Focus: Usáma bin Ládin - živý, nebo mrtvý? - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Focus: Usáma bin Ládin - živý, nebo mrtvý?

Ikona

21. ledna 2011, 21.35 | Usáma bin Ládin - je to muž, který ze své skrýše rozesílá zvukové nahrávky s hrozbami západním zemím a organizuje teroristické útoky i únosy, nebo jen přelud a modla islamistů? Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Bin Ládinův chraplavý hlas se vrací jako bumerang. Nejnověji oslovuje Francii. Hrozí zabitím dvou Francouzů zadržovaných v Afghánistánu, pokud se francouzští vojáci z této středoasijské země nestáhnou.

 

Bin Ládin, přesněji Usáma bin Muhammad bin Ládin, přitom měl podle předpokladu Američanů už dávno mlčet. Vůdce sítě teroristických buněk Al-Káida, který financoval útoky z 11. září, byl hlavním terčem útoku na Afghánistán, který Američané zahájili v říjnu 2001.

Cíl dopadnout tohoto Saúdského Araba vyhlásil prezident George Bush krátce po útocích na New York a Washington. "Chci spravedlnost. Existuje plakát, který říkal: Přiveďte ho mrtvého, nebo živého," prohlásil tehdy Bush na adresu vůdce Al-Káidy.

Americká města pak zaplavily plakáty připomínající éru Divokého západu s Usámovou fotografií, výzvou "Hledá se Usáma bin Ládin, živý nebo mrtvý" a s vypsanou odměnou. Americká vláda za informace, které by vedly k jeho dopadení, slíbila 25 milionů dolarů.

Nejméně jednou měli Američané Usámu doslova na dosah. Bylo to koncem roku 2001 v bitvě u afghánské jeskynní pevnosti Tora Bora. Vůdce Al-Káidy jim ale tehdy unikl. Od té doby jméno bin Ládin z Bushova slovníku zmizelo.

Připomněl ho Barack Obama, jeho nástupce v Bílém domě. Zavelel k odchodu z Iráku. Afghánistán prohlásil za hlavní bojiště Ameriky.

Nedbal přitom na varování expertů, kteří mají s Afghánistánem zkušenosti. Mezi ně patří Dalton Fury, bývalý velitel operací speciálních sil v Tora Bora.

"Prezident riskoval, že zdědí problémy, se kterými se Rusové potýkali 15 let. Obyvatele tamní oblasti nemůžete zkrotit. To dokázal jen Čingischán a jeho mongolské hordy," cituje Furyho televize CNN.

Jenže Obama nemůže vojáky z Afghánistánu jen tak odvolat. Mimo jiné proto, že nemůže odpískat hon na Usámu. "Nemyslím, že Američané někdy přijmou, že jim bin Ládin unikl a přežil. Budou mít pocit, že se jim celý svět vysmívá, " předpokládá Fury.

Někdejší důstojník CIA Robert Bayer vypověděl, že hovořil se dvanácti agenty, kteří po bin Ládinovi pátrají nebo pátrali. Šest z nich má za to, že vůdce teroristů je po smrti. Připomínají, že už před 11. zářím 2001 měl chatrné zdraví a selhávaly mu ledviny. Dalších šest agentů zase předpokládá, že žije.

"Klíčové slovo však je ‚předpokládám‘. Oni si prostě nejsou jisti," upozornil Bayer v rozhovoru pro deník The New York Times.

O dosavadních nahrávkách s bin Ládinovám hlasem CIA tvrdí, že "vykazují vysokou autenticitu". Některé anonymní zdroje ze zpravodajských služeb sdělily, že Usáma osobně nařídil útoky na západoevropská města. To vše ale neprokazuje, že zakladatel Al-Káidy je naživu.

Ti, kteří zastávají verzi, že Usáma žije, až na výjimky usuzují, že obývá hornatou oblast v severním Pákistánu. "Oblast obývají kmeny, některé spolu válčí. Všechny jsou však uzavřené, mezi ně sotva proniknete, získat tam spolupracovníky je mimořádně těžké," cituje CNN Roberta Greniera, někdejšího šéfa CIA v Pákistánu.

Leon Panetta, ředitel CIA, však přiznává, že americká špionážní centrála stopu Usámy bin Ládina ztratila. "Od doby krátce po roce 2000 nemáme žádné stoprocentní informace o tom, kde by mohl pobývat," řekl Panetta v rozhovoru pro televizi ABC. Ujistil však, že CIA pokračuje v pátrání.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti