Město Liberec omezí nasazování botiček na špatně parkující auta - Krimi - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Krimi

Město Liberec omezí nasazování botiček na špatně parkující auta

Ikona

9. prosince 2009, 17.38 | LIBEREC | Nasazování botiček na špatně parkující auta v režii kladenské firmy Aktiv skončí od ledna příštího roku. Mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych řekl ve středu, že firma bude i nadále spravovat městský parkovací systém a botičky plně převezmou strážníci. „V prvním pololetí očekáváme nasazování botiček v obdobném rozsahu jako dosud.

 

Předčasné zprávy o jejich úplném zrušení byly nepravdivé. Na rozdíl od současné praxe budou botičky nasazovat pouze strážníci a firma Aktiv bude pečovat o parkovací automaty a další technická zařízení,“ upřesnil Korych. Dodal, že nasazování botiček postupně omezí, protože toto opatření již splnilo svou represivní úlohu.

„Strážníci budou v příštím roce využívat přenosné počítače typu PDA k ověření státních poznávacích značek vozů. V případě prvního opomenutí budou strážníci s řidičem řešit jeho přestupek například jen domluvou. U ostatních nasadí podle závažnosti přestupku botičku, udělí pokutu až do výše dvou tisíc korun nebo případ předají ke správnímu řízení. To se týká například při parkovaní na místě vyhrazeném pro invalidy nebo při parkování na nebezpečném místě,“ sdělil mluvčí.

„Provinilým řidičům s nasazenou botičkou nebudeme nově účtovat manipulační poplatek ve výši tři sta korun, pouze případnou peněžní pokutu,“ připojila mluvčí Městské policie v Liberci Daniela Bušková.

Ve vyhodnoceném prvním pololetí uložili liberečtí strážníci na úseku kontrolní činnosti parkovacího systému pokuty za 972 tisíc korun a nasadili 3599 botiček. Ve stejném období loňského roku to bylo 6151 botiček. V odtahové službě nařídili 230 odtahů špatně zaparkovaných vozidel. Celoroční údaje budou zhruba dvojnásobné.

Za prvních šest měsíců letošního roku strážníci celkově řešili 9164 přestupků, tedy o 3609 událostí méně než v roce 2008. Většina z nich byla proti silničnímu provozu, po tisícovce jich pak bylo proti veřejnému pořádku a proti občanskému soužití. Dohromady strážníci uložili pokuty za 2,1 milionu korun, kdežto loni jich bylo za 2,9 milionu korun. Většinu, 61 procent přestupků, vyřešili v blokovém řízení, 28 procent domluvou a 11 procent zjištěných přestupků postoupili jiným orgánům. Rovněž tato čísla budou v odhadu celoroční bilance přibližně dvojnásobná.

Tématické zařazení:

 » Krimi