První máj ve světě: Oslavy, demonstrace i střety s policií - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

První máj ve světě: Oslavy, demonstrace i střety s policií

1. května 2011, 19.01 | SVĚT | Statisíce lidí vyšly v neděli na prvního máje do ulic měst po celém světě. Prvomájové akce tradičně provázejí nejen slavnostní průvody, ale i střety s policií a demonstrace, píše agentura AFP. Tisíce lidí demonstrovaly v Německu už v noci proti postupující gentrifikaci, tedy vynucené migraci sociálně slabších jedinců do okrajových částí měst.

 

Největší z protestů se odehrály v Berlíně a Hamburku, odkud byly hlášeny i potyčky se strážci zákona. Podle posledních informací bylo ve druhém jmenovaném městě zraněno 11 policistů.

Demonstrace se v Německu konaly i v průběhu dne. V menších i velkých městech se jich zúčastnilo na 423 tisíc lidí, což je přibližně o 60 tisíc lidí méně než loňský rok.

"První máj není státní svátek. Je to den, kdy demonstrujeme za práva pracujících lidí," řekl šéf německé odborové centrály DGB Michael Sommer na hlavním shromáždění v hesenském městě Kassel.

Protestovalo se tradičně i ve Francii. Krajně pravicová Národní fronta (FN) zahájila prvomájový pochod v Paříži, poprvé s novou předsedkyní Marine Le Penovou. Dcera zakladatele strany Jean-Marie Le Pena sklidila obrovský aplaus ve chvíli, kdy se postavila do čela průvodu před budovou Pařížské opery.

V Paříži se shromáždilo nezávisle na sobě pět odborových organizací, které naplánovaly celkem asi 200 pochodů. Jeden z nich se uskutečnil ve východní části metropole, kde protestující demonstrovali proti zvyšujícím se životním nákladům a proti rasismu.

V Řecku vyrazilo do ulic měst po celé zemi více než 15 tisíc lidí, aby společně protestovali proti úsporným opatřením, která vláda přijala v důsledku těžkých dopadů ekonomické krize. Premiér země Jorgos Papandreu však ve svém prvomájovém projevu vzkázal lidem, aby "každý podporoval velké změny, které země potřebuje".

Ze stejného důvodu se sešli lidé i v Portugalsku, další zemi potýkající se s vážnými ekonomickými problémy. Protestů se podle AFP zúčastnilo až 80 tisíc demonstrantů. "Nikdy nebyl veřejný protest tak důležitý jako teď," uvedl šéf odborové federace CGTP Manuel Carvalho da Silva.

V Rusku se k májovým demonstracím sešly statisíce lidí. Drtivá většina z nich vyjadřovala podporu Kremlu, menšinově pak protestovali i ti, kteří se stávající vládou Jednotného Ruska nesouhlasí.

Davy lidí s balónky, květinami a vlajkami se shromáždily ve městech od Moskvy, kde se sešlo přes 30 000 lidí, až po Vladivostok na Dálném východě. Průvody disponovaly tradičně výborně zvládnutou choreografií, která připomínala sovětské časy.

Poprvé bez svrženého prezidenta Husního Mubaraka oslavili první máj i lidé v Egyptě. Tisíce se jich sešly v centru Káhiry, kde se dovolávaly například zavedení minimální mzdy nebo soudu se zkorumpovanými vládními představiteli.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti