Focus: Kdo drží Kaddáfího nad vodou - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Focus: Kdo drží Kaddáfího nad vodou

17. března 2011, 17.19 | Libyjského vůdce Muammara Kaddáfího opustila většina obyvatel severoafrické země i vojáků. Přesto osmašedesátiletý beduín uštědřuje povstalcům jednu porážku za druhou a jeho jednotky ve čtvrtek stojí na předměstí hlavního město vzbouřenců - Benghází.

 

Ukazuje se, že elita armády, která má nejlepší výzbroj, stojí za Kaddáfím a je schopna zasazovat rány. Povstalci jsou na útěku a většina vojenských analytiků má za to, že bezletová zóna nad Libyí, kterou prosazují Britové a Francouzi, je jako pověstný křížek po funusu, nemůže situaci na bojišti změnit.

Připustil to dokonce šéf francouzské diplomacie Alain Juppé. "Cítím, že je to překonané, že už to (bezletová zóna) postup Kaddáfího nezastaví," řekl tento týden v zahraničním výboru francouzského parlamentu.

Juppé prohlásil, že přizemnit Kaddáfího stíhačky a dohlížet na to, aby nevzlétly, nestačí: Pouze bombardování Kaddáfího jednotek by mohlo změnit poměr sil.

Vzdušné útoky by patrně byly účinné. Za Kaddáfím nestojí početné pluky. Mansúr Kikhíja, expert na libyjskou politiku, kterého cituje agentura Reuters, předpokládá, že za Kaddáfího režim teď bojuje jen 10 000 až 12 000 mužů.

Pro srovnání: Mezinárodní institut pro strategická studia se sídlem v Londýně ve výroční zprávě za rok 2010 píše, že libyjská armáda má 76 000 mužů. Pokud by k nim byli připočteni záložníci, milicionáři a zahraniční žoldnéři, byl by výsledný součet 115 000 bojovníků.

Je tedy zjevné, že na Kaddáfího straně zůstal jen zlomek mužů. "Jejich jádro však tvoří elitní jednotky - revoluční (prezidentská) garda a 32. brigáda," upozorňuje Kikhíja.

Oba oddíly vedou Kaddáfího synové - první Muatasín a druhý Chámes. Do jejich výzbroje patří ruské tanky, francouzské stíhačky a raketomety.

"Revoluční gardy mají 3000 mužů - profesionálů. Jsme přesvědčeni, že právě gardisté teď vedou klíčové operace proti povstalcům," cituje agentura AFP Davea Hartwella, analytika nevládní skupiny pro obranné plánování IHS Jane se sídlem v Londýně.

Revoluční gardy, kterým se říká Liva Haris Džamáhíríja, pocházejí z oblasti města Sirte, kde má hlavní stan Kaddáfího kmen Kaddáfa.

"Jsou to prověření muži. Jejich úkolem je chránit Kaddáfího a jeho rodinu. Jsou skvěle vyzbrojeni, takže mohou vést i útočné operace," říká Hartwell.

Chámesova brigáda má zhruba stejný počet vojáků jako garda. Spoléhá na tanky, kterých má ve výzbroji 260. Není však jasné, kolik z nich je schopno bojovat.

Za Kaddáfím jsou navíc sešikováni příslušníci revolučních výborů - obdoby StB a Lidových milicí v komunistickém Československu. Vesměs to jsou členové kmene, ze kterého vůdce pochází.

"Kaddáfí na ně spoléhá už od sedmdesátých let," tvrdí analytik Kikhíja. "Ti lidé pronásledovali všechny, kteří se mu postavili na odpor. Je jim jasné, že jejich osud je svázán s Kaddáfím. Pokud vůdce padne, padnou i oni. Musí s ním žít i zemřít."

Kromě vojáků a milicionářů brání Kaddáfího ještě i mnozí žoldáci z Alžírska, Čadu, Nigeru, Mali a dalších afrických států. Režim je používá na nejšpinavější práci - například na střelbu do davu neozbrojených demonstrantů.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti