Fotbalový svaz, policie a sázkové kanceláře spustily systém ochrany proti nelegálnímu sázení - Krimi - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Krimi

Fotbalový svaz, policie a sázkové kanceláře spustily systém ochrany proti nelegálnímu sázení

Ikona

21. dubna 2010, 17.50 | ČESKÁ REPUBLIKA | Českomoravský fotbalový svaz, Policie ČR a asociace sázkových kancelkáří APKURS ve středu spustily systém, který by měl zabránit podvodnému sázení v domácích fotbalových soutěžích. Oznámili to ve středu na tiskové konference předseda svazu Ivan Hašek a policejní prezident Oldřich Martinů. Tiskové konference v sídle Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) v Praze na Strahově se zúčastnil i Marek Herman, výkonný ředitel Asociace provozovatelů kursového sázení (APKURS).

 

Společně představili projekt, který dostal název Pět štítů. Systém, jehož vznik inspirovaly sázkařské skandály v několika evropských a asijských zemích a které vyvolaly koordinované vyšetřování speciálních skupin kriminalistů policií Německa, Rakouska, Švýcarska a Velké Británie, byl nyní instalován i v Čechách a inciátorem byl ČMFS. Systém je poměrně jedoduchý, je založen na monitoringu sázek a koordinovaném rozhodnutí odborníků.

Bookmakeři společnosti Tipsport, Sazka, Fortuna, Synot Tip a Chance, které jsou členy APKURS, budou sledovat vývoj jednotlivých sázek a pokud nejméně tři z nich dojdou k názoru, že některé jsou podezřelé - například zaznamenají enormní nárůst sázek na určitý výsledek - tak se systém aktivuje. Bookmakeři budou o konkrétním opatření hlasovat a budou pomocí horké linky informovat fotbalový svaz, který učiní další kroky ve spolupráci s Policií ČR.

"Jsme iniciátorem projektu, který má zlepšit prostředí v českém fotbale a udělat ho férovějším. Ten skandál, který se odehrál před několika měsíci v Evropě, se nám sice vyhnul, ale tímto způsobem, čili existencí tohoto projektu, hodláme zamezit podobným záležitostem také u nás. Od nynějška budeme vědět o každém podezřelém utkání," prohlásil předseda ČMFS Ivan Hašek.

Fotbalový svaz, policie a sázkové kanceláře chtějí čelit činností sázkařských gamgů, z nichž mnohé jsou velmi dobřed organizované na mezinárodní úrovni. Momentálně je zhruba 200 podezřelých osob z uplácení hráčů, funkcionářů, trenérů i rozhodčích v devíti zemích - v Německu, Belgii, Švýcarsku, Chorvatsku, Slovinsku, Turecku, Maďarsku, Bosně a Rakousku. Vloni v listopadu bylo po rozsáhlých raziích zatčeno 15 osob. Kromě ligových se mezi podezřelé zápasy se řadí minimálně tři utkání Ligy mistrů, 12 střetnutí Evropské ligy a jeden duel evropské kvalifikace hráčů do 21 let. V případě Ligy mistrů a Evropské ligy se jednalo o předkola. Další skandály byly zaznamenány v Asii, zejména v Číně.

Systém je schopen vyhodnotit podezřelou situaci i v řádu desítek minut. "Pokud vznikne podezření, pak by ten proces měl trvat nejvýše tři hodiny. Ale podezřelých zápasů je zatím minimum, podle našeho odhadu že jde o tři až pět zápasů za sezonu. Zatím pokaždé šlo o nějaké nižší soutěže" řekl Marek Herman.

„Sázení je velký fenomén. Proto jsme rádi, že se od začátku podílíme na novém projektu a tuto spolupráci s fotbalovým svazem a sázkovými kancelářemi hodnotíme velmi pozitivně,“ dodal policejní prezident Oldřich Martinů.

Na hrozbu nelegálních sázek už reagoval ČMFS také změnou disciplinárního řádu. Fotbalista, trenér, agent, funkcionář, rozhodčí a další osoby v českých soutěžích, pokud si vsadí na ligu, v níž sami působí, mohou být od letošního února potrestání až půlmiliónovou pokutou a až pětiletým zákazem činnosti.

Asociace provozovatelů kursového sázení také avizovala, že se po startu fotbalového projektu zaměří i na hokej.

Tématické zařazení:

 » Krimi