Časopis Time zveřejnil žebříček 100 nejvlivnějších osobností roku 2011 - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Časopis Time zveřejnil žebříček 100 nejvlivnějších osobností roku 2011

22. dubna 2011, 09.07 | NEW YORK | Americký časopis Time ve čtvrtek zveřejnil žebříček stovky nejvlivnějších osobností světa roku 2011, mezi kterými jsou umělci, aktivisté, reformisté, výzkumníci, panovníci i podnikatelé. V čele žebříčku se ocitl Wael Ghonim, který vyburcoval protesty v Egyptě.

 

Přinášíme přehled nejvlivnějších osobností:

1) Wael Ghonim - třicetiletý Ghonim, který se narodil v roce 1980 v Káhiře, je ředitelem marketingu společnosti Google pro severní Afriku. V lednu a únoru letošního roku se stal symbolem protestů, které po 30 letech u moci svrhly prezidenta Husního Mubaraka. Byl také několik dní vězněn.

2) Joseph Stiglitz - osmašedesátiletý americký ekonom získal v roce 2001 Nobelovu cenu za ekonomii. Stiglitz předsedal radě ekonomických poradců bývalého amerického prezidenta Billa Clintona. Byl rovněž viceprezidentem a hlavním ekonomem Světové banky. V současné době přednáší na Columbijské univerzitě v New Yorku.

3) Reed Hastings - býval námořníkem a příslušníkem mírových sil. V současné době je padesátiletý Hastings ředitelem společnosti Netflix, která funguje jako internetová videopůjčovna.

4) Amy Poehlerová - devětatřicetiletá americká herečka se proslavila především rolemi v komediálních snímcích. Hrála například ve filmech Baby Máma, Ledově ostří či Králové ro(c)ku a Shrek třetí.

5) Geoffrey Canada - devětapadesátiletý americký aktivista bojuje za práva a lepší podmínky černošského obyvatelstva i lidí z chudých poměrů. Pomáhá rovněž dětem a angažuje se v dětské advokacii.

6) Mark Zuckerberg - šestadvacetiletý Američan je tvůrcem internetové sociání sítě Facebook. První verzi sítě vytvořil během studií na Harvardu v roce 2003 a nazval ji Facemash. V současné době již Facebook používá na 600 milionů lidí po celém světě.

7) Peter Vesterbacka - je šéfem finského herního studia Rovio. Vytvořil několik velmi úspěšných her zejména pro mobilní telefony či iPhone.

8) Angela Merkelová - sedmapadesátiletá politička je od roku 2005 první kancléřkou Spolkové republiky Německo. Patří tak k nejmocnějším ženám světové politiky.

9) Julian Assange - čtyřicetiletý "kybernetický génius" z Austrálie se proslavil jako zakladatel kontroverzního internetového portálu WikiLeaks, jehož cílem je odtajňovat tajné dokumenty. V nedávné době zveřejnil depeše amerických diplomatů. Assange je v současné době ve Švédsku podezřelý ze znásilnění a dalších sexuálních deliktů.

10) Ron Bruder - dnes třiašedesátiletý aktivista býval úspěšný podnikatel. Po teroristických útocích na Světové obchodní centrum v USA v září 2001 se však rozhodl pro humanitární činnost a jeho cesta vedla na Blízký východ, kde se snaží zejména zlepšit vzdělávací systémy a tím i šanci místních na získání dobrého zaměstnání. Bruder tak chce bojovat proti extremismu v regionu, který podle něj pramení ze špatných podmínek.

11) Lamido Sanusi - devětačtyřicetiletý bankéř je guvernérem centrální banky Nigérie - nejlidnatějšího afrického státu a významného světového producenta ropy.

12) Colin Firth - britský herec se narodil 10. září 1960 v akademické rodině v Grayshottu v Anglii. Jako malé dítě cestoval s rodiči po světě. Odmala byl rozhodnutý stát se hercem. V letech 1980 až 1983 studoval drama na prestižním Drama Centre v Londýně. Po celém světě ho proslavila právě role Daryho v seriálu Pýcha a předsudek. Mezi jeho nejznámější snímky patří oba díly Deníku Bridget Jonesové, vánoční romance Láska nebeská či muzikál Mamma Mia!. Za hlavní roli ve snímku Králova řeč získal Oscara.

13) Amy Chua - osmačtyřicetiletá vysokoškolská učitelka práva z Yale University se proslavila knihou Bojová hymna tygří matky o výchově dětí. Zabývá se však především mezinárodním právem.

14) Joe Biden - devětašedesátiletý americký demokrat je od ledna 2009 v pořadí 47. viceprezidentem Spojených států.

15) Jennifer Eganová - osmačtyřicetiletá americká spisovatelka ve svých knihách kombinuje zajímavým způsobem fikci s realitou. Za knihu "A Visit from the Goon Squad" získala v letošním roce Pulitzerovu cenu.

16) Kim Clijstersová - sedmadvacetiletá belgická tenistka je v současné době jedničkou světových žebříčků ženské dvouhry.

17) Ahmed Šuja Paša - je ředitelem pákistánských výzvědných služeb.

18) Aun Schan Su Ťij - prodemokratickou barmskou disidentku držela současná vojenská vláda celkom 15 z posledních 21 let v domácím vězení a propustila ji až 13. listopadu loňského roku. Su Ťij se v roce 1991 stala nositelkou Nobelovy ceny za mír. V roce 2008 jí Spojené státy udělily nejvyšší civilní vyznamenání - Zlatou medaili Kongresu.

19) Cory Booker - jednačtyřicetiletý americký demokrat je od roku 2006 starostou města Newark.

20) Gabrielle Giffordsová - jednačtyřicetiletou americkou kongresmanku na začátku ledna střelil do hlavy atentátník. Giffordsová při útoku Jareda Lee Laughnera utrpěla průstřel hlavy. Teď v Houstonu prochází rehabilitací. Při své střelbě v nákupním centru dvaadvacetiletý Laughner zabil šest lidí a třináct (včetně Giffordsové) zranil.

22) Michelle Obamová - první dáma Spojených států, manželka amerického prezidenta Baracka Obamy.

27) Dilma Rousseffová - v lednu se stala první prezidentskou v historii Brazílie. Třiašedesátiletá Rousseffová byla v minulosti šéfkou prezidentské kanceláře bývalého prezidenta Luise Inacia Lulu da Silvy. Právě on ji do funkce navrhl. První prezidentka si mezi Brazilci získala popularitu díky silnému sociálnímu cítění.

33) Nicolas Sarkozy - je od roku 2007 prezidentem Francie.

39) Justin Bieber - zpěvák se narodil v kanadském Statfordu a proslavil se díky serveru YouTube, na kterém ho objevil manažer Scooter Braun. Krátce poté se Bieber setkal se zpěvákem Usherem, se kterým začal spolupracovat. Z jeho debutového alba My World pochází úspěšné singly One Time a One Less Lonely Girl. Obě skladby se dostaly mezi nejlepších 30 písní oficiální kanadské i americké hitparády.

40) Princ William a Kate Middletonová - britský princ a jeho snoubenka uzavřou 29. dubna sňatek. Přípravy na královskou svatbu sleduje celý svět.

43) Hillary Clintonová - čtyřiašedesátiletá manželka bývalého amerického prezidenta Billa Clintona je ministryní zahraničí Spojených států.

44) Muktada al-Sadr - je šíitský irácký duchovní vůdce.

47) Sajf Islám Kaddáfí - je synem libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Povstání proti Kaddáfímu vypuklo v polovině února. Na kontě bojů jsou tisíce mrtvých, ze země prchlo více než 200 tisíc lidí. Koaliční jednotky zahájily vzdušné útoky na Kaddáfího armádu v sobotu 19. března, dva dny poté, co vojenské akce na ochranu civilistů schválila rezolucí číslo 1973 Rada bezpečnosti OSN.

50) Oprah Winfreyová - slavná americká televizní moderátorka. Časopis Forbes ji v říjnu loňského roku označil za třetí nejmocnější ženu světa.

58) David Cameron - je od května loňského roku britským premiérem.

67) David Petraeus - devětapadesátiletý generál je velitelem Mezinárodních bezpečnostních podpůrných sil v Afghánistánu.

77) Sting - Sting, vlastním jménem Gordon Sumner, se proslavil v hudebním světě jako zpěvák a baskytarista skupiny The Police. Trio razilo směr nazvaný nová vlna a po nějakou dobu určovalo hudební směr v anglicky mluvících zemích. Po rozpadu formace pracoval Sting na sólových projektech, pokoušel se o umělecké propojení evropské a africké hudby. Zahrál si také v několika filmech, například v hororu Nevěsta režiséra Roddama či ve slavném sci-fi snímku režiséra Davida Lynche Duna.

81) Mark Wahlberg - je americký herec, producent a bývalý rapper, který na počátku své kariéry vystupoval také jako rapper Marky Mark. Je znám především ze snímků jako Basketbalový deník, Tři králové, Dokonalá bouře, Loupež po italsku, Skrytá identita a další.

86) Barack Obama - byl v roce 2009 zvolen v pořadí 44. americkým prezidentem. Je první afroameričanem v této funkci.

100) Patti Smith - punková legenda zahájila hudební kariéru v 70. letech na klubové scéně v New Yorku. V kapele Patti Smith Group působil v začátcích dokonce i český zástupce, hudebník Ivan Král. Debutové album nazvané Horses vyšlo v roce 1975 a krátce nato následovaly další úspěšné desky jako například Radio Ethiopia z roku 1976, Easter či Wave z roku 1979. Kapela, v čele se svou frontmankou, vedla velice bouřlivý život plný večírků, alkoholu i drog a Patti Smithová oznámila v době své největší slávy dočasné ukončení kariéry. Na koncertní pódia se vrátila v 90. letech po vydání alba Gone Again v roce 1996. Jejím zatím posledním hudebním počinem je deska Twelve z roku 2007, která obsahuje cover verze známých hitů. Patti Smith, která ovlivnila již několik generací, také několikrát vystoupila v české republice.

Časopis Time chce sestavením pořadí ocenit ty, kteří v daném roce svými myšlenkami a konáním výrazně ovlivnili věci a životy lidí v oblasti, v níž působí. Proto je rozděluje do několika kategorií. Vedle nejvlivnějších osobností je to kategorie lídrů, ikon nebo umělců.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti