Kindl brání rychlostudenty a volá po zřízení parlamentní vyšetřovací komise - Krimi - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Krimi

Kindl brání rychlostudenty a volá po zřízení parlamentní vyšetřovací komise

Ikona

20. října 2009, 15.04 | PLZEŇ | Bývalý proděkan plzeňské právnické fakulty Milan Kindl se postavil na stranu tzv. rychlostudentů a chce, aby vznikla sněmovní vyšetřovací komise, které by se zabývala plagiátorskou aférou na univerzitě. Sdělil to v úterý na tiskové konferenci. Kindl se prý musí postavit na obranu studentů, kteří jsou podle jeho slov rukojmí podivných zájmů, protože to nikdo jiný neudělá.

 

Kauza takzvaných rychlostudentů je totiž podle něj zkreslená, protože řada studentům podle Kindla studovala například na Univerzitě Karlově v Praze již pět let a proto pak v Plzni jejich studium trvalo výrazně kratší dobu.

"Podle šetření pana rektora ohledně těchto rychlostudentů je vše v pořádku, kromě problému studenta pana Harrangozza, jehož studium však prošetřovala policie, jeho diplomová práce je součástí policejního spisu a vše bylo shledáno v pořádku," uvedl.

Kindl pak všechny překvapil, když řekl, že počet plzeňských rychlostudentů, kterých bylo podle médií na Západočeské univerzitě zhruba čtyři stovky, je podle něj příliš nízký. "Já se velmi podivuji, že jich je tak málo. Za 15 let existence univerzity se o přestup k nám ucházelo zhruba 200 studentů, převážně Univerzity Karlovy, ročně. My jsme umožnili ročně zhruba 60 až 80 z nich u nás dostudovat. Takže mě to vychází na nějakých 800 studentů," poznamenal s tím, že většina ze studentů, kterým se podařilo završit své studium titulem v Plzni za rekordně krátkou dobu, byla v době přestupu v pátém ročníku.

V obraně rychlostudentů bývalý proděkan pokračoval, když řekl, že je stoprocentně přesvědčen, že žádný z nich nevystudoval plzeňskou právnickou fakultu podvodným způsobem. "Samozřejmě, že nemůžu říci, že to tak bylo, protože nejsem detektiv, ale jsem o tom přesvědčen," sdělil.

Kindl měl vysvětlení i pro vysoký počet studentů, kteří každý rok na fakultu přestupovali z jiných škol. Odvolaný proděkan to zdůvodnil kvalitami Západočeské univerzity a její právnické fakulty. "Přestupovali sem, protože ta fakulta byla dobrá a byl tam blízký vztah mezi studentem a profesorem, protože tady nebyly tisíce studentů jako na jiných školách. My jsme se snažili o fakultu s lidskou tváří, která by se studenty komunikovala," řekl Kindl, který se postavil i za své bývalé univerzitní spolupracovníky. "Dal bych za ně ruku do ohně, že se na ničem nekalém na fakultě nepodíleli," vyloučil podíl dalších profesorů na celé kauze.

Bývalému proděkanovi se také nelíbí, že byla Plzeňská právnická fakulta obviňována, že uznává vzdělání ukrajinských studentů za podivných okolností. Kindl však uvedl, že plzeňská univerzita uznala studium ukrajinským studentům až po té, co ministerstvo školství zrušilo její zamítavé rozhodnutí. "Teprve potom rektor, protože byl vázán právním názorem ministerstva, dalším žádostem vyhověl. Nikdy to však nemohla udělat ani neudělala fakulta právnická," ohradil Kindl se proti spekulacím.

Kauza plzeňské právnické fakulty odstartovala sice před měsícem, ovšem problémy fakulty se táhnou již delší dobu. V červnu roku 2008 akreditační komise ministerstva školství (MŠ) poukázala na nedostatky v kvalitě výuky na fakultě. Nejnovější skandál odstartoval článek v Lidových novinách, který upozornil, že proděkan plzeňské právnické fakulty Ivan Tomažič opsal desítky stran ve své disertační práci, kterou obhájil v roce 2006. Jeho školitelem byl druhý proděkan právnické fakulty Milan Kindl a oponentem práce děkan fakulty Jaroslav Zachariáš. Textová analýza ukázala, že i Zachariášův oponentský posudek je plagiát. Postupně se odkrývaly další maléry fakulty. Například se zjistilo, že kolem čtyř stovek studentů absolvovalo právnické studium nestandardně a rychlým způsobem, z fakulty zmizely disertační práce. Mezi rychlostudenty se objevují známá jména politiků, modelek a dalších lidí známých z veřejného života. Podezřele rychle dokončily práva i desítky policistů. Mluví se o provázaném systému a o budování mafiánské sítě klientských vazeb založených na propojení se státní sférou či bezpečnostními složkami.

Tématické zařazení:

 » Krimi