Světová rada motorismu FIA bude řešit kauzu stáje F1 Renault - Krimi - Český Metropol

Krimi

Světová rada motorismu FIA bude řešit kauzu stáje F1 Renault

Ikona

21. září 2009, 09.57 | PAŘÍŽ | Světová rada motorismu Mezinárodní automobilové federace (FIA) bude v pondělí v Paříži řešit případ stáje F1 Renault, která je podezřelá, že přiměla svého tehdejšího pilota Nelsona Piqueta mladšího, aby záměrně havaroval, a ovlivnila tak výsledky Velké ceny Singapuru 2008.

 

Stáji Renault hrozí finanční pokuta, zákaz startu na několik závodů nebo dokonce vyloučení ze šampionátu. Potrestáni už nemohou být šéf stáje Flavio Briatore ani technický ředitel Pat Symonds, kteří údajně tajnou akci zorganizovali, ale ve středu na své posty rezignovali, ani pilot Nelson Piquet junior, kterému prezident FIA Max Mosley slíbil beztrestnost, pokud řekne pravdu.

O konci automobilky Renault v F1 se spekuluje od začátku letošní sezony. Pokud by stáj byla z mistrovství světa vyloučena, zprávy by se jen potvrdily. Očekává se však, že Renault bude nejspíše potrestán velkou finanční pokutou, možná i zákazem startů.

Je nepravděpodobné, že by trest dostal pilot Fernando Alonso, který z celé situace profitoval, ale tvrdí, že o celé akci nevěděl, a zřejmě mu těžko někdo dokáže opak. Jisté však je, že Alonso byl dodatečně na pařížské jednání předvolán.

Není dosud jasné, kdo kromě Alonsa bude vlastně přítomen. Bývalý technický ředitel Pat Symonds to určitě nebude, je totiž na dovolené ve Švýcarsku. Účast v Paříži by nemusel absolvovat ani Flavio Briatore, který už není zaměstnancem týmu.

Nelson Piquet junior učinil koncem července, krátce poté, co byl stájí Renault pro neuspokojivé výsledky propuštěn, prohlášení po FIA, v němž sdělil, že před Velkou cenou Singapuru 2008 ho technický ředitel Pat Symonds a šéf stáje Flavio Briatore požádali, aby v závodě na dohodnutém místě záměrně havaroval, způsobil tak výjezd zaváděcího vozu a umožnil tak vítězství svého stájového kolegy Fernanda Alonsa. K tomu všemu také došlo a Alonso se stal vítězem historicky prvního závodu F1, který se konal za umělého osvětlení.

Většina odborníků radí Renaultu, aby přišel na jednání "s rukama nad hlavou a přiznal vinu" a distancoval se tak od chování bývalého vedení týmu. Stáj by také měla co nejdříve zvolit za šéfa osobnost hodnou respektu. Mohl by se jí stát například bývalý francouzský pilot F1, čtyřnásobný mistr světa Alain Prost.

Bývalý mistr světa v rally Ari Vatanen, který bude v říjnových volbách jedním ze dvou kandidátů na post prezidenta FIA, soudí, že tým Renault by neměl být vyloučen z mistrovství světa, protože už tak byl potrestán tím, že značně utrpěla jeho prestiž. Naopak Nelson Piquet mladší by se podle Vatanena neměl vyhnout zodpovědnosti za to, že havárii uskutečnil.

Jiné osobnosti F1 však požadují pro Renault ten nejpřísnější trest. "Tohle je největší rána, kterou F1 kdy utrpěla. FIA musí Renault potrestat skutečně tvrdě, aby obnovila důvěryhodnost tohoto sportu," řekl trojnásobný mistr světa Niki Lauda.

Tématické zařazení:

 » Krimi