Soudkyně omylem poslala muže do vězení, přiznala mu odškodné - Krimi - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Krimi

Soudkyně omylem poslala muže do vězení, přiznala mu odškodné

Ikona

22. července 2010, 09.55 | PLZEŇ | Soudkyně Okresního soudu Plzeň-jih Drahomíra Regnerová poslala v červnu omylem do vězení osmadvacetiletého Martina Potužáka z Ježov u Klatov. Teď svoji chybu uznala a přiznala mu odškodné, informuje ve čtvrtek deník Právo. Za omyl, kvůli kterému se dostal muž letos v červnu do vězení, se soudkyně omluvila, svoji chybu uznala a napravila ji novým rozhodnutím, kterým to původní zrušila.

 

Muž tak dostane zpět částku uhrazenou jako peněžitý trest a ještě odškodné za pobyt ve věznici.

Potužákovi soudkyně loni v červnu uložila desetitisícovou pokutu za trestný čin řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění. Ten ji nezaplatil a letos zjara mu tak stejná soudkyně přeměnila peněžitý trest na tříměsíční vězení. Protože do věznice nenastoupil, vydala zatykač a do cely nakonec Potužák putoval za policejní asistence. Po osmi dnech byl však z věznice propuštěn, neboť jeho matka zaplatila už dříve soudem uloženou pokutu.

Od letošního roku už ale provinění, kterým byla jízda bez řidičáku, není trestné a nelze ho trestat ani zpětně. To znamená, že muž neměl do vězení vůbec nastoupit, ani platit pokutu. S nápravou soudkyně přišla až poté, co na případ upozornil začátkem července deník Právo. "Volala mi, abych si proti tomu jejímu původnímu rozhodnutí podal okamžitě stížnost. To jsem udělal a krátce na to mi přišlo usnesení, že soudkyně mé stížnosti vyhověla," řekl Potužák.

V usnesení soudkyně mimo jiného uvedla, že vzhledem k dekriminalizaci tohoto trestného činu po platnosti nového trestního zákoníku bylo třeba rozhodnout o tom, že trest uložený za tento trestný čin se nevykoná. "Po nabytí právní moci tohoto rozhodnutí bude zaplacený peněžitý trest neprodleně vrácen," píše se dále v usnesení.

Martin Potužák má navíc ještě nárok na finanční odškodnění za dny strávené ve výkonu trestu. Jde hlavně o ušlý zisk v zaměstnání. Stačí, když o to požádá ministerstvo spravedlnosti.

Kauzu odstartovala pozorná státní zástupkyně v Klatovech, které se nezdálo, proč má Potužáka trestně stíhat za to, že se vyhýbal nástupu do výkonu trestu. "Uložení trestu ze strany soudu jsem považovala s ohledem na platnost nového trestního zákoníku za protiprávní, a proto jsem také iniciovala podnět k podání stížnosti pro porušení zákona ve prospěch dotyčného muže," sdělila šéfka klatovských žalobců Jiřina Vítovcová.

K podání stížnosti už ale teď nemá státní zastupitelství důvod. "Soudkyně sama své dřívější rozhodnutí změnila a vydala rozhodnutí nové, kde rozhodla tak, jak původně rozhodnout měla, tedy že trest uložený za tento trestný čin se nevykoná s ohledem na novelu trestního zákoníku," řekl krajský státní zástupce Jaroslav Čech .

Tématické zařazení:

 » Krimi