Odborníci se přou o smysl bodového zákona - Krimi - Český Metropol

Krimi

Odborníci se přou o smysl bodového zákona

Ikona

14. srpna 2009, 10.25 | PRAHA | Na vině časté nehodovosti a stále se zvyšujícím počtům mrtvých a těžce zraněných je nefunkční bodový systém, tvrdí dopravní odborníci. Výbory horní parlamentní komory přitom projednávají předlohu, která počítá s navýšením počtu trestných bodů z dvanácti na osmnáct.

 

Současný systém bodového hodnocení dopravních přestupků v České republice funguje od 1. července 2006. Body jsou stanoveny pevně v příloze zákona a za různé prohřešky se přičítá vždy od jednoho do sedmi bodů. Maximální počet tedy sedm za jeden prohřešek řidič získá za řízení v opilosti, odmítnutí podrobit se vyšetření, zda při řízení nebyl ovlivněn alkoholem nebo jinou návykovou látkou či za způsobení dopravní nehody, při níž došlo k usmrcení. Maximální počet bodů je 12, po překročení této hranice se řidiči odebere řidičské oprávnění.

Kritici systému často argumentují nesmyslným trestáním udílení bodů i za drobné prohřešky ve vozidle, což nejvíce postihuje slušné řidiče. Kritikům se nelíbí ani velmi vysoké pokuty, které jsou těžko vymahatelné a to, že řidič mnohdy neví, o kolik bodů zatím přišel.

V Senátu nyní ve výborech leží předloha, která počítá s navýšením počtu bodů z 12 na 18. Senátoři ODS v návrhu počítají s tím, že při získání 12 bodů by byl řidič varován a o řidičský průkaz by přišel až při získání 18 bodů. Novela mimo jiné počítá také s možností obsahu alkoholu v krvi do 0,3 promile.

Během fungování bodového systému do července 2009 bylo obecními úřady obcí s rozšířenou působností v centrálním registru řidičů evidováno 629 969 řidičů, kteří se dopustili přestupku započítávaného do bodového hodnocení. To znamená, že na svém kontě má nějaký bod zhruba každý desátý řidič.

Tématické zařazení:

 » Krimi