Evropská komise zařadila do nejrizikovější skupiny devět nových zemí - Finance - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Finance

Evropská komise zařadila do nejrizikovější skupiny devět nových zemí

Ikona

14. října 2009, 16.24 | BRUSEL | Evropská komise (EK) zařadila do skupiny nejrizikovějších zemí z hlediska stavu veřejných financí devět nových států, a to Velkou Británii, Irsko, Španělsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Nizozemsko, Rumunsko a Slovensko. Česká republika patří k nejhůře ohodnoceným zemím už od roku 2006.

 

Podle Zuzany Pavlíčkové z tiskového oddělení zastoupení EK v České republice tedy není pravda, že Česká republika kvůli zvyšujícímu se schodku veřejných financí spadla z prostřední do nejhorší skupiny až nyní, jak informovala některá média.

"Negativní hodnocení naší země Evropskou komisí jenom potvrzuje naprostou nezbytnost reforem veřejných financí u nás, a to nejen pro rok 2010, ale i pro roky následující," okomentoval informace EK ministr financí Eduard Janota. "V této souvislosti bych chtěl připomenout, že ministerstvo financí musí připravit soubor opatření, která v nejbližších letech povedou ke snížení deficitu veřejných financí na úroveň tři až čtyři procenta HDP. Dlouhodobým cílem je snížit deficit pod tři procenta HDP, tedy naplnit maastrichtská kritéria, což je předpoklad pro vstup do systému směnných kursů a do eurozóny, k čemuž se Česká republika zavázala."

Analytici ale hodnocení EK berou s rezervou a jeho případný dopad na českou ekonomiku nepřeceňují.

"Já si myslím, že to je jen formalita a v podstatě potvrzení toho, co už investoři stejně dlouho vědí," domnívá se Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance. "Investor se v rámci rozhodování stejně nedívá na nějakou kolonku, kam podle Evropské komise Česká republika spadá. Zajímá ho poměr veřejného dluhu vůči HDP a ten stále není tak vysoký jako například v pobaltských zemích. Proto si myslím, že z dlouhodobého hlediska to nebude mít vliv. Z krátkodobého hlediska to může ovlivnit kurz koruny, která může oslabit, ale to bude otázka hodin, nanejvýš dnů, ale ne týdnů," dodala.

Spolu s Českem do skupiny už od roku 2006 patří Řecko, Kypr a Slovinsko. Nejvíce si pohoršily Lotyšsko, Litva a Nizozemsko, které spadly hned o dvě příčky - před třemi lety patřily k zemím s nejnižším rizikem. Naopak si polepšily Maďarsko a Portugalsko, které nyní patří k zemím, které představují středně vysoké riziko.

Nejhorší ohodnocení si zmíněných 13 zemí vysloužilo kvůli vysokému nárůstu v plánovaných výdajích na důchody, které v mnoha případech doprovází vysoký počáteční dluh. Tyto faktory vystavují země vysokému riziku z hlediska udržitelnosti veřejných výdajů. Podle EK budou země muset snížit své dluhy a schodky ve státních rozpočtech a současně zavést zásadní sociální reformy. Největším problémům, které vyplývají z trvajícího dopadu krize na rozpočtovou politiku a na střednědobý vývoj, čelí Irsko, Řecko, Španělsko, Litva a Velká Británie.

Tématické zařazení:

 » Finance