Focus: Jiří z Poděbrad – král, který chtěl vytvořit předchůdkyni Evropské unie - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Focus: Jiří z Poděbrad – král, který chtěl vytvořit předchůdkyni Evropské unie

22. března 2011, 08.01 | Od smrti krále Jiřího z Poděbrad uplyne v úterý 540 let. Tento šlechtic se stal jako jediný českým králem, který nepocházel z panovnické dynastie, a snažil se jako první vytvořit seskupení států podobné dnešní Evropské unii. Jiří z Poděbrad se narodil 23. dubna 1420.

 

I přesto, že stál v první etapě husitských válek na straně katolíků a pravděpodobně za ně jako čtrnáctiletý bojoval v bitvě u Lipan (1434), stal se nakonec vůdcem husitského tábora. V roce 1448 obsadil Prahu, když tušil nebezpečí od katolické opozice, a v roce 1452 dobyl Tábor, kde zlikvidoval náboženské uskupení táboritů. Od roku 1452 pak vládl jako zemský správce za nezletilého krále Ladislava Pohrobka až do dne, kdy sedmnáctiletý král zemřel.

Ze smrti Ladislava Pohrobka v roce 1457 byl podezírán právě Jiří z Poděbrad. Výzkum ve 20. století však objasnil, že král zemřel na leukémii. Díky skvělému umění diplomacie, úplatkům i výhrůžkám zvolil český sněm na Staroměstské radnici 2. března 1458 Jiřího z Poděbrad českým králem. Jiří se jako "husitský král“ musel obratně pohybovat v evropské politice, která byla z velké části ovládána papežem z Vatikánu.

Stal se ale úspěšným panovníkem a vzbuzoval respekt doma i za hranicemi království. Král neměl ze začátku jednoduché mezinárodní postavení. Očekával střet s papežem, který od něj požadoval pronásledování všech husitských kacířů. Král tedy začal hledat spojence na evropských královských dvorech. V roce 1462 začal tvořit projekt Všeobecné mírové organizace, která měla upevnit trvalý mír. Princip národní svrchovanosti států, řešení sporů před mezinárodním soudním tribunálem a společná zahraniční politika, to vše by vedlo k vytvoření středověkého společenství národů, obdoby dnešní OSN a EU. Tato převratná myšlenka, předbíhající svou dobu, však nakonec nenašla pochopení a podporu.

Prohlubující se nepřátelství mezi králem a papežem se vyhrotilo v roce 1466. Papež uvrhl českého krále do klatby a vyhlásil proti němu křížovou výpravu. Tu vedl Jiřího zeť, uherský král Matyáš Korvín. Ten byl pak zvolen v roce 1469 v Olomouci českým králem a Jiřímu tak zůstala vláda pouze nad kališnickou částí Čech. Nepodařilo se mu založit novou panovnickou dynastii, a tak nabídl vládu polským Jagelloncům. Krátce nato, 22. března 1471, nečekaně zemřel. Antropologické průzkumy zjistily, že král trpěl velkou vodnatelností a obezitou. Pohřben je v královské hrobce v chrámu sv. Víta.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti