Američan zaplatí za nelegální stahování hudby pokutu 675 tisíc dolarů - Krimi - Český Metropol

Krimi

Američan zaplatí za nelegální stahování hudby pokutu 675 tisíc dolarů

Ikona

1. srpna 2009, 12.48 | WASHINGTON | Americký soud potrestal studenta Bostonské univerzity, který nelegálně stáhl 30 písniček a dále je distribuoval, k zaplacení pokuty ve výši 675 tisíc dolarů (12,15 milionu korun). V sobotu o tom informuje BBC

 

Joel Tenebaum se u soudu přiznal, že porušil autorská práva, když z internetu nelegálně stáhl 30 písniček a ty poté šířil dál. Soud mu za každé porušení zákona, tedy stažení jedné písničky, uložil pokutu 22 500 dolarů (405 tisíc korun). Nejedná se však o nejvyšší možnou pokutu – celkem mohl student za 30 písniček zaplatit pokutu až 4,5 milionu dolarů.

Tenenbaum uvedl, že je rád, že se pokuta nevyšplhala do milionových částek.

Student hudbu stahoval na počítači svých rodičů i na vysokoškolské koleji. Od roku 1999 stáhl více než 800 písniček, avšak soud se zatím zabýval pouze 30 z nich.

Tenenbaumův právník se chce proti výši pokuty odvolat, protože ho nepovažuje za spravedlivý. Podle něj byl Tenenbaum „dítě, které dělá to, co děti dělají, a miloval technologii a hudbu“. Hudební vydavatelství jsou podle něj příliš pomalá v přizpůsobování se internetu.

Jedná se o druhý případ, kdy americký soud někoho potrestal pokutou za nelegální stahování hudby. V prvním případě musela žena z Minneapolisu zaplatit za stažení a sdílení 24 písniček 1,92 milionu dolarů.

Tématické zařazení:

 » Krimi