Focus: Egyptská revolta den po dni - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Focus: Egyptská revolta den po dni

Ikona

3. února 2011, 09.29 | Protesty v Egyptě vstupují ve čtvrtek do desátého dne. Demonstranti se snaží přimět prezidenta Husního Mubaraka k demisi - zatím marně. Toto je chronologie egyptských protestů: Úterý 25. ledna: Hloučky lidí v ulicích Káhiry začínají křičet hesla proti režimu prezidenta Husního Mubaraka. Uplynulo deset dnů od chvíle, kdy protivládní protesty přiměly prezidenta Zína Abidína bin Alího opustit Tunisko.

 

ÚTERÝ 25. LEDNA
Početné skupiny lidí v ulicích Káhiry začínají křičet hesla proti režimu prezidenta Husního Mubaraka. Uplynulo deset dnů od chvíle, kdy protivládní protesty přiměly prezidenta Zína Abidína bin Alího opustit Tunisko. Tento okamžik se zjevně stal pro Egypťany inspirací.

STŘEDA 26. LEDNA
Tisíce lidí přes zákaz demonstrací protestují v ulicích několika egyptských měst. Policie rozhání davy vodními děly, slzným plynem i obušky.

ČTVRTEK 27. LEDNA
Policisté obsazují centrum Káhiry a města Suezu. Rozhánějí demonstranty a střílejí do vzduchu. Některé ze střel však míří do řad demonstrantů

PÁTEK 28. LEDNA
Egypťané vycházející z mešit křičí hesla proti prezidentu Mubarakovi. Policisté na některých místech vyráží proti davům. Ozývá se střelba. Na zemi zůstávají mrtví a ranění. Vláda vyhlašuje zákaz nočního vycházení.

SOBOTA 29. LEDNA
Desetitisíce demonstrantů v centru Káhiry pokračují v protestech i v noci, na zákaz vycházení neberou ohled. Policisté proti nim tvrdě zasahují. Mubarak přijímá demisi vlády a jmenuje viceprezidenta Omara Sulejmana. Slibuje demokratické reformy.

NEDĚLE 30. LEDNA
Protesty pokračují, nad hlavami demonstrantů v centru Káhiry přelétávají stíhačky, ve stejné době Mubarak navštíví generální štáb. Z několika věznic prchají trestanci. Je zahájena evakuace cizinců. Režim začíná vypínat internet a blokuje síť mobilních telefonů.

PONDĚLÍ 31. LEDNA
Mubarak představuje novou vládu s mnoha starými ministry. Demonstrace pokračují a armáda ujišťuje, že proti demonstrantům nezasáhne. Jejich protesty označuje za oprávněné.

ÚTERÝ 1. ÚNORA
Zatím největší protesty. Účastní se jich více než milion lidí. Police proti nim nezasahuje. Mubarak oznamuje, že v úřadu setrvá do příštích voleb prezidenta, které jsou plánovány na letošní září. V nich už nebude kandidovat. Prohlašuje, že zemi neopustí. Demonstranti však požadují, aby odešel nyní, ujišťují, že v protestech budou pokračovat. UNHCR oznamuje, že ve srážkách s policií od začátku nepokojů zahynulo téměř 300 lidí. Opoziční vůdce Muhammad Baradej vyzval Mubaraka, aby odstoupil do pátku.

STŘEDA 2. ÚNORA
Na káhirském náměstí Tahrír propukají bitky mezi odpůrci a stoupenci prezidenta Mubaraka. Stoupenci jsou dobře organizováni, jsou mezi nimi převážně policisté v civilu. Vzduchem létají dlažební kostky a zápalné lahve. Soud zastavuje činnost egyptského parlamentu do doby, než přezkoumá regulérnost loňských voleb.

ČTVRTEK 3. ÚNORA
Bitky mezi Mubarakovými odpůrci a stoupenci pokračují. Přibývá zraněných a mrtvých. V Káhiře je zadrženo a šikanováno několik zahraničních novinářů. Egyptský viceprezident Umar Sulajmán říká, že ze země v uplynulých devíti dnech odletělo milion zahraničních turistů a noví je nevystřídali.

PÁTEK 4. ÚNORA
Stovky tisíc Egypťanů vycházejí po bohoslužbě z mešit a křičí hesla proti Mubarakovi. Mubarak na ultimátum opozice, která mu dala do pátku čas, aby odstoupil, nereaguje - nerezignoval. Generální tajemník Ligy arabských států a bývalý egyptský ministr zahraničí Amr Músá na demonstraci na náměstí Tahrír prohlašuje, že by chtěl kandidovat na egyptského prezidenta.

SOBOTA 5. ÚNORA
Gamal Mubarak, prezidentův syn, odstupuje z vedení vládní strany. Protesty pokračují.

NEDĚLE 6. ÚNORA
Opoziční skupiny včetně Muslimského bratrstva jednají s vládou vedenou viceprezidentem Umarem Sulajmánem. Po týdnu se otevírají banky. Na náměstí Tahrír se scházejí tisíce lidí, aby uctily památku obětí nepokojů.

PONDĚLÍ 7. ÚNORA
Poprvé zasedá nová vláda. Na náměstí Tahrír drží "hlídku" tisíce demonstrantů.

ÚTERÝ 8. ÚNORA
Demonstranti, kempující na náměstí Tahrír, ráno ujišťují, že je neopustí, dokud neodejde prezident Mubarak. V centru Káhiry se schází nejvíce lidí od začátku protestů. Objevuje se mezi nimi Vail Ghaním, oblastní ředitel Googlu, hrdina opozice.

STŘEDA 9. ÚNORA
K demonstrantům se přidávají zaměstnanci mnoha podniků, kteří vstupují do časově neomezené stávky.

ČTVRTEK 10. ÚNORA
Egyptský prezident vystupuje v televizním projevu. Oznamuje, že většinu pravomocí předává viceprezidentovi. Opakuje však, že v úřadu prezidenta setrvá až do září. Demonstranti mu spílají. Trvají na okamžité rezignaci.

PÁTEK 11. ÚNORA
Do ulic egyptských měst se vydává více než milion lidí, vyzývající Mubaraka k rezignaci. Vpodvečer Mubarak odstupuje. Vedení země přebírá armáda.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti