Focus: Odysea protiraketového štítu - z Brd do Středomoří - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Focus: Odysea protiraketového štítu - z Brd do Středomoří

15. dubna 2011, 18.41 | PRAHA | Lockheed Martin a Raytheon - to jsou společnosti, které platí za favority budoucích multimiliardových zakázek na protiraketový štít v Evropě. Nový projekt už nepočítá s radarovou stanicí, která měla původně stát v brdských lesích.

 

Naznačuje to zkouška v Tichomoří, během které v pátek protiraketa odpálená z lodi sestřelila balistickou střelu. Střelu zaměřil malý radar na ostrově Wake.

"Ustupujeme od velkých stacionárních radarů a sil s protiraketami a zaměřujeme se na přizpůsobivější systém," cituje agentura Reuters nejmenovaného představitele amerického ministerstva obrany.

To znamená, že Američané počítají s jinou technikou a radar nejprve určený pro Brdy v Evropě vůbec nebude.

Americký prezident Barack Obama krátce po nástupu do Bílého domu odpískal projekt vlády svého předchůdce George Bushe s protiraketami (interceptory – lapači) v podzemních silech na jihu Polska a s radarovou stanicí X-Band v Brdech. Pentagon teď chystá novou mobilní variantu obrany před raketami z Íránu. Její část přemístí na lodě.

Během pátečního testu systému nazvaného Aegis Američané použili malý mobilní radar, který lze snadno přestěhovat a sestavit během několika desítek hodin.

Nová mobilní verze štítu proti íránským raketám středního (nad 3000 kilometrů) a dlouhého (nad 5500 kilometrů) doletu by mohla být připravena v Americe a v Evropě a rozmístěna až nastane doba, kdy bude Írán schopen dostřelit až do Evropy nebo Ameriky.

Američané tomu říkají "Phased Adaptive Approach", tedy "Postupný přizpůsobivý přístup". Hlavní favorité zakázek na takovou verzi protiraketové obrany jsou zřejmí - Lockheed Martin a Raytheon.

První by měl dodat zaměřovací zařízení, druhý antirakety, které ničí střely pohybovou energií.

Webový portál Defence Aviation píše, že rakety, každá o váze 23 tun, by mohly být přemístěny letadly na místo určení - do oblasti Středozemního moře - až v době ohrožení. Zabralo by to méně než 24 hodin.

Radar by v tomto případě mohl být třeba na lodi plující ve Středozemním moři, anebo na některém z ostrovů ve Středomoří.

Spojené státy už v Perském zálivu vytvořily síť protiraketové obrany, která se skládá ze systémů Aegis. Obdobný systém proti balistickým raketám by mohl být v příštích letech rozmístěn ve Středozemním a Černém moři, píše týdeník Jane's Defence.

Kolem roku 2015 pak může být doplněn jiným mobilním systémem boeingu, zaměřeným na ničení mezikontinentálních raket pohybujících se ve velké výšce.

"Mobilní systémy jsou méně nápadné. Americká vláda nepotřebuje takové úsilí, aby je umístila na území evropských států. Nemusí tam být celé roky," vysvětluje viceprezident Boeingu Greg Hyslop.

Boeing ještě vyvíjí laserovou obranu. Také ta by mohla být rozmístěna v Evropě. Laserové dělo je umístěno na letadle a ničí rakety krátce po startu. Tento systém má za sebou několik úspěšných zkoušek. Jeho vývoj však bude dokončen až po roce 2020.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti