Proslulé klatovské mumie poprvé opustily po staletích katakomby - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Proslulé klatovské mumie poprvé opustily po staletích katakomby

Ikona

10. února 2011, 22.21 | KLATOVY | Poprvé za dobu své existence od roku 1783 se ve čtvrtek v Klatovech za mimořádných bezpečnostních opatření a pod rouškou tmy stěhovaly z katakomb proslulé mumie. Prostory katakomb se totiž začínají příští týden rekonstruovat, uvedl pro agenturu Mediafax místostarosta Václav Chroust. Postupně prostory katakomb opustilo v otevřených dřevěných rakvích 38 těl. Restaurátorka Jitka Straková těla v rakvích překryla černým plátnem.

 

Skleněná víka rakví se budou stěhovat až po transportu těl. Rakve s mumifikovanými těly převážely automobily pohřební služby, od katakomb nejely daleko, pouze 200 metrů k objektu bývalé jezuitské koleje. Po dobu rekonstrukce, která potrvá do konce léta, setrvají mumie ve speciálně připravených a ventilovaných podzemních prostorách bývalé jezuitské koleje, kde budou pod neustálým dohledem odborníků.

Z taktických důvodů představitelé města tají přesné místo, kde budou těla provizorně uložena. Samotný transport rakví s mumifikovanými ostatky proběhl za přítomnosti městské policie, která uzavřela Balbínovu ulici, kde se vše odehrávalo. Novináři měli jako poslední lidé z řad veřejnosti možnost spatřit klatovské katakomby ve staré podobě. Po rekonstrukci bude celý objekt vypadat úplně jinak.

"Mumifikovaným ostatkům jsme v náhradních prostorách vytvořili podmínky pro to, aby tam mohly přečkat dobu rekonstrukce katakomb, je tam správná ventilace a je zajištěné proudění vzduchu," vysvětlil místostarosta Chroust, který celou rekonstrukci proslulé památky inicioval. Podle jeho slov budou velmi cenné ostatky neustále monitorovány. Odborníci je také ošetří a zkontrolují jejich současný stav. Větší omlazovací kůru prodělávají mumie zhruba každých šest let.

Samotné mumifikované ostatky váží v průměru kolem devíti kilogramů a rozhodně nejsou křehké, jak by se na první pohled mohlo zdát. Těla mumií jsou naopak velmi pevná," uvedla pro Mediafax restaurátorka Jitka Straková, která o cenné ostatky odborně pečuje a zná je úplně nejlépe.

Velká rekonstrukce prostoru klatovských katakomb a rozšíření celé expozice potrvá od 14. února, kdy začnou stavební práce a potrvají do konce července. Znovuotevření zrekonstruovaných katakomb se plánuje na září letošního roku. Návštěvníci Klatov během letošní letní sezóny mumie bohužel neuvidí. Zatímco nyní byla návštěva katakomb jen sezónní záležitostí, v nově rekonstruovaných prostorách budou katakomby pro veřejnost otevřeny 11 měsíců v roce. Celkové náklady na rekonstrukci činí 25,5 milionu korun, téměř 20 milionů korun pochází z regionálního operačního programu.

Katakomby pod jezuitským kostelem v Klatovech vznikly ve druhé polovině 17. století a pohřbeno v nich bylo do roku 1783 během sto let kolem 200 lidí z řad jezuitů, šlechticů, měšťanů i vojáků. Těla se ukládala v dubových rakvích, ležela na hoblinách a byla obložena chmelem. Mumifikaci těl zařídil důmyslný a zcela jedinečný systém větracích kanálů. Proudící vzduch těla postupně mumifikoval tak, že v současné době váží jen osm až deset kilogramů.

Mumie prodělaly velmi složitou a náročnou očistnou kůru již v roce 2005. Na jejich stavu se ale negativně podepisoval velký provoz návštěvníků, kterých do katakomb ročně zamířilo až 40 tisíc. Mumiím neprospívají výkyvy teplot a vlhkost. V katakombách mohli až doposud návštěvníci vidět tři desítky mumifikovaných těl, které zatím unikly zkáze. Dalších sedm mumií je v nepřístupné části krypty.

"Pokud by se opravy katakomb nepodařily uskutečnit, hrozilo vážné nebezpečí, že mumie během 30 až 40 let zcela podlehnou zkáze a tato památka navždy zmizí. Nová expozice největší turistické atrakce Klatov by měla být pro návštěvníky mnohem atraktivnější, než je tomu doposud. Lidé se dostanou do většího podzemního prostoru. "Současná prohlídková trasa katakomb je na ploše 118 metrů čtverečných, nově vybudovaná expozice počítá s prostorem na ploše 580 čtverečných metrů," řekla Klára Čepková, která pracovala na projektu rozšíření katakomb.

Nová expozice katakomb již nepovede jen do podzemní krypty, kde jsou rakve s mumiemi. Vznikne nadzemní vytápěná část s pěti sály, které budou sloužit jako moderní muzeum zasvěcené nejen katakombám, ale především jezuitskému řádu a všemu co s životem kolem něj souvisí. Jeden sál bude věnován "jezuitice," další přiblíží prostřednictvím mnoha exponátů život jezuitů, jejich zvyky, úlohu ve vzdělání, misionářskou činnost nebo také stravování. Návštěvníci se dočkají počítačové 3D animace, digitálních modelů a dalších technických novinek používaných v muzejnictví.

Součástí nadzemní části muzea bude i badatelna pro vědce a forenzní sál medicíny, zasvěcený jedné z mumií, Anežce Příchovické. Návštěvníci se dozvědí o antropologickém výzkumu mumií, o samotné mumifikaci a prostřednictvím rekonstrukce těla se seznámí i se skutečnou podobou Anežky Příchovické. K vidění budou i prostory pracoviště, kde se každým rokem provádějí restaurátorské práce na mumiích. Expozice muzea má přinést nový pohled na jezuitský řád i jeho tajemná bratrstva. Lidé si pod pojmem jezuita obvykle jen vybaví šíleného pátera Koniáše, který pobíhá po venkově a pálí knihy.

"Musíme vrátit do původní podoby prostory pod kostelem, které byly v minulosti nevhodně rozděleny a sloužily například i jako garáže pro parní stříkačku. Zkáza mumií nastala ve 30. letech minulého století nešetrným a zcela neodborným zásahem do větracího systému katakomb," řekl autor projektu rekonstrukce Jan Červenák. Dělníci tehdy při opravách kostela zasypali větrací šachty a kanály, změnilo se proudění vzduchu a většina mumií se v důsledku toho rozpadla. Celkem 140 zničených těl bylo pak pohřbeno v hromadném hrobě.

"Z původních šesti ventilačních průduchů je pouze jeden funkční, jeden částečně funkční a ostatní čtyři jsou zasypány sutí. Tyto průduchy musíme vyčistit, uvolnit a obnovit tak ventilační funkci tohoto unikátního systému," řekl Červenák. V podzemní kryptě s mumifikovanými těly chceme zvýšit pietu tohoto místa. Počítáme s tím, že návštěvníky expozice oddělí od mumifikovaných těl skleněná přepážka a díky tomu se také udrží stálé klimatické poměry, aby těla nenapadaly plísně, jako tomu bylo v minulých letech," uvedl Červenák.

Překvapivou novinkou pro návštěvníky katakomb je změna vstupu, který byl až doposud z náměstí Míru z Divadelní ulice. Nový vstup do expozice katakomb vznikne v Denisově ulici v budově bývalého jezuitského gymnázia. Vstupovat se bude portálem, který je v současné době ještě zazděný. Po prohlídce celé expozice budou návštěvníci katakomby opouštět bývalým vchodem v Divadelní ulici.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti