Ministerstvo obrany sbíralo materiály na reportéra MF Dnes - Krimi - Český Metropol

Krimi

Ministerstvo obrany sbíralo materiály na reportéra MF Dnes

Ikona

23. září 2009, 09.32 | PRAHA | Státní zastupitelství prověřuje pokus o diskreditační kampaň proti reportérovi deníku Mladá fronta Dnes Janu Gazdíkovi, informuje ve středu Český rozhlas - Radiožurnál. Část podkladů pro kompromitující materiál měli podle Českého rozhlasu zajistit příslušníci Vojenského zpravodajství.

 

V půlce března dorazilo na Nejvyšší státní zastupitelství oznámení, že reportér Mladé fronty Dnes Jan Gazdík je takzvaným spícím ruským agentem. Anonym v udání popisuje úzké napojení Gazdíka na osoby, které v tu dobu působily na ministerstvu obrany, nebo měly do jeho struktur velmi dobré kontakty. Součástí anonymu je i digitální nosič, který obsahuje informace z Gazdíkovy minulosti. Gazdík byl před rokem 1989 důstojníkem socialistické armády, studoval žurnalistiku v Sovětském svazu, a psal články do vojenských časopisů Palcát a Obrana lidu.

Státní zastupitelství podle informací Českého rozhlasu (ČRo) teď prověřuje, kdo z ministerstva obrany si sbírání informací na novináře objednal. V podezření jsou vysoce postavení úředníci i agenti tajné služby. Žalobce Ladislav Malovec pro ČRo potvrdil, že případem se zabývá vojenská policie, která prověřuje to, jakým způsobem unikly z ministerstva obrany informace, týkající se bývalého vojáka Gazdíka.

Při vyšetřování případu se podle informací Radiožurnálu přišlo na to, že materiály přiložené na digitálním nosiči k udání na Gazdíka jsou totožné s těmi, které si počátkem loňského listopadu vyzvedávali na pražském krajském vojenském velitelství příslušníci Vojenského zpravodajství. Nikdo jiný, než zmiňovaní příslušníci tajné služby, se přitom o Gazdíkovy materiály z armády v minulosti prokazatelně nezajímal, uvádí ČRo.

Gazdíkovy články z tendenčních vojenských tiskovin, které jsou v příloze oznámení na státní zastupitelství, byly podle Radiožurnálu obstarány ve Vojenském historickém ústavu Praha a skončily u tehdejšího poradce prvního náměstka ministra obrany a dnes náměstka ministra Martina Bartáka - Jana Fulíka.

Český rozhlas žádal o reakci vedení resortu obrany, to ale týden otázky ignorovalo, v úterý e-mailem poslalo rozhlasu prohlášení: "O trestním oznámení na redaktora deníku Mladá fronta Dnes Jana Gazdíka není ministerstvu obrany nic známo. Tvrzení, že se někdo z představitelů rezortu, které žádáte o stanovisko, na něčem takovém podílel, je nesmysl a nepravda."

Mladá fronta Dnes chce, aby byl případ řádně prošetřen. "Pokud by to byla pravda, že státní bezpečnostní aparát nasadil nějaké prostředky k tomu, aby se pokusil diskreditovat novináře, který píše nepohodlné články o vedení jakéhokoliv ministerstva, tak bych to považoval za úplně skandální. Věřím tomu, že by taková věc byla řádně vyšetřena," uvedl pro ČRo šéfredaktor MF Dnes Robert Čásenský.

Tématické zařazení:

 » Krimi  

 

Anketa

Jste spokojeni se stavem českých dálnic a rychlostních silnic v ČR?

Ano

30.6%

 

Ne

46.5%

 

Zlepšuje se to

22.9%