Policie v Plzni šetří, zloděje vozí tramvají - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Policie v Plzni šetří, zloděje vozí tramvají

Ikona

22. ledna 2011, 09.54 | PLZEŇ | Policie v Plzni šetří a některé pachatele prý vozí i tramvají, uvádí to sobotní vydání Deníku. Důvodem jsou úsporná opatření, nejen na služebnách, ale především na provozu vozového parku. Policisté nemají zbytečně topit, větrat, zalévat květiny, a pokud možno ani svítit. Z oddělení jim dokonce odstěhovali lednice, rychlovarné konvice a mikrovlnné trouby. Jízdy autem se povolují jen minimálně, doporučuje se jezdit tramvají nebo chodit pěšky.

 

Alespoň to podle Deníku tvrdí dva plzeňští policisté, kteří se rozhodli zveřejnit skutečné poměry panující nyní v policejním sboru. Podmínkou však bylo, že nezveřejníme jejich jména.

"Hlídka z obvodu smí v noci ujet jen pětadvacet kilometrů a to je směšně málo," řekl policista. Pokud se tedy někde něco stane, dorazí policisté pěšky nebo se vrací k oddělení pro auto. "Občané tak logicky čekají neúnosně dlouho," tvrdí muž.

Dokonce už nastala i situace, kdy policisté zadrželi zloděje a vezli ho na služebnu tramvají. "Sice měl na svědomí jen drobné krádeže, ale je to tristní," míní policista.

Kromě obvodních oddělení střeží v noci Plzeň i hlídková služba. Ta měla dříve minimálně tři auta, s nimiž mohla najet až 300 kilometrů za 12 hodin. "Teď má jen jeden vůz s limitem 50 kilometrů," sdělil Deníku policista.

V průměru se prý hlídka u případu zdrží přibližně hodinu, po tu dobu tedy k dalšímu incidentu nemá kdo vyjet.

Policejní mluvčí Martina Kohoutová potvrzuje, že limity na benzin byly sníženy, a policisté tak opravdu více chodí pěšky. "Každý policista ale musí použít služební vůz vždy, když to vyžaduje výkon služby, aby nedošlo k ohrožení života, zdraví a majetku občanů. A to bez ohledu na čerpání stanoveného benzinu," upozorňuje Kohoutová.

Kvůli sníženým mzdám, které měly v reálu klesnout o 15 až 17 procent, končí podle deníku délesloužící policisté a odborníci. Na jejich místa jsou dosazeni mladí vysokoškoláci, kteří ovšem nikdy nesloužili na ulici. Nemají žádné zkušenosti, a pokud vyšetřují čtyřicetiletého recidivistu, který má odsezeno dvacet let, nemají proti němu šanci, a lump se vrací na ulici, tvrdí policisté Deníku.

"Trvá minimálně pět let, než nově přijatý policista, byť by to byl vysokoškolák s právnickým vzděláním, získá potřebnou praxi, aby mohl svou práci stoprocentně vykonávat," potvrdil bývalý plzeňský policejní ředitel Jan Brázda, který v současné době pracuje jako advokát.

Ačkoli rozpočet krajské policie dosud schválený není, je plánované šetření bude citelné. Mandatorní, tedy povinné výdaje se sníží o pětinu, a běžné, tedy provozní výdaje dokonce o více než třetinu - o 36 procent. "Investiční výdaje jsou pozastaveny zcela," doplňuje Kohoutová.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti