Počet osobních bankrotů dlouhodobě klesá: V květnu jich lidé vyhlásili něco málo přes tisícovku - Finance - Český Metropol

Finance

Počet osobních bankrotů dlouhodobě klesá: V květnu jich lidé vyhlásili něco málo přes tisícovku

Zdroj: Metropol

Stále častěji se setkáváme s tím, že lidé si půjčují peníze na běžné nákupy, aniž přemýšleli, zda to budou vědět splatit. Nebankovní půjčka je sama o sobě dobrý produkt, ale musí ho lidé umět dobře používat.
Z výsledků statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau vyplývá, že v měsíci dubnu letošního roku lidé vyhlásili přesně 1 181 osobních bankrotů. Doposud neodsouhlasených návrhů na oddlužení bylo podáno dalších 1 494. Ačkoli jde stále o poměrně vysoké číslo, z dlouhodobého hlediska počet osobních bankrotů klesá. Může za to regulace úvěrového trhu ze strany ČNB, ale i zlepšená finanční morálka a nízká nezaměstnanost.

 

Co dalšího říkají statistiky?

 

V období od června roku 2017 do letošního května bylo vyhlášeno více než 15 000 osobních bankrotů. Pokud bychom tento počet meziročně srovnali, zjistíme, že číslo 15 338 představuje sedmiprocentní meziroční pokles počtu vyhlášených osobních bankrotů, což můžeme považovat za pozitivní zprávu.

Velmi zajímavé jsou i statistiky, které informují o počtu podaných návrhů na oddlužení, kterých bylo ve sledovaném období necelých 18 000. V tomto případě jde dokonce o desetiprocentní meziroční pokles. Čím je to způsobeno?

Nízká nezaměstnanost i očista půjčkového trhu

 

Důvodů, proč se dlouhodobě snižuje počet vyhlášených osobních bankrotů i počet podaných návrhů, je hned několik. Jedním z nich je samozřejmě nízká nezaměstnanost, která je pro Českou republiku v posledních měsících typická. A v měsících červenci a srpnu by mohla být situace ještě příznivější. Kromě nynějších pracovních míst totiž trh oživí i sezónní pracovní pozice, které s mírou nezaměstnanosti opět trochu zamíchají.

Velkým plusem je samozřejmě i opatření ČNB, které začalo regulovat nebankovní půjčky a zejména jejich poskytovatele. Z trhu tak téměř úplně vymizeli tzv. „úvěroví predátoři“ a lidé se nyní již dostanou pouze k solidním a ověřeným nabídkám.

Regulace ČNB má i své stinné stránky

 

A u regulace trhu s půjčkami, kterou začala poměrně nedávno prosazovat ČNB, ještě chvíli zůstaneme. Ačkoli se nyní trh prakticky úplně očistil od nesolidních poskytovatelů a společností, které parazitovaly na bezútěšné situaci klienta, právě žadatelé na tuto situaci paradoxně doplatili zpřísněnými podmínkami získání půjčky.

Nově totiž musí jak banky, tak nebankovní společnosti prověřovat bonitu klienta a jeho příjmy. Ačkoli se v některých portfoliích společností stále objevují tzv. půjčky bez příjmu, jde o půjčky, u nichž nemusí žadatel fyzicky dokládat potvrzení příjmu od zaměstnavatele. Společnosti ale jeho příjem ověřují skrze interní databáze a registry. Pokud by tak neučinily, mohla by být smlouva sepsaná mezi společností a klientem prohlášena za neplatnou.

Poctivé půjčky

 

Regulace trhu a nově nastavená pravidla pro poskytování úvěrů se samozřejmě nelíbí společnostem, které parazitovaly na bezútěšné situaci klienta a jejich hlavním příjmem byly poplatky a vysoké sankce. Ty mohou ještě minimálně rok pracovat v tzv. zkušebním režimu, tedy režimu, kdy sice žádost o udělení licence ČNB podaly, ale již nyní ví, že jim udělena nebude. S novou taktikou přišli i lichváři, kteří některé ze svých klientů donutili ke zřízení živnostenského oprávnění, v důsledku kterého se na ně již zákonná ochrana nevztahuje.

Poctivé půjčky si můžete v dnešní době ověřit na internetu. Různé portály seskupují ověřené společnosti, ve kterých je bezpečné si vzít úvěr. Příkladem je i portál Hyperfinance, kde najdete různé zajímavé produkty, jako například i nejoblíbenější a najschvaľovanejší produkt - půjčka bez doložení příjmů - https://www.hyperfinance.cz/pujcky/pujcka-bez-dolozeni-prijmu/

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Finance