Jaroslav Svěcený má napilno! Už je zase fit a celé léto se nezastaví! - Kultura - Český Metropol

Kultura

Jaroslav Svěcený má napilno! Už je zase fit a celé léto se nezastaví!

Praha I Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený si koncem minulého a začátkem tohoto roku prošel jakýmsi ´soukromým peklem´. Po osobní i zdravotní stránce mu nebylo rozhodně do zpěvu, lépe řečeno do hraní. Uplynulo pár měsíců a hudebník je nejenom fit, ale má spoustu energie a zdá se, že celé léto a v podstatě až do konce roku se nezastaví. Což ho prý velmi těší.

 

Není skoro dne, aby Jaroslav Svěcený někde nevystupoval, nekoncertoval a z čeho má největší radost je, že se mu podařilo obnovit naprostou většinu akcí a projektů, které musel původně kvůli zdravotní indispozici zrušit.

 

„Jsem velmi rád, že jsme mohli nejenom přesunout, ale i obnovit třeba už zrušená vystoupení nebo i festivalové projekty a mnohde navázat tam, kde jsme koncem loňského roku, kdy jsem šel na těžkou operaci a nevěděl jsem vůbec, co bude dál, skončili. Tímto patří všem, kteří nade mnou nezlomili hůl, veliký dík. Moc si toho vážím,“ říká houslista, ale také třeba soudní znalec v oboru smyčcových nástrojů Jaroslav Svěcený.

 

Poté, co dořešil i své osobní záležitosti, začal žít v podstatě nový život. „Doslova! Od bydlení, přes některé lidi v mém životě, až samozřejmě po životní rytmus. Ale jsem za to rád. Taky se mi v životě vytříbili ti, kteří skutečně pomohli, když jsem to nejvíce potřeboval, což se může v životě stát každému a já jsem za podanou ruku všech těch milých lidí nesmírně vděčný. Ohromně mi to pomohlo a dodalo energii,“ podotkl virtuóz.

 

A co že Jaroslav Svěceného všechno v nejbližších týdnech čeká? Kromě například červnových Čarovných tónů na Macoše, a dalších koncertů v Rychnově nad Kněžnou, Pohoří u Dobrušky či Meziboří, Tónů Chodovské tvrze či festivalu Jihočeské Nové Hrady, je to jeden zásadní a již tradiční velký projekt.

 

„Je to především už 15. ročník mezinárodního letního hudebního festivalu Klášterecké hudební prameny, které se konají od 2. - 7. července. Ideou bylo tehdy oživit překrásné prostory zámku v Klášterci nad Ohří a přivést lidi k vážné hudbě, ale ukázat jim i to, že to není žádná nuda… A to se nám naštěstí podařilo,“ míní autor a dnes umělecký ředitel projektu Svěcený.

 

Projekt je spojením odlišných interpretů z různých žánrů na jednom pódiu a je vždy unikátním zážitkem. Slavnostní zahajovací koncert se uskuteční 2. července od 20 hodin v Renesančním sále kláštereckého zámku. Jaroslav Svěcený provede posluchače barokní hudbou spolu s uznávanou interpretkou na virginal Michaelou Káčerkovou.

 

„Jedním z vrcholů festivalu bude 6. července večer Galakoncert v rytmu tanga charismatického Španěla Gorky Hermosy, který představí jak svoje skladby, tak i další jižanské temperamentní kompozice, spolu s Ladislavem Horákem a Jaroslavem Svěceným,“ láká na festival ředitel zámku Petr Hybner s tím, že program projektu je velmi pestrý.

 

Chybět nebudou ani Cigánski Diabli, rocková legenda Michal Pavlíček s kapelou se svým novým projektem Pošli to tam, nebo pěvecká hvězda, nestárnoucí Jitka Zelenková.

 

„Všechno, co dělám a kde hraji, najdou lidé na mém webu nebo facebookovém profilu, ale v  podstatě se nezastavím, vyjma pár dní. Mě to hraní, setkávání s lidmi, velmi naplňuje a zaplať bůh za to, že jsem skutečně zavalen prací a nemám čas přemýšlet nad nesmysly. Právě hudba, práce, publikum je to, co mě velmi rychle dokázalo vrátit zpět do života. A musím neskromně říct, že si to teď skutečně velmi užívám a zároveň jsem za to ohromně vděčný,“ dodal Jaroslav Svěcený, který nedávno vystupoval i jako host v nové televizní talk show svého kamaráda Mekyho Žbirky. 

Zdroj: Metropol / foto: Jadran Šetlík a archiv J. Svěceného

Jaroslav Svěcený je plný energie

Téměř denně hraje a zve všechny i na letní festivaly

Svěcený se celé léto nezastaví

Nedávno byl hostem nové televizní talk show Mekyho Žbirky

Tématické zařazení:

 » Kultura  

 

 

Další informace: