Focus: Před 52 roky Tibeťané povstali proti čínské nadvládě - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Focus: Před 52 roky Tibeťané povstali proti čínské nadvládě

Ikona

10. března 2011, 09.23 | LHASA | Přesně před 52 roky Tibeťané 10. března zahájili národní povstání proti čínské nadvládě. Čínská armáda však nepokoje krvavě potlačila. Na kontě bojů je více než 80 tisíc mrtvých. Konflikt započal již v roce 1950, kdy Číňané zabrali tibetské území. O rok později byla podepsaná sedmnáctibodová dohoda mezi čínskou vládou a tibetskými představiteli, ve které si Čína mimo jiné nárokuje regiony Kham a Amdo, které již nadále nespadaly pod tibetskou kontrolu.

 

Právě v regionech Kham a Amdo došlo v roce 1956 k prvním větším ozbrojeným střetům. Celou zemí se postupně šířila povstalecká vlna, která vyvrcholila právě 10. března 1959 v hlavním tibetském městě Lhasa. Tisíce Tibeťanů obklopily palác duchovního i světského vůdce Tibetu dalajlamy a byly připraveny jej bránit.

Přestože Tibeťanům pomáhala americká Ústřední zpravodajská služba (CIA), která tajně cvičila tibetské jednotky, buddhistický národ neměl šanci se čínské armádě ubránit. Čínští vojáci rozstříleli nejvýznamnější kláštery, které byly centry tibetské buddhistické kultury, a popravili množství předních tibetských zástupců. Dokázali rovněž, jakých krutostí jsou schopni. Znásilňovali ženy, nutili mnichy a mnišky, kteří přísahali na celibát, aby spolu souložili. Po mučení své oběti většinou zabili.

Tibetské povstání si vyžádalo více než 80 tisíc mrtvých. Čínané doslova zlikvidovali vše, co neodpovídalo oficiální doktríně maoistické diktatury. Za půlstoletí čínské nadvlády zanikly v Tibetu tisíce klášterů, tradičních míst kultury, víry a vzdělanosti. Z původních 6259 jich dodnes funguje pouze osm. Mnozí Tibeťané byli vysídlováni, na třicet tisíc jich zmizelo beze stopy a další byli popraveni.

Po povstání uprchly tisíce Tibeťanů do exilu, stejně tak dalajlama. V indické Dharamsale vytvořil exilovou tibetskou vládu a usilovně bojuje za osvobození Tibetu a ochranu lidských práv tamních obyvatel.

Solidaritu s Tibetem projevuje svět vyvěšováním tibetských vlajek 10. března na radnicích měst a obcí. Česká republika se k mezinárodní iniciativě připojila v roce 1996.

Ikona

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti