Zatčení bylo naprosto neadekvátní situaci, řekl bývalý šéf ČMFS Mokrý - Krimi - Český Metropol

Krimi

Zatčení bylo naprosto neadekvátní situaci, řekl bývalý šéf ČMFS Mokrý

Ikona

22. července 2009, 13.35 | BRNO | Velmi rozčarovaný je způsobem svého úterního zatčení bývalý předseda Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Pavel Mokrý. Současný generální ředitel 1. FC Brno to řekl ve středu na mimořádné tiskové konferenci.

 

Pro Mokrého si v úterý v šest hodin ráno přijelo deset policistů. Bývalý šéf ČMFS jim otevřel v pyžamu a dostal pouta. "Bylo to nestandardní a neadekvátní situaci, která nastala. Přece jsem neodmítal podat vysvětlení. Kdybych byl normálně pozván na policii, tak bych se tam určitě dostavil," pravil Mokrý, jehož zadržení sledovala manželka i osmdesátiletá matka. "Když to viděla, málem se složila," popsal.

Policisté mu sdělili obvinění ze závažné trestné činnosti a odvezli jej k výslechu do Prahy, kde zůstal až do 19 hodin. "Byl jsem na výslechu a potom mi bylo sděleno, že mám podepsat protokol a odjet domů. Nebylo mi sděleno žádné obvinění. Nebyla u mě provedena ani důkladná domovní prohlídka, jak se v médiích objevilo," prohlásil Mokrý.

Případ, v němž figuruje Mokrého jméno, začala policie rozplétat v lednu letošního roku. Podle vyšetřovatelů došlo ke krácení daně ze strany společnosti Fotbal Trading, členem jejíhož představenstva bývalý předseda ČMFS byl. Fotbal Trading měl od cestovní kanceláře Čedok vyinkasovat 31 milionů korun za prodané vstupenky na EURO 2004 v Portugalsku, ale tuto částku firma nezahrnula do účetnictví, čímž se měla vyhnout placení daně.

"Považuji to za nesmyslné, že by se tak vysoká částka v účetnictví neobjevila. Jediný, kdo měl přístup k těmto věcem, byl generální ředitel Malý, který byl jako jediný zaměstnancem Fotbal Tradingu. Ale jeho spis neznám, takže nevím, z čeho by mohl být obviněn," poznamenal Mokrý. "Já osobně jsem neměl přístup k účtům ani k distribuci vstupenek. V úterý večer mi bylo sděleno, že obvinění na mou osobu nepadlo, byl jsem z toho vyřazen," prohlásil Mokrý.

Kromě něj byli v úterý v souvislosti s činnostní firmy Fotbal Trading zadrženi také Ladislav Malý a šéf pražského fotbalu Václav Chvála. "Nechápu, proč si přišli jen pro nás tři, když nás ve společnosti bylo více. Fungovala i tříčlenná dozorčí rada," upozornil generální ředitel brněnského klubu. "Vyšetřování pro mě tímto skončilo. Co bude dál, nemám zdání. Nejsem si vědom, že bych způsobil tuhle záležitost," dodal.

Mokrý pracoval u policie do konce roku 2003 na oddělení hospodářské kriminálky a měl na starosti daňové úniky. Proto považuje své obvinění za absurdní. "Přesně vím, o co jde, proto si nedovedu představit, že bych se nějak vyhnul placení daně z částky jednatřiceti milionů korun," uvedl.

Bývalý šéf českého fotbalu odmítl, že by za vyšetřováním Fotbal Tradingu a jeho úterním zatčením stálo nové vedení ČMFS v čele s Ivanem Haškem. "Vyšetřování začalo v lednu, tehdy se ještě nevědělo, kdo svaz povede. Ale jsem přesvědčen, že za mým zatčením stojí někdo z fotbalového prostředí, to si nemusíme nalhávat," prohlásil brněnský funkcionář.

"Celé divadlo, které se odehrálo, musí něčemu sloužit a někdo za tím stojí. Mám svoje představy, ale nebudu nikoho jmenovat. Šlo o to, abych byl diskreditován já, moje rodina i můj nový zaměstnavatel 1. FC Brno. Jde o újmu, kterou budu po poradě s právníky řešit, protože se mě to velmi dotklo a jsem velmi smutný. Mám totiž čisté svědomí. Teď chci co nejdříve tuto záležitost uzavřít a věnovat se práci v klubu," pravil Mokrý.

Brněnský fotbalový klub stojí za svým zaměstnancem, který nastoupil na pozici generálního ředitele před týdnem. "Věříme, že je pan Mokrý nevinný a že se pravda ukáže," sdělil tiskový mluvčí 1. FC Brno Pavel Veselý.

Tématické zařazení:

 » Krimi