ale v současné době nevede žádné trestní řízení, ve kterém by Pitr figuroval v postavení stíhané osoby, doplnil mluvčí.

V zahraničí se podnikatel skrýval tři roky. Zda bude Pitr vydán do ČR, záleží nyní na posouzení švýcarské justice. Ta bude nejprve přezkoumávat důvod, proč by měl být vydán do ČR a pokud jej shledá oprávněným, zahájí klasické předávací řízení, které je záležitostí ministerstva spravedlnosti. České orgány však očekávají, že Pitr využije všech možností, včetně stížností, aby své vydání do Česka co nejvíce oddálil.

Devětatřicetiletý Pitr podnikal v potravinářství, mimo jiné i se zavražděným Františkem Mrázkem. Vlivný podnikatel, o němž se hovořilo jako o jednom z nejbohatších lidí v zemi, byl v červnu 2006 spolu s Miroslavem Provodem a dalšími odsouzený na pět let odnětí svobody za rozsáhlé daňové podvody. Soudy v minulosti řešily také další Pitrovu činnost. V souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny, kterými způsobil se společníkem Michalem Zouharem škodu přesahující než 700 milionů korun, dostal letos v dubnu souhrnný šestiletý trest vězení.

Celý případ skupiny kolem Pitra a Mrázka provázejí podezření o napojení na politiky. Kauza je spojována s politikou i kvůli takzvané Kubiceho zprávě, která pronikla do médií před volbami v roce 2006. Ta obsahovala informace očerňující tehdejšího šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. Ty údajně pocházely z dokumentů nalezených při domovních prohlídkách v Pitrově domě. Pochybnosti provázejí také okolnosti Pitrova zmizení a pobytu za hranicemi. Sociální demokraté obviňovali ODS, že neměla zájem na jeho dopadení. ODS to ale razantně odmítla.

Ikona

Tématické zařazení:

 » Krimi