Fotopast nachytala zakladatele skládek - Krimi - Český Metropol

Ústeckému kraji hrozí autobusová krize

foto archiv

Ústí nad Labem | Možnost, že ve čtvrtek 26. července nevyjedou autobusy společnosti BusLine v sedmi okresech Ústeckého kraje a cestující zůstanou stát na zastávkách, je zase o něco reálnější. Krajští radní odmítají totiž finanční požadavky jednoho ze čtyř dopravců v kraji.

 

"Rada Ústeckého kraje ukládá Jaroslavu Komínkovi, náměstkovi hejtmana pro oblast dopravy a silničního hospodářství, aby vyzval společnost BusLine a.s. k dodržování stávajících smluv v oblastech Děčínsko, Litoměřicko, Lovosice-Louny, Lounsko-západ, Podbořansko, Vejprtsko a Ústecko,“ praví se mimo jiné v usnesení rady.

Podle Jaroslava Komínka firma kraj vydírá narůstajícími požadavky, ta naopak argumentuje stoupající náklady na veřejnou dopravu s tím, že má peníze jen právě do 26. července. Kraj nechce navýšit platby nad částku, která je uvedena ve smlouvě platné do poloviny příštího roku. Obě strany potvrzují, že budou dále jednat.

Ústecký kraj již nyní sonduje možnosti zápůjčky autobusů i výpomoci řidičů včetně těch ze společnosti BusLine. Kraj navíc připravuje vznik vlastní dopravní společnosti.

"Věříme, že BusLine neskončí ze dne na den, snad nám dá čas. Pokud skončí, hrozí společnosti obrovské sankce 5 milionů korun denně," podotkl Komínek. 
 

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Doprava  

 

Labe aréna se pyšní moderním tréninkovým centrem ve Štětí

foto archiv

Štětí | Pouhé dva kilometry od račické Labe arény vzniklo ze staré loděnice ve Štětí moderní tréninkové centrum. Ústecký kraj podpořil výstavbu objektu částkou 60 milionů korun. Právě v těchto dnech už v areálu trénuje reprezentace na srpnové juniorské mistrovství světa ve veslování.

 

Loděnice ve Štětí poskytuje úplné zázemí pro trénink na dlouhé vodě a také prostor pro sportování dětí a mládeže, kde by se měli věnovat jak všestrannému sportovnímu rozvoji, tak základům vodních sportů, včetně veslování a rychlostní kanoistiky.

Labe je zde klidné, široké (druhé nejširší v republice) a mezi jezy poskytuje 11 km dlouhou trať. Skýtá tak ideální zázemí pro vodní sporty jako je veslování a rychlostní kanoistika, což umocňuje i fakt, že v tato část Labe je dnes velmi sporadicky zatěžována lodním provozem.

Labe aréna v Račicích je Národním olympijským centrem vodních sportů. Vodní kanál v Račicích je jedinou závodní dráhou v ČR, která vyhovuje jak parametrům Mezinárodní veslařské federace FISA, tak i Mezinárodní kanoistické federace ICF. Svým rozsahem, významem, komplementární tréninkovou kapacitou na Labi i výhodnou polohou ve středu Evropy přesahuje tato stavba nejen hranice Ústeckého kraje, ale i hranice ČR. 

Od 8. do 12. srpna bude Labe aréna v Račicích hostit veslařské Mistrovství světa juniorů, které je zařazeno do Rodinného stříbra Ústeckého kraje. Po úspěšném Mistrovství Evropy 2017 se tedy pořadatelé zhostí další významné sportovní události.

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Sport  

 

Elektronický čip si aktivuje třetina lidí

foto archiv

19. července 2018, 15.27 | Praha | Před necelými dvěma týdny spustilo Ministerstvo vnitra do ostrého provozu nový Portál občana, který je umístěn na gov.cz, hlavní doméně pro komunikaci občana se státem.

 

Webové stránky jen za první týden zaznamenaly 50 000 návštěv, což představuje více než 60% nárůst. Od začátku července úřady vydaly téměř 12 000 nových eObčanek, přičemž si více než třetina dospělých občanů rovnou aktivovala elektronický čip.

Ministerstvo vnitra od července umožnilo občanům ČR jednodušší komunikaci s úřady. Portál občana na gov.cz nabízí 37 elektronických služeb, ke kterým se občan může přihlásit díky eObčance. Ta zaručuje zejména bezpečné prokázání jeho totožnosti online, a to na nejvyšší možné úrovni. Občan tak může bez chození na úřad získat např. výpis z rejstříku trestů nebo eRecept, informovat se o neschopence, zjistit informace o svém důchodu. Další služby budou přibývat postupně.

Na webu gov.cz se kromě přihlášení do Portálu občana může návštěvník dozvědět veškeré informace související s pořízením eObčanky či využíváním elektronických služeb.

Zatím jsme skutečně na začátku, celý systém dále vyvíjíme a vylepšujeme,“ doplnil ředitel odboru eGovermentu Roman Vrba. „Věřím, že až si občané vyzkouší, jak jim online komunikace s úřady šetří čas a zjednodušuje život, bude lidí využívajících elektronické služby přes Portál občana rychle přibývat.“

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 

Z dotace města hasiči pořídí vůz pro záchranu na vodě

foto archiv

Praha | Pražští profesionální hasiči získají nové specializované vozidlo pro zajištění rychlého a efektivního zásahu při záchraně osob z vodní hladiny. Finanční podpora města ve výši dva a půl milionu korun jim umožní nahradit dopravní prostředek, který již dosluhuje.

 

„Jedná se o vozidlo, které je speciálně určené pro zásahy na vodní hladině a za tímto účelem hasičům plně zabezpečuje potřebné zázemí. Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy již takový dopravní prostředek provozuje, avšak jeho technický stav je za hranicí životnosti. Pořízením nového vozidla se jednak zvýší efektivita zásahů při záchraně osob, jednak se zlepší zajištění ochrany zasahujících hasičů,“ uvedl Libor Hadrava, pražský radní pro oblast bezpečnosti a prevenci kriminality.

Technický automobil pro zásahy na vodě bude využíván i k dalším mimořádným událostem a k zásahům na ochranu občanů či pro likvidaci škod. Poslouží k rychlé záchraně osob propadlým ledem, při úniku nebezpečných látek na vodní hladinu i pro sběr a odchyt uhynulého respektive zraněného ptactva. Dodán bude s kompletní vestavbou, výstražným zvukovým a světelným zařízením, radiostanicemi a v barevném provedení splňujícím požadavky platné legislativy.

Finanční prostředky na jeho pořízení budou podle rozhodnutí pražského zastupitelstva uvolněny z rozpočtu hl. m. Prahy formou jednorázové účelové individuální investiční dotace.

 

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Technika  

 

Tepličtí fotbalisté budou usilovat o první šestku

foto top

Teplice | Umístění v první šestičlenné skupině hrající o titul a úspěch v domácím poháru – to jsou předsezonní cíle fotbalistů FK Teplice. Uvedl to ředitel klubu Petr Hynek s tím, že klub je pro tuto sezonu finančně zajištěn, rozpočet činí 80 milionů korun.

 

„Sezóna se odehraje v pozměněném formátu, který by měl být v závěrečné fázi atraktivnější a nabídne možnost více klubům hrát až do konce o pohárovou Evropu. I kdybychom skončili v té druhé části, tak se budeme chtít i tak poprat o poháry,“ přiblížil Petr Hynek.

Trenér týmu Daniel Šmejkal si pochvaloval letní přípravu: „Absolvovali ji přesně tak, jak jsme si naplánovali. Na soustředění v Písku a Modré jsme měli ideální podmínky. Teď už se vše ukáže v lize," těší se na sobotní start v Příbrami teplický trenér. Přeje si také, aby mužstvo minula řada zranění jako v jarní části ligy, což se podepsalo i na nevyrovnaných výkonech.
Novým partnerem klubu v oblasti piva se stala společnost Heineken, která na Stínadlech bude propagovat a prodávat svou značku Březňák. Od nové sezóny se do struktur FK Teplice začleňují také přípravky, včetně přípravky žen, takže klub ze Stínadel disponuje 20 týmy, z toho osmnáct týmů je mládežnických. (top)

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Sport  

 

Ústečtí fotbalisté: Chceme fotbalem bavit diváky

foto top

Ústí nad Labem | Fotbalem, který bude bavit diváky, se chtějí v následující sezoně Fortuna: Národní ligy prezentovat druholigoví fotbalisté FK Ústí nad Labem. Hlavním cílem je pak podle slov Libora Zajíčka, předsedy představenstva klubu, finanční stabilizace klubu.

 

„Chceme hrát takový fotbal, za který se nebudeme muset stydět. S tím souvisí i snaha přilákat do ochozů více diváků. Plníme také slib, že zabudujeme do kádru více vlastních odchovanců,“ řekl Libor Zajíček. Ten zároveň potvrdil, že běží jednání s německým investorem, který by v případě dohody mohl do klubu investovat v řádech let několik desítek milionů korun.

Trenér Aleš Křeček doplnil, že obměna kádru oproti minulé sezoně se týká 50% hráčů. „Odešla řada zkušených hráčů, přišli mladí, talentovaní borci, kteří jsou hladoví po úspěchu. Jsem ale přesvědčený, že loňská sezona, kdy nám akutně hrozil sestup z druhé ligy, se opakovat nebude,“ řekl trenér „A“ týmu.

Kapitánem Army v nové sezóně bude Jan Peterka. “Na začátku soutěže můžeme v některých fázích zápasu nahradit zkušenost bojovností. Týmu ale věřím, příprava se povedla,“ doplnil kapitán týmu.

Primátorka města Věra Nechybová, zastupující vlastníka klubu, ocenila rostoucí počet vlastních talentů v mužstvu s tím, že se těší na páteční premiéru proti Sokolovu.

Patnáctimilionový rozpočet Army patří zástupců klubu k těm nejnižším ve Fortuna: Národní lize. (top)

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Sport  

 

Na regeneraci brownfieldů dá stát letos 180 milionů korun

foto archiv

Praha | Na obce a kraje čeká v programu Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů 180 milionů korun na přeměnu a revitalizaci nevyužívaných areálů a objektů. Podmínkou je jejich využití pro podnikatelské a průmyslové účely. Žádosti o podporu z programu Ministerstva průmyslu a obchodu přijímá agentura CzechInvest do 10. srpna 2018.

 

Příjemci dotace mohou být obce, města a kraje ležící na území strukturálně postižených krajů Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského anebo hospodářsky problémové regiony definované Strategií regionálního rozvoje ČR 2014 – 2020 Ministerstva pro místní rozvoj, jako je například Frýdlant, Česká Třebová či Přerov. V celém programu, který běží od července 2017, jsou až do roku 2023 vyčleněny 2 miliardy korun, které bude Ministerstvo průmyslu a obchodu uvolňovat postupně. Letos poskytne 180 milionů korun. Míra dotace na konkrétní projekt se přitom odvíjí od velikosti sídla žadatele (viz infografika).

„Základní myšlenkou programu je nejen vyřešit situaci zanedbaných a mnohdy ekologicky znečištěných areálů a ploch, ale prostřednictvím jejich nového využití hospodářsky pozvednout postižené regiony. Revitalizací brownfieldů se zvyšuje konkurenceschopnost investičního prostředí těchto regionů,“ vysvětluje generální ředitelka CzechInvestu Silvana Jirotková.

Přesné znění výzvy včetně kontaktu pro případné dotazy a formuláře žádosti najdete na www.czechinvest.org/brownfieldy nebo přímo na www.brownfieldy.cz. Informace žadatelům poskytnou také regionální kanceláře agentury CzechInvest sídlící v každém krajském městě České republiky.

 

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Finance  

 

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronických pokladen?

ano

58.5%

 

ne

41.5%

 

 

Anketa

Jste pro, aby se znovu proplácely i první tři dny nemocenské?

ano

68.3%

 

ne

31.7%