4% snížení platů státních zaměstnanců znamená o 800 - 900 korun méně pro učitele základních škol - Finance - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Finance

4% snížení platů státních zaměstnanců znamená o 800 - 900 korun méně pro učitele základních škol

Ikona

18. října 2009, 17.21 | PRAHA | Podle ministryně školství Miroslavy Kopicové představuje 4% snížení platů státních zaměstnanců v příštím roce o 800 – 900 korun méně na výplatní pásce učitelů základních škol. Ministryně tak v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce zkorigovala údaje odborů.

 

Odborový svaz pracovníků ve školství totiž vyčíslil, že se čtyřprocentní snížení mezd odrazí na učitelských platech 1 500 – 2 000 korunami.

Krátit se budou nadtarifní složky, základ platu tedy zůstane stejný.

Ministryně už teď má plán na to, jak zamezit reálnému snižování mezd na základních a středních školách – rozdíl 800 – 900 korun se bude dofinancovávat z prostředků evropských strukturálních fondů, které českému školství poskytnou 4,5 miliardy korun. Z toho se polovina peněz investuje do školních pomůcek, druhá polovina půjde na platy učitelů. Jak ale Kopicová zdůraznila, z evropských peněz se, alespoň prozatím, budou platit pouze učitelé základních mimopražských škol. Ministryně ale chce sehnat prostředky z EU i pro střední školy.

Bývalý ministr školství a předseda Strany zelených Ondřej Liška označil snižování učitelských platů za špatné. „Já jsem rozhodně pro to, aby k tomuto kroku vůbec nedošlo,“ řekl v neděli na ČT24. „Vyspělé země vědí, že investice do vzdělání je prvotní protikrizový prostředek, který má dlouhodobý efekt pro celou společnost,“ míní Liška.

Kopicová nicméně upozornila na fakt, že školství je nejméně krácený resort v rozpočtovém balíčku. „My se samozřejmě snažíme o to, aby dopad škrtů na příští rok byl co nejmenší, ale zároveň chceme být součástí snahy o to, aby to v příštích letech nebylo ještě horší.“

Předseda Zelených podobně jako pár minut předtím v pořadu Jiří Paroubek poukázal na prostředky, které příští rok dostane z deficitního státního rozpočtu Státní fond dopravní infrastruktury, který oba dva politici po vzoru médií nazývají betonovým lobby. Liška připomněl, že české dálnice jsou o třetinu dražší než ve zbytku Evropy, a naznačil, že by část prostředků mohla jít místo do infrastruktury na vzdělání.

Odbory v úterý před zasedáním poslanecké sněmovny předají do rukou jejího předsedy Miloslava Vlčka (ČSSD) petici „Vzděláním proti krizi“ obsahující přes 100 tisíc podpisů. Odboráři budou po poslancích požadovat navýšení rozpočtu pro resort školství o 3,7 miliard korun.

Tématické zařazení:

 » Finance